Svetlobni koren (Dioscorea batata) je vrsta cvetoče rastline iz družine jam. Gomolji so užitni, imajo mokasto teksturo in zelo prijeten okus, ki je precej podoben krompirju. Gomolje lahko kuhamo, pečemo, ocvremo ali naribamo in dodamo juham. Koren vsebuje približno 20 % škroba, 75 % vode, 0,1 % vitamina B1 ter 10–15 mg vitamina C. Vsaka rastlina proizvede enega ali več vretenastih ali valjastih gomoljev. Največji lahko tehta 4,5 kilograma in zraste v dolžino tudi en meter.
"Uživanje korenine svetlobe je priporočal utemeljitelj biodinamičnega kmetijstva dr. Rudolf Steiner, in sicer predvsem zato, ker ima korenina svetlobe zmožnost vnašanja svetlobe v človekov organizem. Zaradi sodobnega načina življenja – neprestani stres, hitenje, vseprisotno sevanje tehničnih elektronskih naprav – namreč človek vedno bolj temni, mrači, s tem pa izgublja svojo notranjo svetlobo, življenjske sile, ki so pomembne za ohranjanje zdravja in s tem zmožnosti individualnega razvoja in razvoja človeštva v celoti," so zapisali v zeliščni vrtu Majnika, kjer ga – poleg ostalih zanimivih začimb – tudi gojijo. Pri njih se je tako ustavila tudi ekipa oddaje Dom in vrt.
Svetlobni koren, ki se v kitajskem zeliščarstvu imenuje šan jao, je sladko blagodejno zelišče, ki stimulira želodec in vranico ter deluje tonično na pljuča in ledvice. Gomolj vsebuje alantoin, ki pospešuje proces celjenja, kot živilo se uporablja tudi pri zdravljenju utrujenosti, izgube teže, slabega apetita, slabe prebave, kronične driske, astme, suhega kašlja, pogostega ali nenadzorovanega uriniranja, diabetesa in čustvene nestabilnosti. Zunanje pa se uporablja za zdravljenje razjed in abscesov. Vplival naj bi tudi na lepo polt in čvrste lase.
Rastlina, ki uspeva v rodovitni, dobro odcedni (peščeni) zemlji na sončni legi, je lahka za gojenje. Rastline potrebujejo tri do štiri leta, da dosežejo polno zrelost. Svetlobni koren je plezalka, ki spominja na slak. Lahko ga uspešno gojimo kot manjšo grmovnico ali – morda enostavneje – ga gojimo na podoben način kot fižol – rastlina naj pleza po opori. Majhni beli cvetovi imajo prijeten vonj po cimetu, če želite seme, pa je treba gojiti moške in ženske rastline. V cvetu je od zgodnje jeseni. Cvetovi so dvodomni (posamezni cvetovi so moški ali ženski, vendar je na eni rastlini le en spol, zato je treba gojiti tako moške kot ženske rastline.
Seme sejemo spomladi na sončnem območju, v hladnejšem podnebju pa v rastlinjak. Skali v enem do treh treh tednih pri 20 °C. Tla naj bodo vlažna, vendar ne mokra. Mnogi priporočajo vzgojo v visoki gredi, ki se na eni strani odpre – tako boste lažje prišli do dolgih gomoljev.
Korenina svetlobe ima zelo pestro sestavo hranilnih snovi. Gomolj vsebuje škrob, beljakovine, maščobe, aminokisline, saponine, polisaharide, sluzi, vitamine in 31 različnih elementov v sledeh. Posebnost korenine svetlobe pa ni samo njena bogata sestava, temveč predvsem njena zmožnost hranjenja svetlobnih etrov, ki jih ljudje potrebujemo in jih bomo v prihodnosti potrebovali še vedno bolj: "Fiziološka presnova svetlobe, tj. sprostitev svetlobe iz živila, je namreč danes med drugim zaradi visokotehnološke obdelave živilskih surovin zelo otežena. S sodobno obdelavo živil se hrani, ki jo uživamo, odvzame prav ta notranja kvaliteta. Uživanje živil, ki vsebujejo korenino svetlobe, lahko pripomore k odpravi tega pomanjkanja," so še dodali v zeliščnem vrtu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV