Plačljivo vstopnino so uvedli zaradi tega, ker je Benetkam grozila nevarnost, da bo zaradi množičnega turizma prišlo do večje škode na kulturni dediščini. Z uvedbo turistične takse so želeli zmanjšati število enodnevnih turistov na najbolj turistično obremenjene dneve in s tem razbremeniti mesto ter ga narediti bolj prijetnega za tamkajšnje prebivalce, katerih število že leta drastično upada.
Takso je v času pilotnega projekta plačalo 438 tisoč obiskovalcev, kar je Benetkam prineslo 2,2 milijona evrov. Zbran denar bo porabljen za vzdrževanje in čiščenje mesta, poroča Danas.hr.
Taksa za vstop v Benetke ni odvrnila turistov
Kljub visokem zaslužku pa projekt ni ocenjen kot uspešen, saj plačilo ni preprečilo navala turistov in tako ni bil dosežen prvotni cilj, zmanjšanje prekomernega turizma.
Čeprav trenutno za obisk mesta ni več treba plačati vstopnine, lahko pričakujemo, da se bo plačljiva taksa v prihodnosti še vrnila, prav tako se predvideva, da bodo znesek najverjetneje podvojili.
Benečani so o tem ukrepu razdvojeni, saj jim turizem predstavlja ključni vir dohodka, hkrati pa si želijo, da bi to zgodovinsko bogato mesto postalo bolj privlačno za nove prebivalce, saj menijo, da se proti množičnem turizmu najbolje borijo prav z vzpostavitvijo ravnotežja med turisti in prebivalci.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV