Za razdelitev prostora ne potrebujete nujno velikih gradbenih del – dovolj bo že moderna sobna pregrada, ki jo lahko z nekaj spretnosti sestavite v domači delavnici, ob tem pa ustvarite še popoln prostor za nekaj sobnih rastlin, ki jih lahko enostavno obesite na pripravljeno konstrukcijo in morda okrasite še s kakšnim makramejem. Pomlad je kot nalašč za osvežitev domovanja in kaj je lepšega kot unikaten kos pohištva, s katerim se lahko pohvalite gostom. Lesena pregrada je lahko eden takih projektov in v nadaljevanju izveste, kako jo sestaviti v vsega sedem enostavnih korakih!
Za izdelavo moderne lesene pregrade boste potrebovali:
2 vezani plošči (1200 x 400 x 15 mm)
4 vezane plošče (100 x 400 x 15 mm)
3 lesene letve (2000 x 35 x 35 mm)
8 jeklenih kotnih nosilcev (40 x 40 x 0,5 mm)
4 kolesca za pohištvo (premer 50 mm s krogličnimi ležaji)
40 vijakov z okroglo glavo (4x25 mm)
12 ugreznih vijakov (4x45 mm)
2 ugrezna vijaka (4x60 mm)
Večnamenski brusilnik in ustrezen brusni papir
Žago NanoBlade in list NanoBlade WoodBasic 50
Akumulatorski vrtalnik/vijačnik s primernim setom nastavkov
Spiralni koničasti sveder
Svinčnik in meter
G-objemke
Mimogrede, ste že slišali za Boschev 18-voltni sistem? Ponuja zelo široko paleto naprav za številne namene, njihova posebnost pa je ta, da lahko pri vsakem koraku uporabite isto polnilno baterijo. Preprosto jo zamenjate, vstavite v drugo napravo, ki je prav tako del 18-voltnega sistema, in nadaljujete z delom.
Kako torej sestaviti lično moderno leseno pregrado?
1. Montirajte ločilne stene
Najprej montirajte po dolžini eno od dveh daljših vezanih plošč, nato še štiri krajše plošče, da ustvarite predalnike oziroma bokse. Z akumulatorskim vijačnikom jih povežite s po dvema kotnikoma in štirimi vijaki z okroglo glavo. Preden začnete vijačiti, obe plošči trdno stisnite skupaj. Pazite, da so zunanji robovi obeh krajnih plošč ustrezno poravnani, notranji plošči pa naj bosta postavljeni na razdalji 395 mm.
2. Pritrdite zgornjo ploščo
Sedaj vam v zrak štrlijo štiri vezane plošče, ki so privite pravokotno na spodnjo nosilno dolgo ploščo, zato je čas, da jih pokrijete. To storite tako, da postavite drugo veliko leseno ploščo na vrh vaše konstrukcije in jo privijete na spodnjo konstrukcijo s pomočjo osmih ugreznih vijakov 4x45 mm. Pri tem si pomagajte z g-objemko, ki bo fiksirala končno pozicijo plošče, dokler ne bo povsem privita. Zaradi ozkih plošč je pri vijačenju od zgoraj pomembna skrbna natančnost, da boste dobili kompaktno konstrukcijo s štirimi prostorčki za predale oziroma bokse.
3. Nikar ne pozabite na brušenje
Sestavljeno ogrodje je potrebno temeljito pobrusiti, da zgladite robove in jo pripravite na poznejše morebitno barvanje. Pri tem uporabite katerega izmed Boschevih večnamenskih brusilnikov, ki so idealni za najrazličnejša opravila. Brez napora se lotite manjših in srednje velikih ravnih površin, vključno z vogali, robovi in zahtevnimi območji na lesu, barvanih in lakiranih površinah, kovini in kamnu.
4. Odmerite dolžino letev za okvir
Ko je osnovni element sestavljen in pobrušen, je čas, da ustvarite še okvir. V ta namen eno od dvemetrskih letev odžagajte na dolžino 1360 mm, preostali dve pa na dolžino 1780 mm. Najlažje in najbolj natančno jih boste odrezali z ustrezno vbodno žago, ki je idealen pripomoček za natančne ravne in ukrivljene reze ter optimalne rezultate.
5. Zvrtajte luknje v letve
Na ustrezno odžaganih letvah s svinčnikom označite po dve točki za vrtanje lukenj. Na obeh daljših letvah naj bo prva točka od roba letve oddaljena 25 mm, druga pa 100 mm. Enako označite točke za vrtanje tudi na krajši letvi, označite po eno točko na obeh koncih (točka naj bo od roba letve na vsaki strani oddaljena 65 mm). Nato izvrtajte vse označene točke s 3 mm spiralnim koničastim svedrom. Pod desko položite kos odpadnega lesa, da ne poškodujete delovne mize.
6. Pritrdite letve na konstrukcijo
Čas je, da obe daljši letvi privijete na konstrukcijo. Ob tem pazite, da ju postavite točno na sredino zunanje prečne plošče, prav tako morata biti v celoti poravnani s spodnjim robom osnovne konstrukcije. Za lažje vijačenje uporabite akumulatorski vijačnik, s pomočjo katerega boste enostavno privili štiri vrezne vijake dolžine 45mm. Nato na že pritrjeni daljši letvi prečno privijte še tretjo, krajšo letev. Pazite, da boste vijačili točno na označenih mestih, uporabite pa dva ugrezna vijaka dolžine 60 mm.
7. Pritrdite kolesa
Vaša pregradna konstrukcija je tako v osnovi končana. Ob koncu jo lahko s spodnje strani opremite še s štirimi pohištvenimi kolesci, ki jih privijete na enakomerni razdalji od zunanjih robov, pri tem pa uporabite po štiri vijake z okroglo glavo dolžine 25 mm za vsako kolo. Če ste bolj umetniška duša, lahko svoj izdelek odenete še v poljubno barvo, pustite, da se posuši in jo nato postavite na želeno mesto. Zaradi kolesc jo lahko tudi premikate po prostorih in jo uporabite tam, kjer vam v danem trenutku pride najbolj prav. Nanjo lahko postavite najljubše fotografije in spominke, na okvir pa namontirate kaveljce, na katere lahko obesite sobne rastline in si tako tudi sredi urbanega vrveža pričarate idilično naravno okolje.
Sponzorirana objava