Dominvrt.si
image (28)

Trije Slovenci s svojo idejo naravnost navdušili

Sandra Cvetkovič
23. 09. 2015 13.09
0

Vedno več ljudi ob poplavi pametnih naprav, družbenih omrežij in najrazličnejših aplikacij pogreša tisti pristen osebni stik in kakovostno preživljanje časa v družbi sorodnikov in prijateljev. Če se najdete med njimi in ste naveličani klasičnih družabnih iger, kot so šah, človek ne jezi se ali monopoli, boste zagotovo navdušeni nad novo družabno igro decadolo, ki je plod kreativnosti treh mladih podjetnih Slovencev.

Dejstvo, da vedno več tako otrok kot odraslih prosti čas preživlja za računalnikom, je zaskrbljujoče. Ne samo, da s tem škodimo zdravju, ogroženi so tudi medsebojni odnosi in socializacija. Le kje so tisti dobri stari časi, ko smo večere z družino ali prijatelji preživljali ob zabavnih družabnih igrah kot so človek ne jezi se ali monopoli? Več smo se družili, se zabavali, pogovarjali in v vseh pogledih čas preživljali kvalitetno. Da so družabne igre odličen način zabave za vse generacije, se strinjajo tudi trije mladi podjetni prijatelji iz Zasavja. Sergej Bočko, Val Burgar Kuželički in Darjan Bunta, vsak posebej bolj ali manj uspešen podjetnik na področju gradbeništva, arhitekture in oblikovanja, se poznajo še iz šolskih klopi, skupna pa jim je tudi posebna želja po kreativnem izražanju. Zato ni presenečenje, da so, naveličani klasičnih iger, kot so šah, štiri v vrsto in človek ne jezi se, iskali alternativno rešitev.
Igra je namenjena vsem, ki jih zanimajo družabne igre. Fantje ciljajo predvsem na ljudi, ki kljub digitalni dobi cenijo pomen fizičnega srečanja in kvalitetnega preživljanja prostega časa.

Od ideje do realizacije

"Že dalj časa kot ekipa razmišljamo o novih inovativnih rešitvah na različnih področjih. Med eno izmed mnogih možganskih neviht, je tako spontano nastal prvi osnutek igre decadolo," nam zaupa Darjan Bunta, eden izmed fantov, ki te dni na Kickstarterju predstavljajo svoj projekt, torej družabno igro Decadolo, ki tako kot prej omenjene spada v kategorijo abstraktnih iger, kjer je mehanika igranja pomembnejša od zgodbe. "Izdelava prototipov in testiranje pravil je sprožilo med nami veliko navdušenja, saj je nastajal zelo zabaven produkt. Sami sicer nimamo večjih znanj na področju družabnih iger, saj prihajamo iz drugih storitveno usmerjenih panog, vendar imamo izkušnje, kako delovati interdisciplinarno."

Ideja je torej padla, razvoj same igre pa je potekal zelo hitro, saj so bili fantje kot posamezniki naveličani idej, ki po določenem času obstanejo. Ravno zato so se odločili projekt najprej predstaviti javnosti in šele glede na odziv morda zagnati masovno produkcijo. Danes obstaja veliko različnih spletnih platform, ki spodbujajo takšen način razmišljanja in ena glavnih je seveda Kickstarter, zato ni bilo vprašanje, kje projekt predstaviti.

"Kljub temu je seveda potrebno podpornike prepričati, da smo zastavljeni nalogi kos," pove Darjan in doda, da imajo že sklenjene vse dogovore s podizvajalci, ki bodo izdelovali določene elemente. "Igro sestavlja 100 dvobarvnih žetonov in 50 kartic. Žetoni bodo narejeni iz bioplastike, ki jo proizvaja avstrijsko-hrvaško podjetje. Kartice in embalaža bodo narejeni v Sloveniji. Zavedamo se cenovno ugodnejših rešitev drugje po svetu, vendar sta nam kvaliteta in ekologija pomembnejši vrednoti. Največ dela in tudi denarja smo vložili v promocijske namene. Posneti je bilo treba predstavitveni film, narediti mikavne fotografije, raziskati trg in podobno. Vse skupaj sicer z zelo omejenimi zneski, vendar učinkovito in zabavno."

Pravila igre

Decadolo je torej družabna igra, namenjena dvema igralcema, ki postavita žetone v mrežo 10x10. Vsak igralec si izbere igralno barvo žetonov in s pomočjo kart, ki jih izmenično vlečeta, obrača nasprotnikove žetone. Karte povedo igralcu, na kakšen način in koliko žetonov lahko obrne. Cilj je obarvati čim več stolpcev (10 žetonov v vrsti) v svojo barvo. Zmaga seveda igralec, ki ima več ’svojih’ stolpcev. Nekaj posebnih pravil, ki so jih dodali, naredi igro hitrejšo in bolj dinamično.

"Igra je namenjena vsem, ki jih zanimajo družabne igre. Ciljamo predvsem na ljudi, ki kljub digitalni dobi cenijo pomen fizičnega srečanja in kvalitetnega preživljanja prostega časa. Igra se od podobnih razlikuje po kvaliteti izdelave ter nevsakdanji obliki, torej naši kupci bodo morali imeti prefinjen okus. Testna skupina je igro označila za zabavno in lahkotno. Pozitivno so ocenili tudi dejstvo, da je igranje odvisno tako od znanja kot tudi sreče," pojasni Darjan, ponosen na projekt tudi zato, ker so jih donatorji na Kickstarterju v enem tednu razveselili že s polovico sredstev, ki jih nameravajo zbrati.

Odziv jih je presenetil

"Presenečeni smo nad pozitivnim odzivom, ki smo ga deležni predvsem s strani posameznikov, ki se z družabnimi igrami srečujejo vsakodnevno. Izkušnja, ki nam jo daje skupnost Kickstarter, je neprecenljiva. Toliko odprtih vrat, ponudb za sodelovanja in različni načini podpore nam daje veliko optimizma za nadaljnje ustvarjanje."

In nadaljnjega skupnega ustvarjanja bo še veliko. Po uspešni kampanji si namreč fantje želijo razviti igro na čim več različnih načinov. Razmišljajo o aplikaciji za mobilne naprave, večigralski igri, mini verziji in podobno, dolgoročno pa si želijo ustvariti skupnost, ki bi razvijala napredne in zabavne projekte. Sodeč po njihovi neizmerni volji, kreativnem razmišljanju, optimizmu in podjetniški žilici lahko torej v prihodnosti pričakujemo marsikaj zanimivega.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860