Dominvrt.si
Hachiko

Zgodba, ki je pretresla svet

S.C.
17. 01. 2014 15.22
14

Le kdo ne pozna srce parajoče zgodbe o na Hachiku, ki se je v japonsko zgodovino za vedno vpisal zaradi svoje izjemne zvestobe, ki je ni omajala niti lastnikova smrt?! No, prav takšna zgodba prihaja tudi iz Bolivije; še pet let po tem, ko mu je umrl lastnik, ga pes še vedno vsak dan čaka na istem mestu.

Hachikov kip
Hachikov kip FOTO: Facebook

Te dni je v medijih zaokrožila ganljiva zgodba o psu Huachitu, ki je ime dobil po najslavnejšem japonskem psu Hachiku. Upravičeno! Kljub temu, da je njegov lastnik umrl že pred petimi leti v prometni nesreči, ga kuža še vedno vsak dan čaka na istem mestu v bolivijskem mestu Cochabambi. Zaradi neizmerne zvestobe in žalosti se je zasmilil in tudi priljubil tamkajšnjim prebivalcem, ki mu vsak dan tja nosijo hrano, otroci pa se z njim igrajo. Še en dokaz, da zvestoba psa nima meja!

Spomnimo se tudi zgodbe japonskega junaka Hachika, ki se je skotil leta 1923 na kmetiji v bližini mesta Odate, leto dni kasneje pa ga je lastnik, sicer profesor agrikulture Hidesaburo Ueno pripeljal v Tokio. Vsak dan, ko se je vračal z dela na univerzi, ga je njegov pasji prijatelj pričakal na bližnji postaji Shibuya, ko pa je nekega dne leta 1925, ko je bilo psu 18 mesecev, lastnik zaradi možganske krvavitve umrl, so Hachika oddali k novim skrbnikom. Naslednjih devet let se je kljub temu, da je imel nov dom, kuža še vedno vsak dan točno ob 16. uri vračal na isto mesti in zaman čakal svojega prijatelja. Ljudem se je zasmilil, zato so mu nosili priboljške, enemu izmed profesorjevih študentov pa je zgodba tako segla v srce, da jo je omenjal v številnih časopisnih člankih in tako se je glas o zvestem psu kot blisk razširil daleč naokoli. Leta 1933 je postal prava senzacija in celo državni simbol zvestobe, zaradi česar so mu pred postajo postavili bronasti spomenik. Dve leti kasneje je ubogi pes umrl zaradi raka in notranjih okužb, njegove ostanke pa hranijo v Narodnem znanstvenem muzeju Japonske v Uennu v Tokiu. Njegov kip so med drugo svetovno vojno reciklirali, združenje, ustanovljeno v čast Hachiku, pa mu je leta 1948 postavilo novega. Za piko na i so najbližji vhod na postajo poimenovali Hachiko-guchi (Hachikov izhod), na mestu, kjer je pes čakal lastnika, pa so vlite bronaste tačke. Po njem so na Japonskem leta 1987 posneli tudi film z naslovom Hachiko Monogatari, širši javnosti pa je bolj znana verzija z Richardom Gereom v glavni vlogi, Hachiko: A Dog's Story.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854