Dominvrt.si
Afrika

Ste za afriški stil?

Dominvrt.si
27. 03. 2014 07.37
0

Afrika je dežela številnih naravnih lepot, ki se obiskovalcem kažejo v podobi divjih, neobrzdanih živali, razkošnega rastlinja in bogatih rudnin. Če vas navdihujeta eksotika in pristnost stika med človekom in naravo, lahko duh te očarljive dežele z nekaj napotki vnesete v svoj dom!

Afrika
Afrika FOTO: iStockphoto

Dežela oranžnega sonca

Tisti, ki so jo obiskali, pravijo, da je Afrika čarobna dežela. Druga največja celina, tako po površini kot po številu prebivalstva, naj bi radovednega popotnika za vedno zaznamovala z barvami, vonjavami, okusi, zvoki in utripom ljudi. Premik v duši, se strinjajo mnogi.

Oranžno sonce, ki zahaja nad širnimi peščinami, nedaleč stran na samotnem drevesu pa odmeva prelepa večerna pesem ptic ... Če vas ob tej predstavi oblije toplota in vam zaigra srce, potem ste zmožni Afriko začutiti v njeni prvinskosti.

Afrika
Afrika FOTO: iStockphoto

A govoriti o enoviti Afriki ni mogoče. Podsaharska Afrika je popolnoma drugačen svet od severne Afrike. Ker tako imenovana „črna celina“ ni niti kulturno niti klimatsko niti geološko enovita,  bi bilo tudi težko govoriti o enem samem stilu notranjega opremljanja.

No, nekaj skupnih značilnosti pa nam je vendarle uspelo povzeti. 

Afrika
Afrika FOTO: iStockphoto

Tople in močne barve Afrike

Afriški stil notranjega opremljanja je po svojem bistvu preprost, ne prenese gneče in nasičenosti barv, predmetov, vzorcev. Za osnovno barvo stene in ostalih večjih površin lahko izberemo tople in nevtralne barvne tone, kot so denimo krem, bež, kava...

Da bi te zares zažarele v vsej svoji toplini, jim ob bok postavimo steno odeto v bolj intenzivno barvo, denimo močan odtenek čokoladno rjave, rdeče, rumene ali oranžne, ki bodo spominjale na lepoto sončnega zahoda v Afriki. Zaljubljeni v zeleno pridejo še kako na svoj račun. Zelena barva je namreč povsem upravičena izbira, ki nas bo povedla v svežino in goščavo neprehodnih džungel. Tisti, ki boste izbrali zeleno, se poskušajte izogniti kombiniranju z rdečo in oranžno, saj bi se s tem lahko oddaljili od načela preprostosti.

Pohištvo in tla

Pri notranjem opremljanju v afriškem stilu se moramo zgledovati po naravi sami in njenih lepotah. Pohištvo in tudi tla naj bodo zato v čim bolj naravnih tonih in če se le da iz naravnih materialov. Tla naj bodo preprosto lesena – mahagonijeva ali borova. Če so vaša tla iz drugih materialov in jih nimate namena prenavljati, si lahko pomagate s preprogami. Tudi te naj bodo videti čim bolj naravne – iz volne, iz živalske kože ali iz imitacije le-te. Pri izboru ne pozabite na preprostost, zato nikar ne kombinirajte najrazličnejših vzorcev in barv. Držite se krem, bež in rjavih. Za poudarek eksotike pa si lahko privoščite bogato tkano preprogo, ki je videti, kot bi jo izdelali v kakšnem od afriških plemen.

Če boste izbirali pohištvo v afriškem stilu, potem se prav tako držite pravega lesa – mahagonij, tikovina ali oreh bodo pravi izbor. Pohištvo naj bo videti rustikalno, torej nikakor preveč obdelano.

Pri izboru sedežne garniture in tudi stolov nasploh, lahko nekoliko več pozornosti namenite usnju ali njegovi imitaciji. Lahko pa se odločite tudi za bombažne tkanine, ki naj bodo prav tako v rjavih in krem tonih.


Čeprav so živalski vzorci, denimo zebre, tigra ali kače, pri tem stilu pogosto uporabljeni, se jim pri velikih površinah in kosih raje izognite, saj boste sicer izgubili učinek preprostosti. Intenzivne, bogate in lepe vzorce prihranite za dekor.

Afriški dekor

Tudi tisti, ki bi afriškega duha radi vnesli v svoj dom tako, da vam ne bi bilo treba preveč posegati vanj, imate kar precej možnosti. Veliko se da namreč narediti že s pravim dekorjem oziroma dodatki, ki pričajo o afriškem svetu. Da bi jih pridobili, vam nikakor ni treba na pot na to oddaljeno celino, pač pa se lahko odpravite do najbližje trgovine z eksotičnimi izdelki. Velikokrat afriški dekor hranijo prodajalne z azijskimi izdelki.
Pristne afriške izdelke, ki prihajajo iz rok afriških mojstrov in mojstric boste našli tudi v tako imenovani pravični trgovini 3MUHE v Ljubljani in v Mariboru. Vsekakor pa boste afriške izdelke našli tudi v spletnih prodajalnah.

No, pa preidimo k motivom, ki bodo pričarali afriškega duha v vašem domu.

Na stene namestite maske, ki bodo pričarale vzdušje oddaljenih plemen in staroselcev, katerih življenje v odnosu z naravo in drug z drugim teče povsem drugače kot naše. Maska, ki ji boste namenili primerno mesto, bo prostoru dala močan pečat. Izberite tudi lesene rezbarije in figurice, ki govorijo o vsakdanjem življenju tam daleč, v naravi.

Ročna dela vas bodo spominjala na način življenja, kjer čas teče tako počasi, da je mogoče dolbsti, klesati in piliti ter tako ustvarjati novo.

Močne poudarke boste domu dodali z izborom podob afriških živali. Kot bi bili na divjem safariju, naj vas pozdravljajo dolgovrate žirafe, nosorogi in sloni (seveda le kot figurice).

Dodatki

Veliko boste naredili tudi z dodatki in detajli, ki posnemajo vzorec živalske kože. Pri tem vam ni treba iskati pristne živalske kože, saj je danes na voljo že dovolj kakovostnih imitacij. Denimo manjša preproga, blazina, zavese, prtiči ali deka z vzorcem zebre. Ročno izdelane preproge, prti, prtiči, košare, glinene in lesene posode z afriškimi motivi bodo pri ustvarjanju vtisa prav tako v pomoč.

Stene lahko izvirno dopolnite tudi s fotografijami te oddaljene dežele – čudovit sončni zahod, izsušena trava, v kateri zadovoljno počivata dve živali ali podoba plemena, ki se veseli v divjem plesu, vas bodo odnašali v svetove, ki so vam ljubi, vas spodbujali k domišljiji in vas sproščali, ko boste za seboj zaprli vrata napornega delovnika.

Na koncu pa nikar ne pozabimo na svežino. Afriški dom bodo obogatile razkošne, listnate zelene rastline, ki vas bodo spominjale na resničnost in pristnost življenja, kjer koli se to že odvija.

In za konec – zanimivost

Kot zanimivost omenimo še, da smo z odkrivanjem Afrike na poseben način povezani tudi Slovenci. S pomočjo Dunajskega geografskega društva je naš rojak Ignacij Knoblechar v sredini 19. stoletja opravil več prvenstvenih odprav po reki Nil. Ker je zapiske o etnogeografskih značilnostih dežele objavljal v slovenskih časopisih, imamo tudi Slovenci nekaj dokumentov o zgodovini in ljudeh te dežele.

Knoblechar je leta 1850 izdal tudi knjigo z naslovom Potovanje po beli reki. Njegovo etnografsko zbirko predmetov vzhodnosudanskega plemena Bari pa hrani Slovenski etnografski muzej v Ljubljani.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698