Kako se poletni solsticij kaže na nebu?
Sončni obrat ali poletni solsticij nastopi, ko je Sonce najvišje ali najnižje nad nebesnim ekvatorjem. Na severni polobli to pomeni, da je sonce neposredno nad rakovim povratnikom (približno 23,5 severne zemljepisne širine). To se zgodi enkrat letno in označuje začetek astronomskega poletja.
Poletni solsticij ima globok pomen v mnogih kulturah in je bil skozi zgodovino povod za različne obrede in festivale.
Kulturni in zgodovinski pomen
Poletni solsticij, ki ga spremlja kresna noč, ima globok pomen in je bil skozi zgodovino povod za različne obrede, festivale ter je sprožal različna mistična verovanja in prepričanja.
Po starem izročilu naj bi se kresna noč praznovala na večer pred poletnim solsticijem, kar je nekje med 20. in 24. junijem. V današnjih časih kresno noč obeležujemo 23.junija – noč pred godom svetega Janeza Krstnika.
Misticizem in magija sta tesno prepletena s kresno nočjo
Praznovanja kresne noči so, kot rečeno, prepletena z mistiko in magijo, ki naj bi bila takrat na vrhuncu svojih moči. Izročilo pravi, da lahko duhovi preidejo iz posmrtnega življenja v ta svet, za obvarovanje pred zli duhovi pa so se tradicionalno nosile cvetlične krone.
Poletni solsticij v naravi
Nasploh je kresna noč, poletni solsticij in s tem prihod poletja, tesno povezan tudi z naravo.
Ker se veliko poletnih tradicij osredotoča ravno na ponovno povezovanje z naravo, ni presenetljivo, da so drevesa in čaščenje le-teh močno prisotni v starodavnih in sodobnih praznikih. V središču praznovanja kresne noči je hrast, ki v keltskem jeziku označuje besedo za 'vrata' kot prehod v nov, temnejši cikel leta, ki se začne po solsticiju. Ljudje so dolgo časa verjeli, da ima hrast zdravilno in rodovitno moč, ki naj bi izkoristila dušo drevesa in je najmočnejša, ko raste na hrastih sredi poletja.
Bukev, še eno drevo, ki simbolizira solsticij, razsvetljuje gozd s svojimi svetlimi zelenimi listi in je videti kot kralj gozda. V ljudskem izročilu velja, da če na bukovo vejico napišeš željo in jo zakoplješ, se ti želja uresniči.
Solsticij kot opomnik na spreminjanje letnih časov
Solsticij je poleg vseh mističnih verovanj tudi opomnik naravnega cikla letnih časov. Mnoge kulture so ta prehod povezovale z žetvijo in kmetijstvom. Najdaljši dan v letu prinaša obilje sončne svetlobe, ki je ključna za rast rastlin in razvoj ekosistemov.
Takrat naj bi imele zdravilne rastline največjo moč. V starodavnih ljudstvih so zato verjeli, da so zdravilna zelišča najmočnejša, ko so nabrana na ta dan. Ljudje so cvetove nekaterih rastlin vpletali v cvetlične krone in girlande ali pa jih metali v simbolične kresove.
Sivka je ena izmed teh, za katero so verjeli, da zdravi in ščiti. Na kresni večer so jo mešali z drugimi sezonskimi rastlinami: pelinom, kamilico in vrtnico, saj so verjeli, da bo mešanica dišav spodbudila pojav vilinov in vil.
Sodobna Praznovanja
Danes ljudje po vsem svetu še vedno praznujejo poletni solsticij na različne načine. Od festivalov in glasbenih dogodkov do tihega opazovanja Sončnega vzhoda ali zahoda, solsticij ostaja pomemben del človeške kulture. Mnogi se zberejo na posebnih mestih ali v naravi, da bi občudovali lepoto najdaljšega dneva v letu.
Poletni solsticij je čas, ko se narava in človeštvo združita v praznovanju svetlobe, toplote in življenja. Ne glede na to, ali ga obeležujemo z velikimi festivali ali tihimi trenutki premišljevanja, nam solsticij omogoča, da se povežemo s starodavnimi tradicijami in s samim seboj.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV