Dominvrt.si
Zelena dežela: kamnoseštvo

Kaj je kamnoseštvo?

N. Č.
13. 10. 2022 05.00
0

Tanja Postružnik Koren je v tokratni epizodi priljubljene oddaje Zelena dežela obiskala kamnoseškega mojstra s Krasa, Jerneja Bortolata, ki je eden največjih ambasadorjev kraškega kamna pri nas.

Kaj počne kamnosek?

Kamnosek s pomočjo strojev in ročnih orodji obdela katerokoli vrsto kamna v načrtovani izdelek. Pomembno je, da kamnosek sodeluje že v fazi načrtovanja izdelka, saj lahko s svojim znanjem in izkušnjami pomaga projektantu in naročniku, da lažje pravilno izbereta najprimernejšo vrsto kamna za izbrano obliko izdelka. Kamnosek mora dobro poznati lastnosti različnih vrst kamnin, saj bo le tako izdelek zares kvaliteten.

Kamnosek kamen najprej s pomočjo stroja le na grobo obdela, nato pa s postopnim odvzemanjem materiala in ročnimi spretnostmi izdelek dokonča. Stroj kamnoseku sicer olajša delo, prav tako pa mu prihrani precej časa, vendar pa so v resnici ročne spretnosti kamnoseka tiste, ki dajo izdelku zares edinstven videz in pravi pomen. 

Ročne spretnosti dajo izdelku edinstven videz in pravi pomen.
Ročne spretnosti dajo izdelku edinstven videz in pravi pomen. FOTO: POP TV

Uporaba ročnega orodja je temeljno znanje vsakega kamnoseka. Kamnoseki pri delu uporabljajo predvsem kladiva, jeklene konice, dleta, naprave za brušenje, polirna sredstva, merilna orodja in druga ročna orodja. Kdor dobro obvlada ročne spretnosti in uporabo omenjenih orodij, lahko na površini kamna ustvari razne simbole ali celo izkleše napis. Zelo nadarjen kamnosek lahko sodeluje celo s kiparji pri izdelavi spomenikov. 

Kamnosek mora biti vztrajen, potrpežljiv in previden, predvsem pa mora biti navajen na hrup in ponavljajoče se gibe. Večina dela se opravlja v stoje, v rahlo sklonjeni drži, zato je pomembno, da oseba, ki se redno ukvarja s kamnoseštvom, nima že predhodnih težav s hrbtenico. Zaradi uporabe specifičnega orodja in strojev zna biti delo v kamnoseštvu tudi izredno nevarno, zato je potrebna izredna previdnost, da se uspešno izognemo poškodbam pri delu. 

Zelena dežela: Jernejevi izdelki iz kamna
Zelena dežela: Jernejevi izdelki iz kamna FOTO: POP TV

Kdo je kamnoseški mojster Jernej Bortolato?

Tanja je obiskala kamnoseškega mojstra Jerneja, ki je eden največjih ambasadorjev kraškega kamna pri nas. Jernej se je kot kamnosek samozaposlil leta 2006, ljubiteljsko pa se je pred tem s kamnoseštvom ukvarjal že od leta 1996. Leta 1999 je pridobil certifikat za rokodelstvo (ART&CRAFT) strokovne komisije za domačo in umetnostno obrt pri OZS, deset let kasneje, leta 2009, pa je uspešno opravil tudi mojstrski izpit in pridobil naziv "kamnoseški mojster".

Ker je doma na Krasu, izdelke oblikuje predvsem iz kraškega kamna (apnenca), pomemben pa se mu ne zdi le videz, ampak tudi funkcionalnost njegovih izdelkov. 

Zelena dežela: Jernejevi izdelki iz kamna
Zelena dežela: Jernejevi izdelki iz kamna FOTO: POP TV

Jernej pogosto sodeluje tudi z Višjo strokovno šolo Sežana, kjer kot mentor študentom predaja praktično znanje, veliko projektov pa si deli tudi z oblikovalcem Andražem Debeljakom, s katerim sta skupaj razvila vrsto inovativnih izdelkov iz kamna, kot je na primer serija kozarcev za teran in žganje s kamnitim podstavkom in pihano kristalno čašo. Jernej velikokrat sodeluje tudi pri organizaciji prireditev in dogodkov, kot je Festival kamna, ki je namenjen ozaveščanju širše javnosti o kamnoseški tradiciji ter promociji kraškega kamna in arhitekture.

Tanjin obisk v Jernejevi delavnici si lahko ogledate v spodnjem video posnetku, celotna epizoda oddaje pa vas čaka na VOYO!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698