Za pse lahko v trgovinah za male živali kupite različne priboljške: nekateri so iz kož, drugi iz mesa ali rib, tretji so podobne sestave kot briketi. »Ko izbiramo priboljške, moramo na prvem mestu vedeti kaj hočemo z njimi doseči. Nekateri uporabljajo brikete za treniranje ali kot nagrado, lahko tudi pohvalo, večina pa hoče samo razvajati svojega hišnega ljubljenčka. Pri izbiri je treba upoštevati še sposobnost psa, da te priboljške tudi zaužije,« nam pove veterinar Jan Le Marechal iz veterinarske ambulante BTC.
Preberite deklaracijo
Na deklaraciji za pasjo hrano boste običajno lahko razbrali njeno sestavo v odstotkih. Tako boste izvedeli, kolikšni so deleži beljakovin, maščob, ogljikovih hidratov, surovih vlaknin, pepela in vlage v njej. Zelo redko pa boste izvedeli energijsko vrednost pasjega priboljška. Le nekateri priboljški, ki so del veterinarskih diet imajo deklarirano tudi energijsko vrednost, zato priboljške kupujte v specializiranih trgovinah za male živali.
Sadje in zelenjava
Svojemu psu lahko ponudite tudi sadje in zelenjavo, vendar v manjših količinah, saj so psi mesojedi in mora biti beljakovinska hrana pretežen del njihovega dnevnega obroka. »Sadje in zelenjava lahko vsebujeta veliko ogljikovih hidratov in maščob, kar lahko privede do prebavnih motenj (disbioze, enteritisi, …) Vedno več pa je tudi alergij in intoleranc na hrano, zato bi lahko bila prevelika raznolikost prej škodljiva kot koristna,« pojasni veterinar.
Kosti: primerne ali ne?
Čeprav psi uživajo pri glodanju kosti, je že dalj časa znano, da jim nekaterih ne smete ponuditi. Veterinar svetuje, da izbirate dovolj trde in velike kosti, ki bodo pripomogle k boljši ustni higieni psa, vendar jih v osnovi ne priporoča.
»Načeloma odsvetujem dajanje kosti, ker lastniki niso dovolj pazljivi kakšne dajejo. Če pes že mora dobiti kost naj bo ta tako velika, da je ne bo mogel pregrizniti. Dokler bo lahko glodal le meso in hrustanec je to idealno, če bo lahko grizel samo kost pa to lahko privede do resnih zdravstvenih težav (zapeke, perforacije, poškodbe sluznice, ...). Večja je količina kosti, ki jih dobi (posebej neprimerne kosti), večja je verjetnost zapletov,« pojasnjuje Le Marechal.
Koliko priboljškov ponuditi
Prav je, da ljubljenčka nagradite in razvajate, vendar morate paziti, da se dnevno zaužita količina energije kljub dajanju priboljškov ne spremeni. Veterinar zato priporoča, da pri priboljških, kjer je energijska vrednost deklarirana, to vrednost odštejete od energijske vrednosti dnevnega obroka. Če tega iz deklaracije ne morete razbrati in vas je strah, da se bo pes zredil, izberite priboljške z manjšim deležem maščob in ogljikovih hidratov. »Ne glede na to kako smo se zadeve lotili, je treba vedno spremljati težo, prebavo in počutje psa, da se prepričamo o pravilnosti svoje odločitve,« še dodaja strokovnjak.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV