Da bi v avstrijski prestolnici lahko izkoristili vso razpoložljivo zeleno energijo in zagotovili stabilnost električnega omrežja, so se odločili za gradnjo sodobne elektrarne, imenovane Power-to-Heat. Ta bo sestavljena iz dveh ogromnih pretočnih grelnikov vode s po petimi megavati, ki ju je mogoče upravljati neodvisno drug od drugega. Ob močnem vetru vetrne turbine pogosto proizvedejo presežek električne energije, ker je ni mogoče shraniti, pa lahko predstavlja breme za električna omrežja. Ta elektrarna pa s pritiskom na gumb odvečno električno energijo pretvori v toplo vodo s temperaturo okoli 155 stopinj Celzija, ki se nato uporabi za daljinsko ogrevanje okoliških gospodinjstev.
Nova elektrarna bo zgrajena ob sežigalnici odpadkov Spittelau, kjer sta do lanskega poletja še stali naftni cisterni. »Fosilna goriva so preteklost, nadomeščajo jih inovativne energetske rešitve. To bi bilo všeč tudi arhitektu in okoljskemu aktivistu Friedensreichu Hundertwasserju, ki ga zelo spoštujemo,« je povedal Michael Strebl, predsednik uprave Wien Energie. Dunajsko energetsko podjetje je v sodelovanju s Hundertwasserjevo fundacijo zasnovalo arhitekturni načrt novega sistema za ogrevanje Power-to-Heat. Tako kot sežigalnica, ki je že od leta 1992 zaščitni znak Dunaja, bo tudi ta stavba zgrajena v Hundertwasserjevem stilu, okrašena pa bo z barvitimi mozaiki in okroglimi oblikami. Pri gradnji stavbe med drugim uporabljajo reciklirane gradbene ostanke, ki nastanejo pri rušenju starih zgradb.
Za Hundertwasserjev slog sta bila značilna tudi neposredno vključevanje narave in poudarek na skupnosti. Zato bo streha sistema za ogrevanje prekrita z zelenjem in zasnovana kot prostor za sprostitev, zaposleni v podjetju Wien Energie pa bodo na njej gojili paradižnik, papriko in zelišča.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV