Ustrezna skrb je nujna
Vsak lastnik psa je kdaj pomislil, da se mu je njegov štirinožni prijatelj nasmehnil. Predvsem po okusnem obroku ali v predahih med igro, se zdijo naši ljubljenčki še posebej nasmejani in zadovoljni. A teh nasmehov na njihovih prijaznih obrazih bo vse manj, če ne boste pravilno skrbeli za njihovo ustno higieno.
Pri ščetkanju ne gre le za modno muho
Raziskave kažejo, da kar 90 odstotkov lastnikov psov premalo skrbi za njihovo ustno higieno. Nekateri verjamejo, da je dovolj, da psu kdaj pa kdaj ponudijo kost za glodanje in da gre pri rednem ščetkanju pasjih zob le za modno muho. Vendar temu ni tako. Veliko obiskov pri veterinarju je povezanih ravno z boleznimi, ki se pojavijo zaradi pomanjkljive ustne higiene.
Večina psov se po tretjem letu starosti srečuje s težavami kot so vnetja dlesni, zadah, krvavitve dlesni in izpadanje zob. A se ne konča le pri teh težavah. V hujših primerih lahko pride tudi do okvare jeter, ledvic in do obolenj srca. Hitro prepoznavanje simptomov in zavest lastnika, da lahko z redno ustno higieno svojemu psu prihrani marsikateri obisk pri veterinarju, sta ključni.
Kaj povzroča vnetje dlesni in zobni kamen?
Pasji zobje so obloženi z mehko zobno oblogo, ki ji pravimo tudi plak. Sestavljajo jo bakterije, slina in ostanki hrane. Zaradi mineralov iz sline se ta mehka zobna obloga spremeni v zobni kamen, ki se trdno drži zob. Zobni kamen draži dlesen in povzroča vnetja. Prva posledica, ki jo lastniki opazijo, je neprijeten zadah, ta simptom pa spremljajo še pordele, zatečene dlesni ob zobnem vratu.
Nalaganje zobnega kamna povzroča odmikanje dlesni od zoba, zaradi česar se ustvarjajo žepki, kjer se razvijajo bakterije. To vodi v parodontalno bolezen, ki lahko vodi v izpadanje zob in je za žival izjemno boleča. Pri hudem napredovanju bolezni lahko bakterije prodrejo v krvni obtok in povzročijo resna vnetja srčnih zaklopk ter okvaro ledvic in jeter.
Pravilna skrb za ustno higieno vašega psa
Ustna higiena se začne že pri mladičku. Posebej pomembna je pri menjavi mlečnih zob s stalnimi. Takrat so dlesni še posebej razdražene in srbeče, zato psu za lajšanje težav dlesni masirajte z mehko ščetko.
V trgovinah za male živali boste našli ustrezne krtačke, zobne kreme in masažne krtačke za dlesni, ki so primerne za ohranjanje higiene v gobčkih. Tudi posebno oblikovane palčke in kosti v obliki priboljškov za psa so ustrezne za vsakodnevno čiščenje zob. Tudi vam bo ljubša družba vašega psa, če njegov zadah ne bo imel vonja po hrani, katero je zaužil.
Navadite ga že od malih nog
Največjo korist pri zagotavljanju zdravega pasjega nasmeha boste dosegli z rednim ščetkanjem. Dovolj je že nekaj minut, dva do tri krat na teden. Če ste svojega psa že kot mladička navadili na zobno krtačko, se vam ne bo upiral in ščetkanje ne bo mučno opravilo.
Vredno se je potruditi tudi pri odraslih psih, saj ni nikoli prepozno, da začnete. V primeru, da potrebuje temeljito odstranjevanje zobnih oblog, pa se odpravite kar do veterinarja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV