Dominvrt.si
Zajec

Na severnem Primorskem in Notranjskem izbruh zajčje mrzlice

B.R., 24 UR
21. 07. 2021 11.03
0

Za mišjo mrzlico je letos zbolelo že več kot 400 ljudi, ena oseba je umrla. Kot kaže, pa nimamo le mišjega leta – na severnem Primorskem je zdaj izbruhnila še zajčja mrzlica. Ta je redkejša, a še nevarnejša, več kot polovica obolelih potrebuje bolnišnično oskrbo. Diagnosticiranje pa dodatno otežuje dejstvo, da najpogostejši prenašalci te bolezni sploh niso zajci.

Tularemija ali zajčja mrzlica je redka nalezljiva bolezen, ki običajno napada kožo, oči, bezgavke in pljuča. Povzroča jo bakterija Francisella tularensis. 

Bolezen prizadene predvsem kunce, zajce in druge glodavce, lahko pa se okužijo tudi ptice, ovce in domače živali, kot so psi, mačke in hrčki. Bolezen prenašajo tudi klopi. Tularemija se na človeka širi na več načinov, vključno z ugrizi žuželk in neposredno izpostavljenostjo okuženi živali. Tularemija je zelo nalezljiva in potencialno usodna, vendar jo je običajno mogoče učinkovito zdraviti s posebnimi antibiotiki, če jo diagnosticiramo zgodaj. 

Simptomi 

Po inkubacijskem obdobju, ki običajno traja od tri do šest dni, lahko pa celo do 21 dni, nastopijo akutna vročina, mrzlica in splošne bolečine, simptomi so povezani tudi z mestom vstopa bakterije – lahko se pojavijo kožne spremembe, ki se kažejo kot razjede, otekanje bezgavk, bruhanje, driska, bolečine za prsnico in nizek krvni tlak. Bolezen lahko prizadene tudi pljuča.

Previdno pri delu na vrtu, v porastu je mišja mrzlica
Preberi še
Previdno pri delu na vrtu, v porastu je mišja mrzlica


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748