Na spremembe nekateri ljudje gledajo kot na nujno zlo, drugi se jim prepuščajo kot po vetru. Dejstvo je, da so resnično edina stalnica v življenju spremembe – tako v naravi kot v našem življenju se vsak trenutek stvari spreminjajo in dobivajo novo podobo. Enako je z našim domom. Seveda ne gre posploševati, a Slovenci smo znani po tem, da se težko ločimo od svoje 'nepremičnine', navezani smo na okolje v katerem živimo in večina zelo težko sprejema spremembe povezane s tem. Na drugi strani pa vemo, da naš dom, naj si bo to hiša ali pa stanovanje v katerem prebivamo, na vsake toliko časa potrebujemo vsaj osvežitev, če ne prenovo. Kakšna stvar se pokvari, kakšno je potrebno zamenjati, dodatno pa si skoraj vsak med nami na nekaj let zaželi kakšnega novega elementa, nove postelje, nove kuhinje, nove sedežne garniture ali pa preprosto novega stila opreme. Velikokrat na takšne osvežitve in 'mini' ali večje prenove gledamo kot na nujno zlo, za katerega potrebujemo visoko priznane strokovnjake in mojstre, velikokrat pa niti ne pomislimo, kaj vse lahko naredimo sami z lastnimi rokami.
Prav s tem namenom je danes na POP TV prišla nova oddaja Dom in vrt! Voditelj Tilen Pusar je v svoji novi vlogi prijel za krmilo in se odločil, da bo najrazličnejšim ljudem, v najrazličnejših prostorih doma, pokazal, kaj vse se da storiti z lastnimi rokami in predvsem z lastnimi idejami. Včasih si govorimo, da nimamo dovolj znanja, da bi se lotili osvežitve tistega kotička, ki nam gre že vrsto let na živce. Včasih je zgodba takšna, da menimo, da bomo z eno vneseno spremembo morali spreminjati celotno stanovanje. Danes smo lahko videli, da temu ni tako. Zgodba se je odvila v staromeščanskem stanovanju v centru drugega največjega mesta v Sloveniji, v Mariboru. Spremljali smo lahko zgodbo frizerja Uroša in njegovo čudovito starinsko opremljeno stanovanje, ki pa je imelo eno samo majhno 'napako' – kuhinjo. Ta ni bila v najhujšem možnem stanju, toda problem je bil, da nikakor ni pasala v kontekst prelepega starinsko opremljenega stanovanja.
Uroševa želja je bila le ta, da bi bila kuhinja v stilu drugih prostorov v stanovanju, Tilen pa je bil tisti, ki je postregel z nekaj dodatnimi predlogi in delo se je začelo. S skupnimi močmi sta v kuhinjo dodala modro barvo, izboljšala pult in dodala napo, ki je v kuhinji prej sploh ni bilo. Dodatno sta se lotila 'okna', ki je povezovalo dva prostora, kuhinjo in kopalnico, ki bi morala biti v samem bistvu ločena. V oddaji smo lahko videli, da se vse začne z idejo v naši glavi, ki pa se nato lahko z delom in manjšimi ali večjimi posegi, tudi realizira. Poglejmo si še nekaj praktičnih usmeritev, idej in nasvetov, ki smo jih lahko videli v oddaji.
Na kaj moramo paziti, ko vrtamo luknje v stari stavbi?
Tilen je, ob delu, ki ga je spremljalo v prvi oddaji, prikazal nekaj pomembnega. Ko se lotevamo posegov v okolje, ki ima stare temelje, predvsem mislimo na stare stavbe, ki so bile grajene iz drugačnega materiala kot so hiše in bloki danes, moramo pri vrtanju lukenj paziti na naslednje:
Luknje in ostale površine, ki jih je potrebno dopolniti
Na drugi strani pa imamo morda v stanovanju stene in določene dele teh, ki jih je potrebno dopolniti, z drugimi besedami 'zagipsati', počakati, da se gips posuši in šele nato prebarvati z ustrezno barvo, ki smo jo izbrali. Tudi tukaj je Tilen ponudil nasvet iz prve roke:
Na kaj pa moramo biti pozorni pri barvanju?
Barvanje je opravilo, katerega se lahko preprosto lotimo sami, a kot vse drugo, ima tudi to nekaj 'pasti', na katere moramo paziti. V prvi vrsti je potrebno poudariti na mešanje barv in pazljivo izbiro odtenkov, ki navadno pridejo temnejše od tistega, kar imamo tako rekoč namešano v posodi. O tem bomo več pisali jutri, Tilen pa je danes opozoril na nekaj, kar večina niti ne pomisli, dobro pa je, da smo pri tem pazljivi:
Za spremembo potrebujemo le…
Odločitev. Kot smo dejali, velikokrat si sami pri sebi govorimo, da nekaj preprosto ni mogoče, da nimamo časa ali denarja, da bi nekaj spremenili, dodatno pa se bojimo vsega dela, ki bi ga osvežitev ali prenova prinesla s seboj. Vsi vemo, da dom naredijo resnično toplega in domačnega odnosi in sami ljudje, ki prebivajo v njem. Tega, pa čeprav je še tako lepo opremljeno in lično stanovanje, ne more zamenjati nič na svetu. To pa ne pomeni, da ne moremo imeti doma, ki je topel in domač, hkrati pa funkcionalno in estetsko neoporečen. Tekom nove oddaje Dom in vrt bomo pridno spremljali prenove in osvežitve, z vami delili še več idej in nasvetov, kako se dotičnih prostorov in navsezadnje del v domu, lahko lotite sami. Ne zamudite naslednje oddaje, ki bo na sporedu že naslednjo nedeljo 10. novembra 2019, ob 17:30.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV