
V malenkostih. Ne v detajlih in dodatkih kot bolj v tem, kako prostor deluje na naš prvi vtis. Medtem ko sta si provansalski in mediteranski stil v svoji toplini in domačnosti podobna - človeka vsakič kar prime, da bi prinesel kak šopek bazilike in začel kuhat - je skandinavski hladnejši, pa vendar še vedno zelo prijeten.
Pri nas se slednji (še) ni množično razvil, čeprav ga odlikujejo svetle barve, prijetno zaobljeno pohištvo in ogromno majhnih vzorčkov na stenah in tekstilu, kar ustvarja izjemno prijeten občutek mehkega ambienta. Zadnje čase je poleg vseh naštetih priljubljen t.i. belgijski stil opremljanja, ki je nekakšna mešanica vseh naštetih, a na bolj enostaven način.
Katere so glavne značilnosti belgijskega stila?
Uporaba surovega, neobdelanega lesa (lesen ladijski pod, obložen strop, razne omare, mize, postelje), nevtralne, pomirjujoče barve, uporaba različnih materialov (od pletenja, kovine, lesa in blaga), starinsko oz. starano pohištvo, uporaba enobarvnega tekstila, v manjši meri tudi kovinski elementi, če naštejem tiste osnovne.
Kako ustvariti sobo v belgijskem stilu?
Skrivnost belgijskega stila opremljanja je v zadržani eleganci, saj združuje rustikalne elemente z moderno estetiko ter s tem ustvari preprost in udoben prostor.
Kaj pa barve in tekstura?
Barvna paleta je čim bolj nevtralna in mehka – sem spada večina odtenkov rjave in bež barve (kapučino, kava, smetana ipd.), siva in bela. Barve so mehke in nežne, saj so namenjene 'mehčanju prostora', pripravi prijetnega vzdušja in ne usmerjanju pozornosti posameznemu predmetu ali delu prostora.
Glede teksture so v ospredju naravna vlakna, kot so lan, pleteno pohištvo in staran les, ki dodajo prostoru čisto novo dimenzijo. Če pa dodamo še kakšen svetleč kovinski dodatek, je stil dovršen!
Kakšno pohištvo ustvarja »belgijski« prostor?

Pri pohištvu sledimo načelu preprostega (vendar ne dolgočasnega) sloga. Cilj je ustvariti prijeten in mehak prostor, zato uporabimo grobo obdelano pohištvo iz naravnega lesa (na primer cipresa, hrast ipd.), pletene stole (ki jih lahko opremimo z blazinami ali za kakšno slavnostno pojedino tudi v celoti oblečemo v blago), dodamo lučke s senčili ali druge predmete iz (svetleče polirane) kovine. Izogibamo se prenatrpanosti, razen ko na sedežni uporabimo dekorativne blazine – teh je lahko veliko.
Pozornost namenjamo tudi dodatkom. Pletene košare, velike lesene stenske ure, stekleni ali leseni svečniki… vse to pričara občutek naravnega prostora. Belgijski stil prisega na preprostost in ne na zapolnitev praznih kotov s šaro – to imamo lahko v garaži.
Le tu in tam uporabimo malo več barve, če imamo občutek, da je prostor preveč sterilen, vendar že pri izbiri naravnega pohištva in dodatkov to ne bi smela biti težava.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV