Z gozdovi ravnajmo spoštljivo. Zavedajmo se, da so preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno zavedli šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več.
Strokovnjaki skupaj z lastniki gozdov gospodarijo trajnostno, sonaravno in večnamensko. Zato ponuja gozd tudi možnosti za rekreacijo, sprostitev in druge dejavnosti. Prost dostop v gozdove je civilizacijska pridobitev, na katero smo lahko v Sloveniji zelo ponosni. Vendar pa je treba v gozdu upoštevati tudi nekatere omejitve, predvsem pa poskrbeti, da gozd po obisku zapustimo takšen, kot je bil, ko smo vstopili vanj.
Pri preživljanju časa v gozdu zato imejmo zato v mislih:
- Ob obisku sem gost gozda in njegovega lastnika.
- Gozd je moj prijatelj, z njim ravnam spoštljivo.
- Doživljam ga z vsemi čutili.
- Upoštevam navodila o primernem obnašanju v naravi, zapisana v predpisih in na informativnih tablah ali posredovana od gozdarjev in lastnikov gozdov.
Zavod za gozdove Slovenije poudarja: ''V času epidemije opažamo povečan obisk gozda, z njim pa tudi nekatere negativne posledice. Poročila o povečanem obisku gozda prihajajo iz vse Slovenije. Trenutno so posebej pereči problemi smetenja in odlaganja odpadkov v gozdovih, vožnje z motornimi vozili v naravnem okolju in hoje zunaj urejenih poti, še posebej na območju gozdnih in pragozdnih rezervatov. Obiskovalce gozdov pozivamo, naj se držijo pravil, zapisanih v gozdnem bontonu.''
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV