Če bi bili radi sam svoj mojster in se želite lotiti pleskanja stanovanja, vam bo nekaj koristnih nasvetov predtem prišlo prav. Je že res, da imate morda goro idej, kako bi si želeli prebarvati prostore doma, a dejstvo je, da je do tja kar dolga pot. Najprej se je treba odločiti za barvne kombinacije, s katerimi želite okrasiti svoj dom. Ko imate te enkrat izbrane, se je treba podati v trgovino in nakupiti material, ki ga boste potrebovali za pleskanje. Pri tem se nikar ne pustite zmesti prodajalcu, ki vam bo skušal prodati čim več 'nujno potrebnih' pripomočkov. Tudi če še nikoli niste pleskali in torej nimate nobenega orodja, ki je potrebno za to opravilo, za beljenje potrebujete le naslednje pripomočke:
• barva
• čopič
• mali valjček
• veliki valjček
• pleskarska lopatica
• pleskarska gladilka
• vedro za pripravo barve
• odcejalna mrežica
• material za zaščito (zaščitna folija, papir za zaščito tal, samolepilni zaščitni trak)
• lestev
• nož
Pri tem ni treba, da kupujete najdražje izdelke, poskrbite pa, da kupite dovolj barve in kakovostne valjčke in čopiče. Barve nikar ne kupujte v diskontnih trgovinah, temveč se raje odpravite v specializirano prodajalno z mešanicami barv. Čopič naj bo iz naravnih ščetin, širok od 5 do 10 cm. Tisti iz umetnih vlaken vam steno namreč lahko zelo hitro okrasi z nezaželenimi dlakami. Iz naravnih vlaken naj bo tudi valjček za pleskanje.
Preden v roke vzamete čopič ...
Manj stvari boste imeli v prostoru, lažje boste pleskali, prav tako boste tako umazali manj pohištva. Če velikih in težkih kosov ne morete odnesti iz sobe, jih odmaknite od stene in zaščitite s folijo. Ko je soba prazna, imate odlično priložnost, da jo očistite. Predvsem jo posesajte in s stene odstranite morebitno pajčevino ter prah. Nato s plastično folijo ali s posebnim papirjem zaščitite tla ter ga ob straneh pritrdite s pleskarskim trakom. Morebitne luknje od žebljev ali razpoke v steni najprej rahlo pobrusite, nato pa popravite s pomočjo mavca za kitanje. Ko se mavec posuši, je čas za brušenje z brusnim papirjem. Tako boste zagotovili, da se bo nova barva prijela na popravljeno mesto. S pomočjo izvijača snemite vse električne vtičnice. Vsako izmed njih hranite v ločeni vrečki, da ne boste izgubili drobnih delov. S pleskarskim trakom zaščitite izpostavljene vtičnice, luči, okenske okvirje, podboje vrat in morebitne lesene obloge, ki jih imate v sobi.
Akcija!
Ko ste prostor zaščitili, je čas za beljenje. Pred začetkom se prepričajte, da v prostoru ni hišnih živali ali otrok. S čopičem obrobite vse robove, potem z malim valjčkom prebarvajte nedostopne ožje površine. Ko to opravite, je glavnina dela za vami. Sledi le še barvanje z velikim valjčkom. Pomočite ga v barvo, odcedite na odcejalni mrežici in barvajte. Če se le da, valjček vlecite navpično po steni. Ko končate, počakajte, da se barva posuši (vsaj 4 ure) in vse skupaj ponovite. Odstranite zaščito, temeljito operite pripomočke za pleskanje, počistite morebitne madeže na tleh ali pohištvu in uživajte v sadovih svojega dela.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV