Kaj je lepšega kot poletna osvežitev na domačem vrtu? Ne, ne govorimo o hladni pijači, niti o skoku v domači bazen, temveč o skoku pod tuš. Res je, z nekaj malega spretnosti, ustreznim materialom in pravim orodjem si lahko v slogu Delovne akcije na domačem dvorišču ali vrtu povsem sami postavite popolno osvežitev za pasje dni, ki vam jo bodo zavidali vsi sosedje. Ideja je odlična tudi za dopolnitev vikend hišice ali okolice počitniške prikolice.
Vse, kar potrebujete, je ustrezno orodje:
– vbodna žaga,
– akumulatorski vrtalnik/vijačnik,
– večnamenski brusilnik,
– brusilni papir,
– 25-milimetrski sveder Forstner,
– rezilo za vbodno žago (žagini listi),
– set vijačnih nastavkov,
– svinčnik in ravnilo,
– distančniki,
– G-objemke
Pri izbiri ustreznega orodja velja staviti na Bosch ter njihov 18-voltni sistem, ki je nepogrešljiv v prav vsaki domači delavnici in stalni spremljevalec mojstrov prenov pri Delovni akciji. Ponuja namreč zelo široko paleto naprav za številne namene, njihova posebnost pa je, da je mogoče pri vsakem koraku uporabiti isto polnilno baterijo. Preprosto jo zamenjate, vstavite v drugo orodje, ki je prav tako del 18-voltnega sistema, in nadaljujete.
Poleg orodja boste za svoj domači projekt potrebovali še nekaj materiala:
– dve kvadratni letvi dimenzij 90 x 45 x 1500 mm (črka E),
– dve leseni deski dimenzije 100 x 18 x 800 mm (črka A),
– dve leseni deski dimenzije 100 x 18 x 1000 mm (črka B),
– eno leseno desko dimenzije 100 x 18 x 765 mm (črka C),
– dve leseni deski dimenzije 100 x 18 x 1500 mm (črka D),
– 22 letvic v obliki romba dimenzije 68 x 21 x 800 mm (črka F),
– 4 vijake dolžine 45 mm,
– 3 vijake dolžine 16 mm,
– 6 pritrdilnih kovinskih kotnikov dimenzije 80 x 80 x 60,
– 4 šotorske kline,
– tuš glavo (glavo za tuš),
– bakrene cevi premera 22 mm v dimenzijah 1500, 580, 320 in 30 mm,
– 2 koleni za cevi premera 22 mm in naklona 90 stopinj,
- 3 adapterje za cevi premera 22 mm,
- 3 adapterje (cevne priključke, 90 stopinj) premera 22 mm,
- krogelni ventil (1/2 palca),
- prodnike različnih velikosti,
- 2 objemki za cevi,
- izolacijski trak,
- lepilo za kovino.
Kako torej izdelati moderno in stilno dovršeno vrtno prho?
1. Izhodišče naj bo skica
Preden se lotite projekta, je pametno vizualizirati podobno končnega izdelka. Zato si pozorno oglejte skico, na kateri je s črkami označeno, kakšne dimenzije letev ali desk so potrebne na kateri poziciji.

2. Priprava osnovnega okvirja
Za začetek je treba leseno desko (B) pod pravim kotom priviti na kvadratno letev (E), da dobite črko L. Za vrtanje lukenj uporabite 4-milimetrski nastavek za les, nato pa vstavite vijake v predhodno izvrtane luknje in jih tesno privijte. Enako storite še z eno desko (B) in kvadratno letvijo (E), ob tem pa pazite, da boste vijačili enkrat na levi, drugič na desni. Nato postavite obe plošči v obliki črke L pokonci in ju z G-objemkami trdno pritrdite na delovno mizo. Pomembno je, da so lesene deske (B) privite na zunanji del kvadratnih letev (E), ko sta leseni črki L postavljeni vzporedno.
3. Privijanje sprednje in zadnje stranice
Na vzporedno postavljeni konstrukciji v obliki črke L s sprednje in zadnje strani privijte po eno leseno desko (A), da dobite kad svoje nove prhe. Pri deski, ki jo privijete z zadnje strani, pazite, da bo potekala za navpično privitima kvadratnima letvama. Ker gre za več lesa na kupu, uporabite daljše vijake. Na sprednji strani desko z L-konstrukcijo povežite s pomočjo pritrdilnih kotnih nosilcev, ki ju s krajšimi vijaki privijte na notranji strani obeh desk.
4. Pritrjevanje stranske deske na zadnjo steno
Nato je treba dve leseni deski (D) pritrditi na obe zunanji stranici kvadratnih letev, ki stojita pokonci, da se zapre obroba, ki je nastala pri izdelavi spodnje kadi. Oba dela je treba priviti s štirimi vijaki in ustreznim kompletom nastavkov, tako da bosta bosta povsem poravnana s kvadratnimi lesenimi ploščami tako s spodnje kot z zgornje strani. V pomoč naj vam bodo G-objemke, ki bodo preprečile premikanje desk in vas dodatno zaščitile pred poškodbami.
5. Dokončanje zadnje stene
Sedaj je čas, da pokončni del ogrodja postane stena. Potrebovali boste 22 letev v obliki romba (F), ki jih privijete na ogrodje. Pričnite na vrhu, tako da privijete prvo letev, še pred tem pa se prepričajte, da so plošče povsem poravnane. Nato 40 mm stran od prve namestite drugo letev v obliki romba (F), preostale pa nato polagajte na razdalji 10 mm. Pomagate si lahko z distančniki ali pa zaupate svojemu ostremu očesu. Ko so vse letve v obliki romba (F) nameščene, jih lahko začnete privijati na ogrodje s po enim vijakom na vsaki strani. Najbolje bo, da z zmogljivim akumulatorskim vrtalnikom Bosch predhodno izvrtate luknje s 4-milimetrskim koničastim svedrom, saj boste tako preprečili, da bi se letvice razcepile, ko jih boste privijali na konstrukcijo.

6. Priprava nosilcev za cevovod
Leseno desko (C), ki vam je ostala, uporabite za to, da od zgoraj zaprete zadnjo steno, obenem pa naj vam služi kot nosilec za cevi. Na zunanji strani plošče označite njeno sredino (pri 382,5 mm), od te točke na robu pa potem izmerite razdaljo 25 mm v notranjost proti sredini plošče in jo označite. Uporabite 25-milimetrski Forstnerjev sveder, da na tem mestu izvrtate luknjo v ploščo (slika 4). S pomočjo luknje narišite dve črti do roba lesene plošče (C). Nato vzemite vbodno žago, jo postavite vzdolž zarisanih črt in naredite zarezo. Uporabite Boscheve vbodne žage, ki so idealne za natančne ravne in ukrivljene reze ter za natančne rezultate pri najrazličnejših materialih.
7. Pritrditev nosilke za cev na konstrukcijo
Označite sredino zadnje strani stene na tretji letvici od zgoraj in od spodaj ter na vsako privijte po eno objemko za cevi.
8. Sestavljanje bakrenih cevi za vodo
Sedaj je vse pripravljeno za sestavljanje bakrenih cevi. Za začetek nanesite majhno količino lepila za kovine na kos lesa in ga z leseno lopatico enakomerno porazdelite na en konec najdaljše cevi. Nato nanjo previdno prilepite krogelni ventil in v pravilnem vrstnem redu zlepite še vse ostale cevi z ustreznimi priključki ter koleni. Ko so vsi deli povezani in se lepilo posuši, jih lahko pritrdite na cevni objemki, ki ste jih privili na zadnji del pokončne lesene konstrukcije.
9. Pritrditev pipe na leseno konstrukcijo
Desko (C), v katero ste naredili zarezo, postavite na vrh lesene stene in jo privijte s po enim vijakom na vsaki strani. Pri tem pazite, da bo zareza, ki ste jo naredili, na zadnji strani, da lahko vanjo namestite cevi.
10. Namestitev pritrdilnih kovinskih kotnikov
Štiri kovinske kotnike privijte na osnovni okvir, ki ste ga pripravili v korakih 1 in 2. Ena stran kotnika naj bo obrnjena proti tlom, na katera lahko nato pritrdite svojo vrtno prho. Sidro v tleh namreč zagotavlja stabilnost, ki pride pri tušu na prostem še kako prav.
Konstrukcija je pripravljena, cev pritrjena. Zdaj se morate samo še odločiti, kam boste namestili svojo zunanjo prho, in napolniti osnovni okvir z ustreznim materialom. Odlična izbira so prodniki različnih velikosti. Čeprav na prvi pogled morda niso videti najudobnejši, pa so v resnici odlična masaža za vaša stopala, poleg tega so tudi izjemno privlačni na pogled. Pri izbiri velja upoštevati naslednje: večji ko so prodniki, udobneje bo stati na njih. Če vam kamni niso ravno pri srcu, jih lahko nadomestite z betonsko ploščo ali celo zaplato trave. Ne glede na to, kaj boste izbrali in kako močno bo pritiskala vročina, smo prepričani, da bo vaše poletje sveže.
Sponzorirana objava