Izbira pohištva
V otroški sobi šolarja je poleg osnovnega pohištva – postelje in garderobne omare – treba veliko pozornosti nameniti izboru primerne pisalne mize in stola.
Pisalna miza ima veliko vlogo, zato mora poleg svoje namembnosti zadovoljiti estetske zahteve in se uskladiti z ostalim pohištvom – naj bo moderna in razigrana ter hkrati enostavna in prostrana. Stroge linije bodo šolarja od učenja prej odvrnile. Zaželeno je, da ima nameščene predale in po želji prostor za računalnik.
Površina mize mora biti dovolj velika, da bi lahko šolar nemoteno odprl vse potrebne knjige in zvezke ter risarski in pisalni pribor. Pomanjkanje delovne površine bo povzročilo težave in nevšečnosti pri izdelavi domačih nalog in učenju. Priporočljivo je, da je miza široka približno en meter in globoka vsaj šestdeset centimetrov. Če je na mizi tudi računalnik, ki danes postaja sestavni del šolske opreme, naj bo dolga meter in pol.
Poleg mize je pomembno izbrati pravi stol z možnostjo prilagoditve višine in nagiba. Ta naj bo kakovosten, saj otroci večino dneva presedijo.
Prej igrače, zdaj knjige
Zagotovite dovolj prostora za shranjevanje knjig, saj jih bo iz leta v leto več. V neposredno bližino pisalne mize namestite police ali predalnike za knjige. Preglednost in urejenost knjig bosta pripomogli k večji organiziranosti šolarja pri opravljanju domačih nalog in ostalih šolskih obveznosti.
Razporeditev pohištva naj ne bo preveč stroga, saj boste potrebovali prostor za pogostejše spremembe, ki jih bo otrok skozi čas potreboval.
Prava osvetlitev
V delovnem kotičku je osvetlitev še posebej pomembna. Osnova, po kateri se odločamo za pravilno postavitev pisalne mize, naj bo naravna svetloba. Če je vaš otrok desničar, naj svetloba mizo osvetljuje s sprednje ali z leve strani, če je otrok levičar, pa z desne strani. To je najpomembnejši dejavnik, ki odloča postavitev pisalne mize.
Mizo opremite s primerno namizno svetilko, ki bo omogočala kakovostno umetno osvetlitev. Izberite takšno v zanimivi obliki, barvito ali z veselim vzorcem, ki bo dala mali otroški sobi dodaten šarm in nudila prijetnejše bivanje.
Ne pozabite na barve
Barve v otroški sobi igrajo veliko vlogo, zato jim namenite veliko pozornosti. Najbolj učinkovito spremembo boste dosegli, če se boste odločili za barvite stene. Dečkom so bližje odtenki zelene in modre, medtem ko deklice prisegajo na rožnate, rdeče, oranžne in vijolične odtenke. Stene obarvajte v eno izmed teh odtenkov ali kombinirajte več barv ter se poigrajte z raznimi simetričnimi ali asimetričnimi oblikami na njih.
Lahko pa se odločite za stenske plakate, tapete ali nalepke, ki so danes na voljo v številnih vzorcih. Pri odločitvi o barvah, vzorcih in motivih vsekakor upoštevajte želje otroka, čeprav se te morda razlikujejo od vaših.
Domišljija, igra in druženje
Ko vaš otrok postane šolar, naj njegova ali njena soba ne postane pretežno 'delovna', temveč tudi takšna, ki bo omogočala druženje in igranje s prijatelji. Dodatni stoli, police za igrače in kakšen kvadratni meter talne površine, namenjen igranju, bodo izpolnili pričakovanja vašega otroka. S tako zasnovo prostora bodo učenje prej spremenili v igro, zato jim bo to lažje in ga bodo opravljali z veseljem.
Tako kot vsi mi tudi otroci potrebujejo poseben kotiček, kjer se bodo počutili udobno, varno in srečno. Zato naj bo njihova soba takšna, kjer bodo še naprej razvijali svojo domišljijo in imeli prostor, ki se bo z malo truda pretvoril v pravo pravljico za vsakega izmed njih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV