Dominvrt.si
voda

22. marec – svetovni dan voda

Branka Resnik
22. 03. 2022 04.45
0

Osrednja tema letošnjega svetovnega dneva voda je podzemna voda, njegovo geslo pa je "Podzemna voda: Skrito naj postane vidno". "Podzemna voda je sestavni in neločljivi del globalnega vodnega kroga. Ker teče pod našimi nogami, je ne vidimo – skriva se v porah in razpokah kamnin – zato se pogosto ne zavedamo njene prisotnosti in njenega pomena."

"Svetovni dan voda je pomemben, ker nas vsako leto znova ozavešča o pomenu kopenskih vodnih virov za ljudi, živali in rastline, za ekosisteme in Zemljo kot celoto. Prav tako nas spominja na to, kako esencialna je voda ne le za življenje temveč tudi za vsakdanje socioekonomske odnose v družbi; v lokalni skupnosti, na nivoju države, na nivoju mednarodnih organizacij in v globalnem merilu. Voda prinaša mir, neustrezen dostop do vodnih virov pa povzroča konflikte, nemalokrat tudi oborožene," mi razloži prof. dr. Mihael Brenčič z Naravoslovnotehniške fakultete UL, Oddelek za geologijo, predsednik SKIAH (Slovenski komite Mednarodnega združenja hidrogeologov) ter član Društva vodarjev Slovenije in Slovenskega društva za zaščito voda.

Prof. dr. Mihael Brenčič
Prof. dr. Mihael Brenčič FOTO: Jaka Babnik

Glavna tema letošnjega svetovnega dneva voda je podzemna voda: "Podzemna voda je sestavni in neločljivi del globalnega vodnega kroga. Ker teče pod našimi nogami, je ne vidimo – skriva se v porah in razpokah kamnin – zato se pogosto ne zavedamo njene prisotnosti in njenega pomena. Namen letošnjega dneva voda je prav opozoriti na to skrito naravno bogastvo, ki ni le naravni vir, temveč enakovredna komponenta okolja in narave," doda profesor.

Poudari še, da je podzemna voda pomembna z več vidikov. Najprej je pomembna zato, ker predstavlja enega najpomembnejših virov pitne vode. Na globalni ravni se s pitno vodo iz vodonosnikov oskrbuje približno 1/3 svetovnega prebivalstva. Številna velika mesta so odvisna od črpanja podzemne vode. Poleg tega je od podzemne vode odvisne 40 % svetovne hrane, saj je pomemben vir za namakanje. "Poleg tega pa ima podzemna vodo še mnogo širši pomen. Ponuja nam veliko izzivov in odgovorov, povezanih z blaženjem podnebnih sprememb. Lahko je vir toplote in vir hlajenja, v podzemni vodi lahko celo skladiščimo energijo. Je tudi vir naravnih mineralnih vod, ki jih uporabljamo za pitje in zdravljenje, lahko pa tudi kot vir surovin. Nadalje nam lahko na urbanih območjih pomaga blažiti vplive spremenjenega urbanega vodnega kroga, v katerem imamo vedno več poplav in na drugi strani vedno več suš.

In nenazadnje, podzemna voda in vodonosniki so biotopi. Spomnimo se samo na človeško ribico, ki živi v kraških vodonosnikih.

Glavna tema letošnjega svetovnega dneva voda je podzemna voda.
Glavna tema letošnjega svetovnega dneva voda je podzemna voda. FOTO: Slovensko društvo za zaščito voda

Povprašam ga tudi o tem, kako je s podzemno vodo v Sloveniji: "Slovenija je zelo bogata s podzemno vodo, ki je v obsežnih vodonosnikih. Na vsakega prebivalca na dan preteče približno 6.900 litrov podzemne vode. Glede na obseg tega naravnega bogastva se med državami v svetovnem merilu uvrščamo pod sam vrh." Posledica tega je, da v Sloveniji 95 % pitne vode pridobivamo iz podzemne vode v vodonosnikih, in tudi to nas uvršča v sam vrh v svetovnem merilu. V Sloveniji je podzemna voda v dobrem količinskem in kemijskem stanju. Manjše težave z onesnaženji so le na območju Pomurja, Dravskega in Ptujskega polja ter Spodnje Savinjske doline, ki so tudi tradicionalno s kmetijstvom najbolj obremenjena območja.

Kaj lahko naredi posameznik v skrbi za vodo?

Vplivi posameznika na vodo so lahko neposredni in posredni. Najprej je za to pomembna ustrezna okoljska zavest. Vodni viri so pomembni in predstavljajo naše bogastvo, so dediščina, ki smo jo dobili od svojih staršev in jo predajamo svojim zanamcem. "Ne onesnažujmo vodnih virov neposredno z odmetavanjem odpadkov v vodotoke. Ne mečimo odpadkov v naravo, na tla. Uporabljajmo ustrezne načine za to. Ne pretiravajmo z uporabo kemikalij, zdravil, kozmetike in plastike. Pri uporabi kemikalij skušajmo uporabljati predvsem tiste snovi, ki niso škodljive za vodo in za okolje." Varčujmo z vodo. Ne trošimo nepotrebnih količin vode.

Kakšna je prihodnost vode in vodnih virov?

Prihodnost vodnih virov je težko napovedati, odvisna pa je predvsem od nas samih. Če bomo nadaljevali s slabimi praksami, bomo ostali brez čistih virov, onesnažili bomo tudi podzemne vode, in če bomo onesnažili te, ne bo več noben del vodnega kroga v naravnem stanju, kajti ko vplivamo na en del vodnega kroga, vplivamo tudi na drugega.

Če bomo skrbeli za vode in za naravo in če ne bomo povečevali onesnaževanja, si bo od dosedanjih onesnaževal počasi opomoglo tudi vodno okolje. Žal pa smo ponekod v globalnem merilu tudi pri vodi že na tej točki, da se poraja vprašanje, ali je sploh možno vzpostaviti predhodno količino in kakovost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854