Na kratko socializacija pomeni navajanje psa na življenje v človeškem okolju. Pri tem moramo upoštevati, da je pes družabno bitje, ki osamljenost dojema tako kot ljudje izoliranost. Že davno tega je pes pasjo družbo, takšno kot jo je imel v naravi, ko je živel še v krdelu, zamenjal s človekom. In to je nekako vloga "sodobnega psa".
Najpomembnejše obdobje socializacije
Socializacija psa je najpomembnejše obdobje razvoja pasjega organizma, ki traja od tretjega do štirinajstega tedna. To zgornjo številko, pravijo strokovnjaki za pse, lahko raztegnemo do šestnajstega tedna oziroma četrtega meseca. Odvisno od tega, kdaj pes dozori. Znano je namreč, da je psihično dozorevanje psa hitrejše pri manjših pasmah. Posledično zaradi tega obdobje socializacije hitreje mine kot pri velikem psu, kjer je to nekoliko pozneje.
Tega obdobja lastnik ne sme zamuditi!
Po besedah kinologov se v obdobju socializacije pasji možgani najbolj intenzivno razvijajo. Prav tako najmočneje sprejemajo vtise iz okolja. Obdobje socializacije pri psu bi lahko na neki način primerjali z vzgojo otroka do sedmega leta. Ali, če razložimo na kratko, kar se bo kuža v tem obdobju naučil, naj bi mu ostalo za vse življenje.
Pes mora dobiti veliko vtisov iz življenja
Vsi, ki so že imeli psa in jim trenutni štirinožni prijatelj ni prvi, vedo, kako pomembni so vtisi, ki jih kuža dobi v mladosti. Takšni lastniki psov tudi vedo, kako hudo je lahko, če preskočimo socializacijo v zgodnjem obdobju pasjega življenja.
"Nedolgo nazaj sem mladi družini, ki je pred mesecem dni domov pripeljala mladička charles king cavalierja, pomagal pri navajanju na sesalec. Tudi navajanje na novi "ropot", ki ga še ni doživel, je za kužka neke vrste učenje. Začeli smo iz oddaljenosti in nato smo sesalnik vedno bolj približevali k mladičku. Vsakič, ko ni zbežal, smo ga nagradili z priboljškom. Isto smo storili tudi, če ni zalajal, grizel sesalca ali kazal znakov plašnosti. Ugotovili smo, da nove šume krasno prenaša," nam razloži Brane Miklobušec, strokovnjak za vzgojo psov.
Tri najpomembnejše stvari socializacije
Strah in napadalnost sta dve vedenji, ki sta zelo negativni in hkrati moteči. V ta namen večina kinologov in pasjih inštruktorjev priporoča, da se pasjega mladička že po desetem tednu starosti vključi v "igralne urice", kjer se psi navajajo drug na drugega in se učijo pasjega jezika.
2. Odnos do drugih ljudi: Druga pomembna stvar, na katero je treba navajati psa od malih nog, je odnos do drugih ljudi. Do teh naj bo vaš kuža prijazno ravnodušen. Strokovnjaki iz pasjega sveta radi povedo, da je narobe, če pes skoči na človeka – obiskovalca in ga preliže od glave do peta. Še huje je, če skače po človeku.
O tem, da nikakor ne sme renčati na ljudi, pa verjetno ni treba izgubljati besed. Ko je kuža še majhen, povabite na obisk čim več ljudi in jih prosite, da ogovorijo vašega psa in ga pobožajo. Ob tem opazujte njegovo vedenje in ga, če bo treba, ob tem pravilno popravljajte.
3. Odnos do drugih živali: Dobro vzgojen in socializiran pes ne bo preganjal drugih živali, na primer, kokoši, mačk, srn itd. Nekateri psi radi lovijo plen. Pomeni, da tekajo za kolesarji, avtomobili, tekači ali vsem, kar se premika. Na te stvari morate psa enostavno navaditi in ga naučiti, da so del njegovega in vašega življenja, ter da jih ne sme preganjati.
Dva najbolj osnovna, a zelo pomembna ukaza
Da bi vse to, o čemer smo do zdaj pisali, dosegli, sta po besedah Miklobušca ključna dva osnovna ukaza oziroma povelji ubogljivosti. Odpoklic in povelje prepovedi "Ne smeš!", "Ne!", "Fuj!".
Ta ukaz lahko poimenujete, kakor želite."Najbolje je, da psa že zgodaj začnemo navajati na odpoklic. Se pravi, da se bo odzival, ko ga bomo poklicali. Priti mora tudi na klic takrat, ko so okrog njega moteči dejavniki. Na primer, drugi psi, ljudje, živali, novo okolje itd."
Si želite lepo vzgojenega in prijaznega psa?
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV