Dominvrt.si
Investicije v obnovljive vire

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?

L.M., STA
10. 10. 2022 07.35
0

Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Težave na svetovni ravni, a rešitve se išče tudi pri nas 

Med drugim so o aktualnih razmerah v okviru konference Inovacija energetike na Brdu pri Kranju spregovorili strokovnjaki s področja energetike.

Minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič je med posvetom poudaril, da je kriza priložnost za spremembo paradigme in izpostavil potrebo po inovacijah. Kot eno prvih aktivnosti na tem področju je navedel povezovanje različnih sektorjev in prenos znanja v prakso. 

Energetska kriza
Energetska kriza FOTO: Shutterstock

Da je potrebno rešiti predvsem tista gospodinjstva, ki zaradi umika s trga ostanejo brez dobavitelja, meni Igor Koprivnikar. Ob tem je spomnil, da je podjetje GEN-I letos absorbiralo več kot 70.000 gospodinjskih odjemalcev.

Potrebno bo misliti dolgoročno in pri tem čimbolj izkoristiti prednosti obnovljivih virov

Tudi v družbi Plinovod pravijo, da se trenutno njihovi najpomembnejši projekti vrtijo okrog obnovljivih virov energije. Osredotočajo se na to, kako pripraviti sistem, da bodo biometan in ostali plini lahko vstopali v sistem. V teku je denimo že gradnja 70 kilometrov dolgega novega plinovoda, ki bo lahko sprejemal tudi vodik.

Elektro Gorenjska in ostala elektrodistribucijska podjetja so v zeleni prehod že močno zakorakala in obseg integracije obnovljivih virov energije v sistem se glede na trenutno razmere drastično povečuje, je povedal predsednik uprave Elektra Gorenjska Ivan Šmon in dodal, da se tudi posamezniki na to precej dobro odzivajo, kar je mogoče trditi predvsem zaradi povečanega povpraševanja po toplotnih črpalkah in električnih avtomobilih.

Zeleni prehod v Evropski Uniji
Zeleni prehod v Evropski Uniji FOTO: Shutterstock

Prehod na obnovljive vire seveda pomeni večje obremenitve, ki bi lahko v Evropi privedle do pomanjkanja električne energije. Kot je pojasnil Šmon, kaže, da bo Nemčija omejila izvoz elektrike, Francija pa je naenkrat postala celo njena drastična uvoznica. Če se vsaka država zapre, ob povečani porabi tudi zaradi prehoda ogrevanja s plina na elektriko niso izključene niti občasne redukcije.  

Zaradi vprašljivosti dobave ruskega plina možne težave na električnem omrežju 

Medtem ko večina držav članic še vedno tehta o najprimernejših rešitvah energetske krize je francoska vlada že napovedala ukrep, s katerim bodo vsi prebivalci vsakodnevno obveščeni o stanju na tem področju. Uvedli so namreč redno obvezno televizijsko poročanje, s katerim bodo prebivalce obveščali o tem, kako obremenjeno je francosko električno omrežje in koliko energije je na voljo. Zeleni simbol bo pomenil, da je poraba električne energije v državi uravnotežena, medtem ko bo rumena barva nakazovala na določeno obremenitev. Pri rdeči barvi lahko pride do motenj v oskrbi, ljudje pa bodo v tem primeru pozvani k zmanjšanju porabe med 8. in 12. ter 18. in 20. uro.

Dobava plina
Dobava plina FOTO: Shutterstock

Golob napovedal podpis pogodbe za nakup zemeljskega plina iz Alžirije

Glede na trenutno stanje bi lahko prišlo do popolne prekinitve dobave plina iz Rusije, s čimer bi se zaloge v evropskih plinskih skladiščih drastično zmanjšale, zato evropske države pospešeno iščejo alternative ruskemu energentu. 

Slovenija in Alžirija naj bi po premierjevih besedah podpisali pogodbo o nakupu treh teravatnih ur oziroma okoli 300 milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina na leto, kar je približno tretjina trenutne slovenske oskrbe. Pogodbo naj bi sklenili za obdobje vsaj treh let, je povedal.

Golob pričakuje, da bo do obiska slovenske delegacije v Alžiriji in tudi podpisa pogodbe prišlo v razmeroma kratkem času.

Elektrika
Elektrika FOTO: Dreamstime

Predlog za začasno ukinitev zasedanj v stavbi parlamenta v Strasbourgu podpirajo tudi naši evropski poslanci

Da je stanje zares alarmantno, priča tudi dejstvo, da je bil s strani nemških evropskih poslancev podan predlog, da bi Evropski parlament to zimo zasedal le v Bruslju. ''Selitve v Strasbourg in ogrevanje parlamentarne zgradbe niso odgovorno dejanje, medtem ko druge pozivamo k varčevanju," je opozoril Peter Liese. Vprašanje je sicer, ali bi bilo za en sedež tudi dejansko mogoče doseči konsenz članic, v vsakem primeru pa bi bila to gesta, s katero bi institucija EU podala zgled in tudi sama prispevala k okoljskemu ozaveščanju ter pokazala interes v smeri varčevanja in optimizacije delovanja evropskih inštitucij.

Kaj se bo zares zgodilo, v kolikšni meri in na kakšen način bomo energetsko krizo občutili v gospodarstvu pri nas in nenazadnje v naših domovih, bo pokazal čas. Kot je napovedal Golob, Slovenija izkazuje primarni interes, da pri energiji naredimo odločen korak naprej. ''Verjamem, da bo danes takšen korak tudi storjen, dokončan pa čez 14 dni," je še dodal na zadnjem srečanju evropskega vrha v Pragi. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698