Dominvrt.si
Zelena dežela: ognjič

Vse o uporabi ognjiča

N. Č.
10. 10. 2022 07.35
0

Tanja Postružnik Koren je v tokratni epizodi priljubljene oddaje Zelena dežela obiskala družino Kalan, ki že več kot 40 let gospodari na največji ekološki zeliščni kmetiji pri nas. Poklepetala je z Milanom in Jasno, ki sta razkrila inovativne nasvete o raznoliki uporabi ognjiča. Preberete si jih lahko v nadaljevanju.

Pomen ljudskega imena ognjiča

Ognjičevo ljudsko ime nosi prav poseben pomen. Včasih so mu rekli meseček, to pa zato, ker so njegova semena v obliki meseca.

Semena ognjiča so v obliki meseca.
Semena ognjiča so v obliki meseca. FOTO: POP TV

Stara tradicija iz Nemčije

Ognjič najdemo skoraj na vsakem vrtu, saj se ne uporablja le v zdravilne namene, ampak tudi lepo izgleda. Nemške gospodinje oz. mladenke so ga sadile celo z namenom, da bi privabile snubce. Ko so slednji videli lep in urejen vrt z veliko ognjiča, so imeli večjo zagnanost za dekleta.

Uporabljamo ga lahko celo v štirih oblikah

Uporabljamo ga lahko v obliki čaja, tinkture, oljnega izvlečka ali pa v obliki mazila oz. kreme.

Izdelava ognjičevega mazila za ustnice

Mazilo za ustnice se na kmetiji družine Kalan izdeluje iz ognjičevega macerata, saj ognjič dobro mehča kožo in celi rane (npr. razpoke na ustnicah, ki se še posebej pogosto pojavljajo pozimi). Za pripravo potrebujemo kokosovo maščobo, kakavovo maslo, čebelji vosek in ognjičev macerat. Vse skupaj segrejemo v vodni kopeli, vendar moramo paziti, da voda nikoli ne zavre. Sestavine previdno mešamo, dokler ne postanejo popolnoma tekoče, nato vse skupaj pretočimo v embalažo, kjer želimo mazilo shraniti. Po želji lahko dodamo tudi kakšen vitamin, najpogosteje se pri takšnih mazilih uporablja vitamin E, ki odlično varuje kožo pred radikali.

Priprava mazila za ustnice iz ognjiča.
Priprava mazila za ustnice iz ognjiča. FOTO: POP TV

Kako pripravimo ognjičev macerat

Macerat se vedno pripravlja v razmerju 1:5. Vzamemo torej en del ognjiča in pet delov nekega topila (pri tinkturi uporabimo alkohol, pri oljnem maceratu pa olje). Ognjič za tri tedne namočimo v olje (sončnično, konopljino ...), vsak dan ga dvakrat obrnemo, ko minejo trije tedni, ga odcedimo in dobimo macerat. Pri vseh rastlinah (razen pri šentjanževki) moramo obvezno uporabiti suhe cvetove, saj sveži cvetovi vsebujejo preveč vode, ki lahko v kombinaciji z oljem kaj hitro zakisajo. Macerat je potrebno shranjevati v temnih prostorih, saj ne želimo, da pride do dodatnih oksidacij ob stiku s sončno svetlobo.

Ognjičev macerat
Ognjičev macerat FOTO: Profimedia

Zakaj ni priporočljivo uporabiti celega ognjiča, si lahko ogledate v spodnjem video posnetku. Oddajo Zelena dežela lahko spremljate vsako nedeljo popoldne na POP TV, najnovejše epizode pa najdete že dan prej na VOYO.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698