Dominvrt.si
Med najpogostejše prehranjevalne napake, ki jih počno pasji lastniki, veterinarji uvrščajo tudi "mačjo hrano".

Ga ne vede 'zastrupljate'?

Nika Dodig
07. 01. 2013 11.57
12

Zdrava prehrana je zelo pomembna tako za zdravje kot razvoj in vedenje psa. Po besedah mnogih veterinarjev vse več psov trpi zaradi težav, ki so posledica nepravilnega prehranjevanja. Izpostavili so pet najpogostejših prehranjevalnih napak, ki jih počno pasji lastniki.

Med najpogostejše prehranjevalne napake, ki jih počno pasji lastniki, veterinarji uvrščajo tudi "mačjo hrano".
Med najpogostejše prehranjevalne napake, ki jih počno pasji lastniki, veterinarji uvrščajo tudi "mačjo hrano". FOTO: iStockphoto

Pet najpogostejših prehranjevalnih napak

1. Prevelika količina hrane 
2. Starosti in pasmi neprimerna hrana 
3. Preveč kalorična hrana 
4. Mačja hrana 
5. Hrana " z mize" – ostanki

Najhujše napake pri prehranjevanju

Če se odločite za menjavo hrane, morate paziti, da ob tem ne bi povečali količine hrane in s tem vnosa kalorij.
Nas je zanimalo še, katere pa so najhujše napake, ki jih lahko pasji lastniki počno, ko govorimo o prehranjevanju psov.
Za največje napake veterinarji navajajo:

1. Pokvarjena hrana 
2. Preveč soli 
3. Začimbe 
4. Čokolada 
5. Premalo tekočine

Ali psi ločijo okuse hrane?

Pa še kako... Tudi psi vedo, kaj je dobro. »Psi ločijo okuse, vendar je njihov apetit bolj pogojen z vonjanjem kot okušanjem hrane, ker je voh toliko bolj razvit čut«, pove Gašper Trojner, dr.vet.med iz veterinarske postaje Pesnica.

Kakovost hrane, s katero hranite kužka, lahko preverjate in ocenjujete tudi po iztrebkih. Če so ti oblikovani v "klobase", je to eden od znakov, da vašega psa prehranjujete zdravo in pravilno.
Če psa vedno hranite z enako in zdravo hrano, bodo sicer njegovi iztrebki zaradi uravnotežene prebave takšni kot morajo biti, vendar pa se ene in iste hrane pes lahko tudi naveliča.

Če vam pokaže, da mu hrana, ki mu jo ponujate, ne diši več, lahko postopoma preidete na drugo. Pomembno je, da to storite resnično postopoma. »Naglo spreminjanje hrane nikoli ni priporočljivo, saj lahko pride do prebavnih motenj, torej vedno postopoma«, potrdi Trojner.

Preveč mesa ni dobro. Kaj pa pes vegetarijanec?


Kaj pa psi vegetarijanci?
Kaj pa psi vegetarijanci? FOTO: iStockphoto
Ni priporočljivo. Pes je mesojedec, takega je ustvarila narava, in če bi vprašali psa, bi jedel le meso. Če pa se že odločite, da bo vaš pes vegetarijanec, mu morate v hrano obvezno dodajati vitamin D.

Ko smo že pri mesu, moramo dodati še, da preveč mesa prav tako ni priporočljivo. »Surovo meso, če je zdravstveno in higiensko primerno, je primerna hrana, ne sme pa to biti edina hrana, ker psi ne potrebujejo tako visoko proteinske hrane. Potrebni so še ogljikovi hidrati in vlaknine«, pove veterinar in doda, da lahko visoka stopnja beljakovin v hrani hkrati povzroči tudi odpoved ledvic.

In kosti? Da ali ne?

Po besedah veterinarja se ne priporočajo kosti kot hrana. Še posebej ne drobne (na primer piščančje), ker lahko povzročijo zaprtje in poškodujejo črevo. Primerne so le močne, goveje kosti, ki jih pes ne poje, ampak jih grize in  »obira«. Med drugim je to zanj tudi zaposlitev in odlično pomaga čistiti zobe.

Pes med prehranjevanjem
Pes med prehranjevanjem FOTO: Profimedia
Kateri prigrizki so za psa najboljši?

Priboljški naj ne bodo suhi piškoti ali drobni briketi, saj se suha hrana rada zatakne v grlu, ki mu ga ob večji aktivnosti draži.

Prigrizki morajo biti hranljivi in okusni. Okusni zato, ker prigrizki niso obrok, ampak le dodatek oziroma priboljšek. Na primer sušena jetra ali sušene vampe večina psov naravnost obožuje. Zadovoljni so tudi s koščki sira, salame ali hrenovk.

»Pasji priboljški naj bodo nagrada, ne prigrizek«, pravi veterinar Trojner in nadaljuje: »Bolj priporočam priboljške, ki so namenjeni odstranjevanju zobnega kamna.«

Koliko obrokov naj bi potreboval pes na dan?

Število obrokov psa se spreminja s starostjo. Mladi psi potrebujejo več obrokov na dan, starejši vedno manj. Odraslemu psu načeloma zadostuje 1 obrok na dan, vendar je število vedno potrebno prilagoditi psu, njegovi aktivnosti. Trojner opozarja, da v kolikor pes pred večjo aktivnostjo preveč poje, lahko pride do resnih zdravstvenih zapletov.

Nikoli oreškov - določena hrana povzroča tudi odpovedi organov

Po veterinarjevih besedah določena hrana, kot so oreščki, rozine, čokolada, avokado in še kaj bi se našlo, vsebujejo strupe, ki lahko povzročajo odpovedi organov in posledično smrt. Zato Trojner resno opozarja: »Nikoli ne dajemo psu človeške hrane. Vsebuje preveč začimb in soli. Ne dajemo jim hrane, ki je tudi mi ne bi zaužili. To pomeni pokvarjene. Zakaj? Ker se lahko kuža zastrupi, bruha ali dobi drisko.«

Strupena hrana za psa: Česa ne smete nikoli dati vašemu psu?


- rozin
- grozdja
- tofuja
- temne čokolade
- surovega krompirja
- pora
- čebule
- česna
- začimb
- prevelike količine soli
- avokada
- hitre prehrane
- oreščkov
- svinjine
- svinjskih kosti
- cevastih piščančjih kosti
- izdelkov iz stročnic ( predvsem pasmam psov z globokim prsnim košem.)

Sicer pa preverite tudi, zakaj bi morali imeti doma vsi sodo bikarbono!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698