Poletje je vsak dan bližje in kar naenkrat bo spet prišel čas za poletne aktivnosti doma in na vrtu, a pozor. Kot na poletne mesece pripravite sebe, privoščite to letos tudi svojemu vrtu. Zakaj se ta ne bi prelevil v idilično oazo, kjer si v objemu zelenja lahko privoščite tudi čisto svojo osvežitev?
Izberite prave dimenzije bazena
Zakaj pa ne, prepustite svoji domišljiji prosto pot in si letos omislite čisto svoj bazeni. Ideja sploh ni neuresničljiva. Časi, ko je bila edina vrsta bazena, ki ga je bilo mogoče postaviti na domačem vrtu, vgradna, so mimo. Izbirate lahko med različnimi vrstami, glede na obliko, velikost vašega vrta in seveda prostornino vaše denarnice.
Pred nakupom se torej vprašajte, koliko kopalcev se bo hladilo v vašem bazenu. Če se želite vodnim užitkom na domači zelenici predajati tudi z najmlajšimi, izberite okrogel bazen premera vsaj 3,5 m ali pa kvadraten v dimenzijah 6 x 3 m. Glede na kopalce pa je smiselno premisliti tudi o globini bazena. Če bo bazen namenjen le brezskrbnemu čofotanju vaših najmlajših, bo dovolj globina približno 1,2 m, če si želite občasno zaplavati tudi sami, pa naj bo globina vsaj 1,5 m.
Izberite model in obliko zase
Na izbiro je veliko različnih modelov. Odločite se lahko za montažne prostostoječe bazene ali bazene s kovinsko konstrukcijo, na voljo pa so tudi bazeni z napihljivim robom otroški bazeni in vgradni bazeni. Preden se podate v nakup pravega bazena zase, premislite, za kakšno časovno obdobje kupujete bazen, saj je ta vsekakor dolgoročna investicija. Večji kot je, prostornejši je, hkrati pa pomeni tudi večje stroške za vzdrževanje. Najenostavnejši za postavitev je tako bazen z napihljivim robom, ki se ga lahko lotite kar sami, hkrati pa bodo vodni užitki tudi v njem zagotovljeni. Za tak bazen, ki ima sicer krajšo življenjsko dobo, boste odšteli nekaj deset evrov. Nekakšen kompromis med vgradnim in napihljivim bazenom je prostostoječ bazen, ki je nekoliko dražji, pa tudi njegova življenjska doba je daljša. Pri nekaterih je ta delno vkopan, lahko pa izberete tudi takšnega, ki je v celoti samostoječ. Vgradni bazen je seveda najdražji in obenem najbolj zahteven za postavitev ter vzdrževanje. Pred postavitvijo bo potreben izkop jame, za samo postavitev pa mora poskrbeti specializirano podjetje.
Pred nakupom pa je pomembno tudi, da se odločite, kakšno obliko bazena želite na svojem vrtu. Izbirate lahko med različnimi oblikami, za družinsko kopanje pa je najbolj priporočljivo izbrati osmerokotni ali okrogel bazen. Če pa se za nakup bazena odločate, saj bi radi v njem plavali, izberite ovalen ali bazen kvadratne oblike. Za družinsko kopanje bo tako dovolj bazen prostornine približno 9 m³, za večje število ljudi pa več kot 15 m³. Nasploh velja da večja prostornina pomeni tudi večje udobje pri kopanju, veliki vgradni bazeni lahko zato merijo tudi več kot 50 m³.
Kakovost vode in varnost na prvem mestu
Poleg varnosti je ključnega pomena tudi kakovost vode, ki jo morate v bazenu neprenehoma preverjati in zagotavljati. Svoj bazen lahko napolnite s slano ali sladko vodo, obe različici pa imata svoje močne in šibke točke. Če boste svoj bazen napolnili s slano vodo, boste sicer prihranili pri dezinfekcijskih sredstvih, a bodo stroški višji za ohranjanje ustrezne vrednosti pH v bazenu, saj slana voda ni združljiva z elementi iz nerjavečega jekla. V nasprotnem primeru, ko boste bazen napolnili s sladko vodo, pa bo težava z ohranjanjem ustrezne pH vrednosti manjša, a boste morali veliko več pozornosti nameniti dezinfekciji.
Sponzorirana vsebina