Dominvrt.si
Delovna akcija - mojstri

Razkrita skrivnost mojstrov Delovne akcije

Ma.K.
30. 05. 2022 09.36
0

Večina ljudi ima precej podobne navade: vse, kar nam pride pod roke in česar trenutno ne potrebujemo, enostavno vržemo v predal. To seveda ne bi bil problem, če ne bi bilo tam že na stotine drugih stvari, ki čakajo na trenutek, ko jih bomo rabili. Sčasoma v predalih zavlada nered, v katerem se je skorajda nemogoče znajti. Zveni znano? No, ni treba, da je tako. Ponujamo rešitev, na katero pri prenovah stavijo tudi mojstri Delovne akcije!

Tudi to pomlad smo lahko spremljali pretresljive zgodbe slovenskih družin, ki so jim Ana Praznik ter njeni mojstri s prenovami postavljali nove trdne temelje za bolj kakovostno in lepše življenje. A delo nikoli ne steklo samo od sebe: potrebna sta bila premišljen načrt in natančna organizacija dela. Ob tem so levji delež prispevali še dobri prijatelji Delovne akcije, ki so iz oddaje v oddajo zagotavljali vse potrebno, da so dela lahko potekala čim bolj nemoteno in hitro. Mednje zagotovo sodi tudi Bosch, ki ponuja celosten nabor orodij za hitrejše in izjemno natančno delo tako profesionalcev kot tudi vseh ljubiteljskih mojstrov, ki vse v domači delavnici radi lotevajo zanimivih in ustvarjalnih projektov.

Pri načrtovanju prenov se je mojster Bojan vselej rad držal načela funkcionalnosti. Ves čas se je trudil izrabiti prav vsak kotiček, ki ga je ponujalo domovanje. Seveda je bilo za to potrebne kar nekaj iznajdljivosti in organizacije, da je bilo na koncu vse videti kot iz škatlice. Kot je zatrdil prvi med Aninimi mojstri, pogosto ni potrebno veliko, da je naš dom videti urejen. Začnemo lahko denimo s pospravljenimi omarami in predalniki, v katerih zelo pogosto vlada kaos. In v ta namen smo pripravili navodila za praktičen razdelilnik predalov, s pomočjo katerega boste vedno hitro in enostavno našli vse, kar boste shranili vanje. 

Kaj potrebujete?

3 do 4 mm vezane plošče (prepričajte se, da so zlepljene navzkrižno, v več slojih),
digitalni laserski merilnik razdalj, 
večnamenski brusilnik,
brusilni papir za večnamenski brusilnik G120,
brusilno gobo,
kotomer,
zaščitna očala,
G-objemke,
čepke za ušesa,
delovne rokavice,
zaščitno masko za obraz,
svinčnik.

Kako se torej lotiti izdelave organizatorja za predal v 7 korakih?

1. Izmerite predal

Najprej izmerite notranjost predala. Pri tem vam je lahko v veliko pomoč digitalni laserski merilnik razdalj Zamo, ki omogoča izjemno preprosto računanje površin in razdalj do 20 metrov. Upravljate ga z enim samim gumbom, omogoča pa še namestitev treh Boschevih priročnih, patentiranih nastavkov za najrazličnejše projekte: nastavek s kolescem, nastavek z merilnim trakom in nastavek z vodno tehtnico. 

Pri merjenju notranjih dolžin predala si lahko pomagate z digitalnim laserskim merilnikom razdalj Zamo.
Pri merjenju notranjih dolžin predala si lahko pomagate z digitalnim laserskim merilnikom razdalj Zamo. FOTO: Arhiv naročnika

Poudariti velja, da je zasnova razdelilnika predalov v celoti odvisna od vaših želja in potreb. Če želite shraniti veliko manjših stvari, boste potrebovali več predelkov oziroma razdeljenih kvadratkov. V kolikor nameravate v predal shraniti večje predmete, jih bo seveda potrebnih manj. Vse je torej odvisno od tega, kako želite razdeliti svoj predal. Ne glede na vašo odločitev, boste zagotovo potrebovali dve deski za stranice po širini in dve za stranice po dolžini – te štiri plošče boste namreč uporabili za izdelavo stabilnega okvirja, ki bo nato držal vmesne notranje plošče skupaj. V našem primeru smo denimo uporabili tri dolge deske po dolžini in pet krajših za po širini predala.  

2. Odmerite plošče in jih razrežite 

Notranje mere vaših predalov prenesite na vezane plošče, odmerite ustrezne dolžine in širine ter jih označite s svinčnikom. Po teh oznakah nato razrežite plošče na želene dolžine. Deske pritrdite na delovno mizo z G-objemki in upoštevajte previdnostne ukrepe: pred začetkom žaganja si nadenite zaščitna očala ter rokavice in si nataknite čepke za ušesa. Če nimate ustreznega orodja ali zaščitne opreme, vam lahko vezane plošče na deske ustreznih mer razrežejo tudi v specializirani trgovini, kjer jih boste kupili ali pa za to zaprosite kakšnega lokalnega mojstra, ki se ukvarja z lesom. 

3. Označite reže v enakomernih intervalih

Ko so plošče razrezane na deske, je treba odmeriti reže za njihovo križno spajanje. Od tega, na kako velike prostorčke bi radi razdelili predal, je odvisno, kako daleč narazen bodo postavljene reže. V našem primeru smo denimo po celotni dolžini deske enakomerno razporedili štiri označbe za štiri reže in na teh mesih narisali ravno črto po celotni širini deske. 

4. Na označenih mestih izvrtajte luknje 

Pri križnem spajanju desk se uporablja metodo vstavljanja, kar pomeni, da sta tako vzporedna kot prečna deska opremljeni z zarezo do polovice širine in nato pod kotom 90 stopinj vstavljeni ena v drugo. Na ta način ustvarite stabilne predelke, v katere lahko organizirano shranite vse svoje stvari. Ko imate označena mesta, kjer bodo potekale reže, je treba izmeriti še višino vsake posamezne deske ter na polovici s svinčnikom narisati črto po celotni dolžini deske. Nato na mestih, kjer se stikata prečna linija za reže in vzporedna, ki označuje polovico deske, z akumulatorskim vrtalnikom izvrtate luknje, ki določijo širino reže. V našem primeru smo uporabili sveder za kovino, saj so 6,5 mm dolgi svedri na voljo samo kot svedri za kovino, vendar bi se ob drugačnih merah prav tako dobro obnesel tudi sveder za les. 

5. Izrežite reže, ki ste jih označili

S kotomerom ali ravnilom označite črto desno in levo od luknje, ki ste jo izvrtali v četrtem koraku. Te črte določajo debelino rež. Bodite natančni, saj je od tega odvisno, ali boste lahko svoje plošče vstavili eno v drugo. Nato z vbodno žago pazljivo in natančno izžagajte reže. 

Ko z vbodno žago izžagate vse potrebne reže, je plošče treba dobro obrusiti in zgladiti robove.
Ko z vbodno žago izžagate vse potrebne reže, je plošče treba dobro obrusiti in zgladiti robove. FOTO: Arhiv naročnika

6. Obrusite plošče

Ko so reže izrezljane, je treba dobro obrusiti plošče in zgladiti vse robove. Za to lahko uporabite bodisi večnamenski brusilnik bodisi brusilno gobo. Idealna izbira bodo Boschevi večnamenski brusilniki, s pomočjo katerih se lahko brez napora lotite manjših in srednje velikih ravnih površin, vključno z vogali, robovi in zahtevnimi območji na lesu, barvanih in lakiranih površinah, kovini in kamnu. Poskrbite le, da boste pri delu nosili delovne rokavice, zaščitna očala in masko ter boste imeli nataknjene čepke za ušesa. 

7. Sestavite plošče in ustvarite predelke

Ko končate z brušenjem, je čas, da sestavite plošče skupaj v izvrtane reže in vaš domači projekt je končan. Na ta način lahko organizirate prostor v vseh predalih vašega doma in poskrbite za red ter funkcionalno rabo. Tako boste vedno vedeli, kje iskati določeno stvar v vašem predalniku. 

Pa še praktičen nasvet: Predelke sestavite neposredno v predal, ker boste tako najhitreje videli, če bo treba še kje kaj obrezati ali obrusiti, da boste lahko takoj pričeli organizirano odlagati stvari v vaš na novo urejen funkcionalni predal. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698