Dominvrt.si
Jelen

Lastniki psov: v gozdu naj bo pes na povodcu

B.R.
17. 12. 2020 08.24
0

Čeprav so prostoživeče živali oz. divjad prilagojene na mrzli del leta, so takrat zaradi mraza in pomanjkanja hrane ogrožene. Divjad dodatno ogroža tudi človek s svojim neprimernim ravnanjem in posegi v njeno življenjsko okolje. Mednje štejejo predvsem sprehajanje psov brez povodca, pohodi stran od uhojenih poti, smučanje izven označenih smučišč in vožnja z motornimi sanmi izven poligona.

Lepota pokrajine, možnosti za gibanje in dejavnosti, blagodejni vpliv na okolje in les so le nekatere dobrine gozda, ki bi se jih resnično zavedli šele, ko gozda in njegovega dobrodejnega delovanja v našem okolju ne bi bilo več, je zapisalo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki skupaj s gozdarsko inšpekcijo in Zavodom za gozdove Slovenije v kampanji Skrbno z gozdom obiskovalce ozavešča o primernem obnašanju v gozdu, tudi pozimi – še posebno ko pride do neprimernega ravnanja, ko človek posega v območje divjadi. 

Ko greste na sprehod v gozd, mislite tudi na živali, ki živijo tam.
Ko greste na sprehod v gozd, mislite tudi na živali, ki živijo tam. FOTO: Dreamstime

Živali se na zimo sicer prilagodijo z menjavo letne dlake z zimsko, poleg tega jim tolšča, ki jo pridobijo v jesenskih mesecih, pomaga prebroditi mrzli del leta. Toda osnovna strategija preživetja divjadi pozimi je čim manj gibanja in nepotrebnega porabljanja energije, zato se umakne v tako imenovana prezimovališča, kjer ob skromni zimski prehrani potrebuje predvsem mir. Prav zato je pomembno, da se kot souporabniki življenjskega prostora živali zavedamo, da divjad vsako vznemirjanje moti in jo lahko tudi smrtno ogrozi.  

Ob tem je treba še posebej opozoriti na pogosto spuščanje psov s povodcev, ki lahko zaidejo v življenjski prostor divjadi. Še posebej je ogrožena, če jo psi začnejo preganjati, divjad pa se v visokem snegu že sicer težko giblje. Pomanjkanje hrane, izguba dodatne energije zaradi mraza in še dodatno zaradi bega so za divjad lahko usodni, saj živali težko nadomestijo izgubljeno energijo. Oslabele živali pa postanejo še lažji plen, lahko zbolijo in nenazadnje shirajo. 

V zaostrenih zimskih okoliščinah za divjad ustrezno poskrbijo tako lovski čuvaji oziroma zaposleni v loviščih s posebnim pomenom kot tudi lovci iz lovskih družin v preostalih loviščih. V obdobju, ko primanjkuje hrane, divjad uporablja krmišča, kjer je krmljenje dovoljeno le lovcem, saj so za to strokovno usposobljeni. Zato velja posebno opozorilo vsem, ki niso člani lovskih organizacij, naj ne poskušajo sami zalagati krmišč ali krmiti divjadi na neprimernih mestih oziroma v bližini človeških bivališč. To strokovno opravilo je treba prepustiti lovcem, saj lahko z nepravilnim krmljenjem divjadi povzročimo več škode kot koristi. 

Divjad pozimi torej še posebej potrebuje mir, zato je ne ogrožajmo z neprimernim ravnanjem in posegi v njeno življenjsko okolje. Spoštujmo gozd in njegove prebivalce, so še odločno zapisali za konec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698