Vrtno pohištvo niso le mize in stoli, temveč tudi vse vrste foteljev, gugalnic in kavčev. Če boste zanje pravilno skrbeli, bodo zdržala več let. Če jih boste prepustili naravi, se bodo hitro obrabili, razpokali ali razpadli. In morali boste kupiti nove. S pravilno nego lahko torej prihranite veliko denarja.
Zunanje pohištvo je običajno izdelano iz trajnejših materialov kot notranje pohištvo. Vendar ga morate kljub temu zaščititi pred vremenskimi vplivi, ki jih prinaša zima. Vlaga, mraz in celo ostro sonce lahko nepopravljivo poškodujejo še tako trdne materiale. Kako lahko poskrbite za svoje zunanje pohištvo, da vam bo dobro služilo še vrsto let?
Tika in drugi eksotični lesi so med najbolj vzdržljivimi materiali za zunanje pohištvo. Tudi pohištvo iz kovine, plastike ali umetnega ratana je nezahtevno za vzdrževanje. Po drugi strani pa leseno ali pleteno zunanje pohištvo zahteva največ pozornosti. To pa zato, ker je lahko podvrženo plesni in v mrazu zlahka poči. Če se boste držali naslednjih štirih korakov, bo vaše pohištvo zimo preživelo brez poškodb.
1. Čiščenje
Najprej operite vrtno pohištvo. Prah, cvetni prah, madeži hrane in pijače lahko poškodujejo pohištvo, zato jih je dobro nežno odstraniti. Površine obrišite z mehko krpo, pri plastičnem pohištvu pa lahko za odstranjevanje trdovratnih madežev uporabite nano gobo. Čiščenje načrtujte za dan, ko je vreme toplo in suho, da se pohištvo dobro posuši in pozneje ne bo plesnilo.
2. Barva
Od sonca in vetra oslabele površine pohištva si zaslužijo svež nanos barve. Leseno pohištvo je dobro občasno premazati z oljem ali oljnim lakom, da mu podaljšate življenjsko dobo. Če želite, da je vaše vrtno pohištvo sijoče in trpežno, lahko površine voskate. Plastično pohištvo lahko prebarvate s posebno plastično impregnacijo, ki ga ščiti pred nabiranjem umazanije. Kovinsko pohištvo bo cenilo antikorozijski premaz.
3. Nega oblazinjenega pohištva
Ne le oblazinjeni stoli, temveč tudi vse sestavne dele iz blaga, kot so prevleke, in sedežne blazine, je treba ob koncu sezone oprati. Izberite nežne programe pranja z nizko temperaturo vode, da ne poškodujete tkanine. V to kategorijo spadajo tudi vse vrste visečih mrež, ki jih je treba pred pranjem temeljito pretresti, da se znebite morebitnih insektov. Oprano in dobro posušeno tkanino položite v zaščitno embalažo in jo pospravite v omaro.
4. Prezimovanje
Pohištvo ste obdelali, zdaj pa morate poskrbeti, da do njega ne pridejo sneg, mraz in vlaga. Seveda je idealno, če ga za zimo shranite v suhem in prezračevanem prostoru, na primer v garaži. Če pa nimate tako velikega in prostega prostora, boste morali pohištvo zaščititi na druge načine. Klet ni primerna za prezimovanje, saj v njej pohištvu grozita korozija ali plesen. Druga možnost je shranjevanje pohištva na prostem. Vaša vrtna oprema mora biti na trdni in suhi površini, da lahko čez zimo ostane zunaj. Če na vrtu nimate terase ali betonskega platoja, kjer bi pohištvo lahko stalo, poskrbite vsaj za podložitev nog, na primer s širokimi ploščicami. Pohištva nikoli ne puščajte stati na travi ali umazaniji, da se ne navlaži. Prav tako ga morate pokriti, da ne pride v stik z dežjem in snegom. Za leseno pohištvo izberite zračno ponjavo; plastika ni ustrezna zaradi plesni.
Poskrbite za svoje vrtno pohištvo in ga ustrezno zaščitite, preden vas preseneti prvi mraz. To je zelo koristno opravilo.
Naročnik oglasa je FAVI.