"Zavedati se moramo, da so čebele zelo pomemben in koristen del narave. Z opraševanjem pripomorejo k ohranjanju ravnovesja v naravi, omogočajo obstoj, razvoj in razširjanje rastlinskih vrst, kar je zelo pomembno za vzdrževanje ravnotežja v naravi. S sajenjem medovitih rastlin bomo čebelam omogočili obilno pašo in preživetje. To so rastline, ki s svojimi sladkimi izločki v obliki medičine in cvetnega prahu dajejo čebelam hrano in omogočajo njihov razvoj," so zapisali pri Čebelarski zvezi Slovenije.

Tako se letos pod okriljem Čebelarske zveze Slovenije načrtuje izvedba projekta Dan sajenja medovitih rastlin, in sicer v soboto, 26. 3. 2022. Že pred tem pa poteka akcija ozaveščanja o tem, kako lahko pomagamo čebelam in divjim opraševalcem.
Med znanimi obrazi, ki podpirajo dotično akcijo, pa je tudi Petra Majdič, najuspešnejša slovenska smučarska tekačica vseh časov, ki je simbolno zasadila češnjo.
Čebelam lahko pomagamo tudi mi
Medovite rastline lahko sadimo tako na podeželju kot v mestu, le prostoru primerne rastline je treba izbrati. Že pisan zelenjavni vrt lahko pomaga: paradižniki, paprike, buče, borovnice, jagode in sadno drevje, sivka, meta, rožmarin, timijan, žajbelj, origano, melisa in bazilika so rastline, kjer se bodo čebele z veseljem pasle.
Potem je tu cvetoč vrt ali balkon, kamor lahko zasadite rastline, kot so poprova meta in/ali mačja meta, baldrijan, drobnjak, vrtni šetraj, jesenske astre, hermelika, ameriški slamnik, rudbekija …

Ne pozabimo tudi na bolj grmovne oziroma plazeče se vrste, kot so sivka, žajbelj, vrtna materina dušica oz. vrtni timijan, spomladanska resa, maline, robide, ribez, kosmulja …
Če želimo zasaditi drevo ali grmičevje, lahko med drugim izberemo akacijo, smreko, jelko, lipo, javor, dišeče vrtnice, lesko, vrbo, glog in ostalo sadno drevje.

Na njivo lahko v prid čebelam med drugim sejemo ajdo, facelijo, oljno ogrščico, vse vrste detelj, sončnice, buče … Naši travniki naj se bohotijo s preobjedo, plahtico, divjo vetrnico, alpsko nebino, rmanom in ostalim čudovitim travniškim cvetjem.
V Sloveniji je zelo pomembna tudi gozdna paša, saj je kar 60 odstotkov površine naše države prekrite z gozdovi. Gozdna paša je tako glavni vir hrane čebel. Tako naj v vašem gozdu rasejo tudi vrste, kot so vrbe, beli javor, ostrolistni javor, maklen, jesen, jerebika, brek, divja češnja, lipa, lipovec in pravi kostanj.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV