Določene bolečine in boleči deli telesa so povezani z boleznimi, druge s starostjo ali načinom življenja. Vsi vemo, da proti bolečinam pomagajo protibolečinska sredstva, nekateri raziskovalci pa so se spraševali, ali lahko tudi alkohol in alkoholne pijače vplivajo na lajšanje bolečin. Pri tem so prišli do zanimivih ugotovitev, povezanih s pivom.
Pivo in lajšanje bolečin
Študija, ki je bila objavljena v Journal of Pain, je grobo rečeno povezala pivo z lajšanjem bolečin. Znanstveniki iz londonske univerze Greenwich so v svoji raziskavi opravili 18 poskusov, v katerih so 404 udeležencem dali na eni strani pivo, na drugi pa brezalkoholno pijačo. Skupina enih in drugih je nato opravila 13 testov praga bolečine in devet testov, ki so ocenili intenzivnost bolečine. Ugotovili so, da alkohol zmanjšuje bolečino za približno 1,2 točke. Po besedah Didierja Demesmina, dr. med., ki dela v Univerzitetni bolnišnici Saint Peter, so morali bolniki popiti kar nekaj alkohola, da so dosegli takšno zmanjšanje. Pitje treh ali štirih piv naj bi povprečno osebo pripeljalo do omejitve zaradi zastrupitve, hkrati pa bi zagotovilo le skromno lajšanje bolečin.
Raziskava ni pokazala, kako naj bi alkohol zmanjšal bolečino
Raziskovalci niso prepričani, ali lajšanje bolečine izvira iz učinka na bolečinske receptorje ali od zmanjšanja tesnobe, kar bi lahko zmanjšalo dojemanje bolečine. "Iz študije ni jasno, ali ima alkohol analgetični učinek, kar pomeni, da blokira receptorje za bolečino v telesu, tako da človek ne čuti bolečine, ali je nastopila evforija, ki je posledica alkohola in tako vpliva na zaznavanje bolečine," pravi Demesmin.
Noben zdravnik ne priporoča alkohola za lajšanje bolečin
Raziskovalci so ugotovili, da ljudje, ki trpijo zaradi kronične bolečine, navadno pijejo več alkohola zaradi blažilnega učinka. Vendar to ni dobra izbira za lajšanje bolečin. Poleg tega med blagimi učinki alkohola in polnimi učinki zastrupitve ni veliko razlike, opozarja Mark Boswell, dr. med., profesor anesteziologije in zdravila proti bolečinam na Visoki šoli za medicino in življenje na Univerzi v Toledu. Ob pravilni uporabi so redna zdravila proti bolečinam varnejša in učinkovitejša od pitja. Strokovnjaki še poudarjajo, da te študije ne priporočajo pitja kot alternativo za lajšanje bolečin. Jan Campbell, dr. med., direktor centra za zdravljenje odvisnosti v zdravstvenem sistemu Univerze v Kansasu, pravi, da alkohol nikoli ni priporočljiv za nadzor nad bolečino. Tveganje pitja za lajšanje bolečin vključujejo kronične zdravstvene težave, kot so poškodbe jeter, srca in ožilja ter navsezadnje vodi tudi in predvsem v odvisnost. "Ko se poskusimo 'pozdraviti' z alkoholom zaradi težav s kronično bolečino, lahko nastanejo težave s toleranco do alkohola, kar seveda privede do nove kronične oblike – zasvojenosti, ki je včasih in največkrat celo hujša," dodaja Nesochi Okeke Igbokwe, dr. med., internist iz New Yorka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV