Eko sklad oziroma Slovenski okoljski javni sklad, je specializirana javna finančna institucija za spodbujanje varstva okolja v Republiki Sloveniji. Temeljna dejavnost Eko sklada je spodbujanje okoljskih naložb z merljivimi okoljskimi učinki preko instrumentov ugodnega kreditiranja in nepovratnih sredstev, pa tudi financiranje brezplačnega energetskega svetovanja za občane (ENSVET), razvoj okoljskega sektorja ter ozaveščanje in izobraževanje javnosti. Ker so znova objavili dva zanimiva razpisa, smo poklepetali s Tadejo Kovačič, podsekretarko Eko sklada, kaj nova razpisa prinašata in kdo je do njih upravičen.
Eko sklad je v Uradnem listu RS in svoji spletni strani objavil javna razpisa za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb, ki bodo sofinancirane z novima finančnima instrumentoma. Javna razpisa tako dopolnjujeta obstoječo ponudbo spodbud Eko sklada za večstanovanjske stavbe, hkrati pa vsi obstoječi javni pozivi Eko sklada, namenjeni večstanovanjskim stavbam, ostajajo odprti, saj bo na novih javnih razpisih sredstev dovolj le za nekaj pilotnih projektov, financiranih z novimi finančnimi instrumenti, bo pa spodbuda zanje precej višja.
Kakšen je namen novih dveh razpisov?
Namen javnih razpisov je razviti nova finančna inštrumenta (1. kredit v breme rezervnega sklada in 2. energetsko pogodbeništvo), ki bosta omogočila večji obseg celovitih prenov večstanovanjskih stavb. Razpisa bosta odprta do konca leta 2021, sredstva pa bodo predvidoma zadoščala za izbiro enega do dveh projektov na posamezen razpis. Na podlagi rezultatov pilotnih projektov pa bodo v prihodnjih letih objavljeni novi pozivi za prenove večstanovanjskih stavb oz. se bo razširila naša obstoječa ponudba in finančni instrumenti za večstanovanjske stavbe.
Kdo se lahko prijavi oziroma kdo je upravičen do sredstev?
Upravičene bodo stavbe z več kot 8 deli in več kot 8 različnimi etažnimi lastniki, pri čemer bo morala biti več kot polovica površine stavbe v stanovanjski rabi in več kot polovica vseh etažnih lastnikov fizičnih oseb (občanov). Vlogo na javni razpis lahko odda upravnik ali drug pooblaščenec etažnih lastnikov. Celovito prenovo stavbe bo treba izvesti kot usklajeno izvedbo vsaj treh ukrepov energijske prenove stavbe ali kot skoraj ničenergijsko prenovo, skladno s tehničnimi pogoji razpisa.
Kakšen je postopek prijave?
Najprej je v času odprtja razpisov, to je do 31. 12. 2021, potrebno oddati vlogo na tisti javni razpis, na katerega se etažni lastniki želijo prijaviti. Vlogo na javni razpis odda upravnik ali druga oseba, ki jo pooblastijo etažni lastniki. Vloga mora biti oddana pred pričetkom izvajanja gradbenih, obrtniških in instalacijskih del. Če bo vloga na podlagi točkovanja skladno z merili na razpisu izbrana za sofinanciranje, bodo etažni lastniki oziroma njihov pooblaščenec prejeli odločbo o izboru in pogodbo z Eko skladom v podpis. Pri energetskem pogodbeništvu se bodo nepovratna sredstva nakazala izvajalcu oziroma pogodbeniku po zaključku celotne naložbe in predložitvi dokazil. Pri kreditu v breme rezervnega sklada pa se bo kredit črpal po situacijah (ustrezni deleži sredstev bodo izvajalcu nakazani po predložitvi zahtevanih dokumentov - pogodb, računov, predračunov, začasnih situacij dotlej opravljenih del idr.), nepovratna sredstva pa se bodo izvajalcu v celoti nakazala po zaključku celotne naložbe in predložitvi dokazil. Če vsota kredita in nepovratnih sredstev presega priznane stroške naložbe, se nepovratna sredstva izplačajo za delno poplačilo kredita.
Katere dokumente mora oseba priložiti?
Potrebno je priložiti izpolnjen obrazec Vloga in obvezne priloge, ki so podrobno določene v posameznem javnem razpisu ter prilogi Tehnični pogoji (npr. projektno dokumentacijo, predračune, fotografije pred izvedbo naložbe itd.).
Na koga se lahko obrnejo, če potrebujejo pomoč pri prijavi?
Informacije o pilotnih razpisih so na voljo na telefonski številki 01 241 48 25 ali po elektronski pošti na ekosklad@ekosklad.si.
Kakšen je postopek, ko so dela zaključena - dokazila o delu ...?
Predložiti je treba dokumentacijo o zaključku celotne naložbe, čemur sledi izplačilo nepovratnih sredstev na račun izvajalca. Vsebina dokumentacije o zaključku je podrobno določena v prilogi javnega razpisa Tehnični pogoji (npr. fotografije po izvedbi naložbe, računi, dokazila o plačilu..).
Katere morebitne subvencije so še aktualne za posameznike (pred nami je kurilna sezona ...)?
Pilotna javna razpisa dopolnjujeta obstoječo ponudbo spodbud Eko sklada za večstanovanjske stavbe. Vsi obstoječi javni pozivi Eko sklada, namenjeni večstanovanjskim stavbam, ostajajo odprti, saj bo na novih javnih razpisih sredstev dovolj le za nekaj pilotnih projektov, financiranih z novimi finančnimi instrumenti, bo pa spodbuda zanje precej višja. Prav tako so odprti vsi obstoječi javni pozivi Eko sklada, namenjeni naložbam v eno in dvostanovanjskih stavbah ter posameznih stanovanjih, kjer je mogoče pridobiti nepovratna sredstva tudi za energijsko učinkovite ogrevalne naprave – toplotne črpalke, kurilne naprave na lesno biomaso ...
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV