Bojan in njegovi mojstri Delovne akcije to pomlad znova iz tedna v teden prenavljajo domove širom Slovenije in tako pomagajo ljudem do srečnejšega in kakovostnejšega življenja. Ob gledanju ene najbolj priljubljenih oddaj pri nas se najbrž tudi sami kdaj zalotite ob poigravanju z mislijo, da bi se lotili kakšnega domačega projekta. Čas je, da misli tudi udejanjite, vklopite svojo kreativnost, se podate v domačo delavnico in se lotite kakšnega novega 'naredi sam' projekta. Za izhodišče lahko uporabite svetovni splet, ki je poln čudovitih idej, prav posebno pa vam ponujamo tudi mi.

Najbrž ga ni očeta, dedka, strica ali prijatelja, ki ostane ravnodušen ob žaru v otroških očeh. Otroci so posebna bitja, ki razsvetlijo še tako temačne dni, zato bi najbrž naredili vse, da jih razveselite. Še posebej veseli bodo kakšnega posebnega, unikatnega darila, saj imajo tistih standardnih iz trgovin verjetno že polno sobo. Tu nastopite vi: iz vsega dveh evropalet in nekaj letev ter desk lahko namreč z nekaj spretnosti in s kakovostnim orodjem v zgolj petih enostavnih korakih ustvarite čudovito posteljico z dekoracijo po njihovem okusu. Naj si bodo to živali, liki iz risank ali kaj tretjega: če boste posteljico opremili s tematiko, ki je otroku blizu, bodo njegove sanje zagotovo še bolj sladke.
Za izdelavo otroške posteljice iz palet boste potrebovali:
- dve standardni evropaleti velikosti 1,2 krat 0,8 metra (Gre za standardno paleto, zgrajeno po specifikacijah European Pallet Association (EPAL), ki je sestavljena iz lesa in težka od 20 do 25 kilogramov, nosi pa lahko vsaj tono tovora. Najlažje jo boste prepoznali po vžignih logotipih "EUR" ali "EPAL".),
- kakovostno vbodno žago (lahko tudi sabljasto žago),
- večnamenski brusilnik,
- vrtalni vijalnik,
- kladivo ali dleto,
- 10-centimetrske vijake,
- poljubne barve in premaze za les (po potrebi tudi sistem za pršenje barve),
- svinčnik in meter.

Kako se torej lotiti izdelave otroške posteljice iz evropalet v zgolj petih enostavnih korakih?
1. Obrežite in stabilizirajte palete
Ker širina palet znaša 80 centimetrov, boste morali obe ustrezno obrezati na dolžino otroške vzmetnice (te so običajno široke 60 ali 70 centimetrov). Recimo, da se odločite za dolžino 70 centimetrov. Pomembno je, da pri obrezovanju uporabite kakovostno vbodno žago, ki bo poskrbela za natančne ravne in ukrivljene reze. Odžaganih delov palet nikar ne vrzite stran. Postavite ju na delovno mizo in jima bodisi s kladivom bodisi z dletom odstranite vrhnje deščice. Spodnje dele teh kosov palete nato privijte nazaj na dejansko paleto in jih uporabite kot podporo ogrodju.
2. Izdelajte noge posteljice
Nato postavite eno od obeh velikih obžaganih palet na delovno mizo. Uporabite jo za izdelavo nogic posteljice, ki bodo postavljene po obeh krajših robovih posteljice. Preprosto odžagajte kos na vrhu in dnu palete.
A pozor: več kot boste odžagali, višje od tal bo ležišče. Če denimo želite pod posteljico spraviti še škatlo z igračami, bo optimalno odžagati približno od 30 do 40 centimetrov. Označite ustrezno linijo in z vbodno žago odžagajte oba dela. Pazite, da bosta liniji res ravni, saj bo posteljica sicer stala postrani. V kolikor vbodne žage nimate pri roki, lahko kot alternativo uporabite tudi sabljasto žago.
3. Pritrdite nosilce in nogice posteljice
Drugo, na 70 centimetrov širine odžagano paleto položite na delovno mizo z glavo navzdol. To pomeni, da naj bo podeskan del obrnjen navzdol. Nato na krajši stranici palete z 10-centimetrskimi vijaki privijte po eno leseno letev dimenzije 8x8x70 cm, ki bo služila kot nosilec za nogice posteljice. Nato na ta nosilca pritrdite sprednje (ob vzglavju) in zadnje (ob nogah) nogice posteljice, ki ste jih pripravili v drugem koraku.

4. Izrežite oblike in zbrusite robove
Ogrodje posteljice iz palet imate že pripravljeno, zdaj pa je čas, da izrežete še želene lesene oblike za okrasitev posteljnega okvirja, ki bo posteljici dodal čudovito estetsko noto in jo opremil v tematiko, nad katero se malček ta trenutek navdušuje. Pri izbiri teme imate povsem proste roke, ker pa morate vzorce narisati ter izžagati, najbrž ne bo najbolj pametno posegati po preveč zapletenih ali zelo majhnih motivih.
Oblike želenega motiva narišite na leseno desko, jih izžagajte z vbodno žago z listom za fine krivulje in jih nato temeljito obrusite, da zgladite robove. Boschevi večnamenski brusilniki so denimo idealni za tovrstna opravila. Brez napora se lahko lotite manjših in srednje velikih ravnih površin, vključno z vogali, robovi in zahtevnimi območji na lesu, barvanih in lakiranih površinah, kovini in kamnu. Da ne bo ostrih robov in da bodo oblike lepo okrogle ter zaobljene, je vredno robove še enkrat obdelati z rezkarjem za robove.
5. Odenite posteljico v barve
Nato je čas, da vaš projekt popestrite z barvami. Izrezljane lesene oblike lahko pobarvate po svojih željah. Najhitreje boste delo opravili s sistemom za pršenje barve, ki bo poskrbel za popolno prekrivanje in enakomerno obarvanost lesa. Nato samo še počakate, da se pobarvani modeli posušijo in jih previdno privijete na okvir postelje na mesta, kamor si želite. Naš nasvet: če jih pritrdite na sprednjo stran postelje, bodo poskrbeli za lepo vizualno obrobo okvirja, zaščitili otroka pred tem, da bi padel s posteljice in obdržali vzmetnico na mestu. Ko so vzorci priviti na ogrodje, je treba posteljico samo še postaviti na želeno mesto in že je pripravljena, da vašega malčka popelje v sladke sanje.
Najbrž ni treba posebej poudarjati, da je varnost najpomembnejši del vsake faze vašega domačega projekta. Bodite prepričani, da sledite vsem varnostnim ukrepom in se ustrezno zaščitite, pri delu pa uporabite zanesljive ter kakovostne pripomočke.
Bojan in njegovi mojstri prisegajo na orodje znamke Bosch, s katerimi je rešitev za vsak dom vedno na dosegu roke. Še posebej so navdušeni nad najnovejšo generacijo 18-voltne akumulatorske baterije PowerPlus, ki je opremljena z najsodobnejšo celično tehnologijo, zaradi katere ima za kar 60 odstotkov več moči in daljši čas delovanja z enim polnjenjem v primerjavi z 18-voltno baterijo 2,5 Ah.
S tem je najzmogljivejša in najkompaktnejša baterija orodij za dom in vrt, saj je združljiva z vsemi Boschevimi 18-voltnimi električnimi orodji in polnilniki orodij za dom in vrt ter napravami naših partnerjev iz sistema POWER FOR ALL ALLIANCE. To pomeni, da ni treba iskati baterije za vsako orodje, temveč jo zgolj prestavite v drugo napravo in že lahko nadaljujete z delom. Nič čudnega torej, da gre mojstrom Delovne akcije delo tako hitro od rok, kajne?
Sponzorirana objava