V članku smo vam pripravili še nekaj idej za popestritev velikonočnega praznovanja z najmlajšimi.
Barvanje pirhov – naj živi domišljija!
Podobno kot božič je velika noč predvsem družinski praznik – priložnost, da se zbere in poveseli vsa družina. Zato naj barvanje pirhov, predvsem, če gospodinjstvo delite z malimi ustvarjalci, nikar ne bo umetniški projekt ali tekmovanje s sosedi, čigavi bodo lepši, ampak priložnost za skupno ustvarjanje.
Otroci lahko pomagajo pri nabiranju rastlinic za krašenje pirhov, loščenju pobarvanih pirhov ali pa barvanju jajčnih lupin s posebnimi „barvicami“, ki jih ponujajo številne trgovine z materiali za ročne spretnosti.
Obudite tradicijo velikonočnih iger
Ko so pirhi pobarvani, pa se zabava še zdaleč ne konča. Pobrskajte po spominu (ali svetovnem spletu) in na novo odkrijte slovenske tradicionalne igre, na primer trkljanje ali sekanje pirhov – prvo je podobno balinanju, pri drugem pa v pobarvano jajce poskušamo z metom zapičiti kovanec.
Kot „poligon“ lahko služi peskovnik ali travnat grič na domačem vrtu, balkon, ali pa kar kuhinjska tla – najpomembneje je, da se vsi udeleženci igre zabavajo in razgibajo.
Skrivanje pirhov
Tradicija skrivanja pirhov na vrtu, ki jih otroci nato iščejo in pobirajo v košare, izvira iz krajev, kjer naj bi pirhe otrokom prinesel (in skril) velikonočni zajec. Čeprav ne sodi med tradicionalne slovenske običaje, ni prav nobenega razloga, da prostih prazničnih dni ne bi popestrili tudi s to igro.
Predvsem zabavno bo, če bo na obisku veliko otrok ter seveda, če je vaš brt bujen in prostran. Pobarvana jajčka lahko skrijete pod grme ali šope trave, med bujno cvetje tulipanov ali narcis – več ko bo skritih jajčk, večje bo veselje.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV