Dominvrt.si
Marjan Ošlak, MOSKK, d. o. o.: "Pred sanacijo strehe dober krovec naredi temeljito analizo obstoječe strehe."

MARJAN OŠLAK: Streho lahko saniramo kadar koli!

Marijana Podhraški
02. 11. 2012 10.04
6

Najprej je treba poskrbeti za streho nad glavo. Marjan Ošlak se s krovstvom ukvarja že 41 let. Pred dvajsetimi leti je ustanovil lastno krovsko kleparsko podjetje MOSKK, d. o. o., v katerem kot vodja spretno vključuje dolgoletne izkušnje in predanost temu poklicu. O svojem delu pravi, da je vedno razgibano in raznoliko. Mi smo ga izbrali za TOP mojstra tedna!

Marjan Ošlak, MOSKK, d. o. o.: "Pred sanacijo strehe dober krovec naredi temeljito analizo obstoječe strehe."
Marjan Ošlak, MOSKK, d. o. o.: "Pred sanacijo strehe dober krovec naredi temeljito analizo obstoječe strehe." FOTO: Aljoša Kravanja

Pokrivanje streh s strešnimi kritinami, kleparski izdelki, tesarska dela, toplotne in hidroizolacije, strelovodi, montaža strešnih oken, sanacija dimnikov, oplesk napuščev, izdelava nadstrešnic, solarna tehnika in še bi lahko naštevali … Če je nekoč veljalo, da mora krovec predvsem obvladati področje pokrivanja streh z različnimi kritinami, je danes njegova delovna aktivnost precej širša. Stavbno kleparska dela se vse bolj prepletajo z drugimi poklici, kot so denimo tesarstvo, montažerstvo in tudi gradbeništvo, dober krovec pa se trudi, da bi pri svoji storitvi ponudil čim bolj celotno paleto opravil.

Krovec najprej odstrani obstoječo kritino, po potrebi zamenja dotrajane dele strešne konstrukcije in streho pokrije z novo kritino.

Delovnik krovca Marjana Ošlaka zajema čas od zgodnjih jutranjih ur, ko se pripravlja v delavnici, do največkrat podaljšanega delovnega dneva za delo na terenu. Skupaj s sodelavci letno sanirajo mnogo objektov, poleg tega so tu še razne adaptacije in novogradnje, vzdrževanja ter obnove individualnih stanovanjskih hiš. Če je treba, od jutra do večera, pravi dolgoletni mojster.

Na vprašanje, katero lastnost bi izpostavil kot najpomembnejšo za dobrega in uspešnega krovca, Marjan pravi, da so to gotovo tehnične in fizične sposobnosti posameznega obrtnika. Prekrivanje strehe je opravilo, ki se skoraj vedno dogaja v odprtem prostoru in na višini. Pogosto poteka ob sončnem vremenu in pri visokih temperaturah, zlasti poleti in zgodaj jeseni, saj je takrat najbolj ugoden čas za sanacijo in gradnjo novih streh. Kaj pa pozno jeseni in v zimskem času? Kot pove, za pravega krovca časovno ni ovir, sam pa to delo opravlja dvanajst mesecev v letu.

Ko s krovcem govorimo o strehah, ne moremo mimo vprašanja, kaj vse vključuje pojem dobre, trdne strehe, ki bo omogočala varno, prijetno in tudi dolgo bivanje v hiši. „Vsekakor gre za večplastno vprašanje,“ pravi Marjan, ki sam poudarek daje predvsem sekundarni kritini oziroma dvojni strehi. Strokovna izvedba in kakovostni materiali so sploh ključni za dolgo življenjsko dobo strehe in njeno odpornost. „Slovenci včasih tudi pretiravamo pri strehah, se pa zaradi krize pozna, da mnogi investitorji opuščajo kakovostne rešitve na račun cene,“ pove naš TOP mojster.

"Dobre strehe ni brez dobre strešne kritine!"
"Dobre strehe ni brez dobre strešne kritine!" FOTO: Aljoša Kravanja
Kdor opravlja poklic krovca, mora zelo dobro obvladati področje pokrivanja streh z različnimi kritinami. To pomeni, da ve, katere so prednosti in slabosti določene kritine, kakšen je način njenega prekrivanja in kako se kritino vzdržuje. „Dobra strešna kritina mora biti odporna na močan veter in ob normalnem naklonu strehe ne rabi snegolova,“ pove krovec z več kot štiridesetletnimi krovsko-kleparskimi izkušnjami, ki jih spretno vključuje v tehnologije dela in predvsem montažo lahke pločevinaste kritine s posipom GERARD. Kot strokovnjak stavi predvsem na tovrstno kritino, ki je izdelana iz visokokakovostnega jekla ter prevlečena s cinkaluminijem za daljšo življenjsko dobo.

„Dobro sanacijo strehe zagotovi pravi in korektni izvajalec, ki zna strokovno analizirati in stranki predstaviti obstoječe stanje ter ji ponuditi več opcij sanacije.“

„Prednost strešne kritine Gerard je tudi posip iz naravnega kamna, ki ni umetno obarvano in se z leti ne razbarva, široka barvna paleta, ki jo nudijo, pa omogoča ustvarjalnost pri izbiri barvnih kombinacij.“

Stranke se po Marjanovih besedah za kritino običajno odločajo po priporočilu krovca, in sicer po kriterijih kakovosti, dizajna in ne nazadnje tudi po barvi. Kot zanimivost pove, da imajo pri odločitvi glede barve strešne kritine v 90 odstotkih glavno besedo ženske, ki na ta način v zaključni fazi del nekako poskrbijo za dovršen in popoln videz nove strehe.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698