Predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule je v nagovoru poudarila, da želijo opozoriti širšo javnost na delo kmetic, ki nikakor ni samo "za štedilnikom": "Trudimo se za urejen dom, za zdravo, doma pridelano hrano, aktivne smo v javnem življenju, želimo biti večkrat slišane. Hvaležna sem vsem društvom za iskanje kandidatk. Prepričana sem, da je vsaka na svojem področju pustila pečat. Prejemnica naziva kmetica leta nam bo pomagala pri promociji našega poklica, pri iskanju položaja, ki si ga zaslužimo."
Marija Škof, letošnja kmetica leta živi na kmetiji, ki obsega 5 hektarov vinogradov, ukvarjajo pa se tudi s pridelavo bučnega olja, gojijo aronijo, kakije in orehe.
Tradicionalnega izbora kmetice leta, ki je potekal v Zagorju ob Savi, se je udeležil tudi državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Anton Harej. Ta je med drugim poudaril, da se na ministrstvu zavedajo, da je delo žensk na podeželju velikega pomena za napredek in izboljšanje življenjskih pogojev na podeželju ter za priznavanje vloge kmetic pri ohranjanju družinskih vrednot in izboljšanju gmotnega položaja kmetij.
"Ženske na podeželju imate neprecenljivo vlogo za razvoj in ohranjanje vitalnega podeželja. Večina žensk na podeželju je aktivno vključena v kmetijska in gospodinjska opravila ter mnogotere druge aktivnosti, s katerimi svojim družinam zagotavljajo vsakodnevno preživetje. Poleg tega pa se soočajo še z izzivi oskrbe starejših in bolnih," je na prireditvi povedal Harej.
Organizacija Združenih narodov od leta 2008 naprej 15. oktobra obeležuje svetovni dan kmetic. S tem želi opozoriti na položaj žensk na kmetijah, predvsem pa na vlogo mladih kmetic. Zveza kmetic Slovenije sicer prav na ta dan vsako leto izbere kmetico leta.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV