Natančneje, v naravnem okolju je prepovedano kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, zunaj pozidanih površin uporabljati predmete in naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar, ter izvajati ognjemete.
Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja izvajala poostren nadzor.
Zaradi suhe zime po vsej državi nastajajo številni manjši požari trave, grmičevja in podrasti v gozdu, pa tudi prvi večji požari. Padavin sicer po napovedih vremenoslovcev ni pričakovati vsaj do konca naslednjega tedna, tako da se bo suša ob prehodu v koledarsko pomlad še stopnjevala. Obenem za prihodnji vikend kaže na vnovično ohladitev.
Na spletni strani Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje je še zapisano, da lahko že nedolžna iskra v naravi hitro zaneti požar velikih razsežnosti: "Na to vplivajo predvsem vrsta vegetacije, hitrost in smer vetra, razgibanost terena ter temperatura in vlažnost zraka. Če so izpolnjeni določeni pogoji, se lahko požar širi zelo hitro (s hitrostjo več kot 100 km/h). Pri gorenju organskih snovi nastajajo visoke temperature in škodljivi plini, ki onesnažujejo ozračje. Na pogorišču se lahko zaradi uničenja zgornje plasti zemlje spremeni vegetacija, poveča se erozija. Ogrožene so tudi številne živalske vrste."

Ukrepi varstva pred požarom v naravnem okolju ob razglašeni veliki ali zelo veliki požarni ogroženosti naravnega okolja:
– Prepovedano je kurjenje.
– Prepovedano je kurjenje kresov.
– Zunaj pozidanih površin je prepovedano uporabljati predmete in naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar.
– Prepovedano je izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar, zaradi zatiranja prenamnoženih populacij insektov in bolezni gozdnega drevja, ki lahko ogrozijo gozd.
– Prepovedano je izvajati ognjemete.
Kaj storimo, ko v naravi zagori?
Ostanemo mirni. Če nismo v nevarnosti, poskušamo požar omejiti oziroma pogasiti z razpoložljivimi sredstvi (voda, zemlja, pesek, lopata, grablje, odeja ipd.).
Če požara ne moremo pogasiti sami, se čim prej umaknemo na varno.
O požaru takoj obvestimo Center za obveščanje oziroma gasilce na številko 112 in povemo
– kdo kliče,
– kje gori,
– kaj gori,
– kdaj se je začel požar,
– kakšen je obseg požara,
– kakšna pomoč je potrebna,
– ali so ogroženi ljudje in živali.
Pričakamo gasilce in jih usmerimo h kraju nesreče.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV