Vsak izziv v kmetovanju ni nujno slaba stvar
Polona je že od nekdaj čutila povezanost z naravo. Po končanem študiju agronomije in hortikulture je živela v bloku v Kočevju in sanjala o tem, da bi delala z zemljo. Začela je razmišljati o lastnem pridelovanju zelenjave. "Mama mi je posodila denar, da sem poskusno posadila česen na zemlji stričeve kmetije," se spominja Polona. Tako se je začela njena pot. Izbrala je česen, ker je to rastlina, ki najbolje uspeva v kočevskem podnebju, kjer je zima dolga, poletje pa kratko.
Prva sezona je bila uspešna, a kmalu so se pojavili izzivi. Slaba sezona je povzročila, da se česen ni debelil, kar je pomenilo, da ga ni bilo mogoče prodati. Vendar sta Polona in Jurij našla rešitev v starem receptu za fermentiran česen, ki je omogočil, da sta uporabila pridelke, ki bi sicer končali na kompostu. Fermentacija se je izkazala za odlično rešitev, saj je česnu dala novo vrednost.
Delo na kmetiji je povezalo Polono in Jurija, prav tako pa sta s skupnim delom zgradila še globlje vezi z družino. Njuni starši pogosto priskočijo na pomoč, hčerka pa že sodeluje pri enostavnih opravilih.


Fermentacija obogati okus česna
Fermentacija je proces, ki temelji na naravni presnovi mikroorganizmov. Na Polonini kmetiji se začne z ekološkim mladim česnom, ki ga obirajo in zmeljejo. Fermentacija, ki se zgodi s pomočjo soli, omogoča, da se okusi izostrijo in obogatijo, česnu pa podaljša tudi rok uporabnosti. Ta proces ne le da izboljša okus, ampak tudi povečuje hranilno vrednost, kar je za sodobnega potrošnika izjemno privlačno.
Polona pojasnjuje: "Fermentirani česen se od svežega razlikuje po okusu, saj je bolj prijeten in rahlo sladek, medtem ko svež česen ima oster okus. Hranilna vrednost se izboljša s fermentacijo, kar povečuje prebavljivost in bioaktivne snovi. Poleg tega je njegova enostavna uporaba velik plus. Lahko ga dodamo v različne jedi brez potrebe po obdelavi, kar je privlačno za potrošnike."

Njen trud ni ostal neopažen
Polona je za svoj fermentirani česen prejela nagrado lokalnega podjetniškega inkubatorja, kar ji je dalo nov zagon. Nagrada podjetniškega inkubatorja za fermentirani česen nama je dala nov zagon. "Začela sva razmišljati, da kmetija ni le kmetija, ampak priložnost za podjetništvo. Z zmago sva dobila stroje za predelavo in celostno grafično podobo izdelka, kar nama je pomagalo napredovati. To naju motivira, da še naprej razvijava svoje ideje."
Sodelovanje v Štartaj Slovenija je bila še ena prelomnica. Polona pravi: "Naučila sem se, kako pomembno je razumevanje trga in potreb potrošnikov ter koliko truda je treba vložiti v marketing, ki je izjemno pomemben. Videla sem, kako velika ekipa sodeluje v projektu in kako vsak član prispeva svoje znanje, kar nam pomaga razvijati izdelek."


Veliki cilji za prihodnost
Polona si želi, da bi kmetijo razvijala še naprej in jo razširila. Želim si nadaljnjega učenja in izboljševanja, da bomo lahko ponudili še boljše in nove izdelke ter da bodo kupci prepoznali naš izdelek kot uporaben in dober, pravi. Delo na kmetiji ji prinaša mir in ravnovesje v svetu, polnem stresa.
Polonina zgodba je navdihujoč zgled, kako lahko strast do narave in trdo delo pripeljeta do uspeha. Spoznavate jo lahko v 9. sezoni priljubljene oddaje Štartaj Slovenija: na podeželju. To si lahko ogledate vsako nedeljo ob 18.45 na POP TV!
Dominvrt e-novice
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV