Tanja Postružnik Koren je v prvi epizodi oddaje Zelena dežela obiskala tako imenovan labirint ljubezni in ustvarjalnosti, kjer ji je zeliščarica Mateja Reš predstavila različna zelišča in inovativne načine za njihovo uporabo.
Žajbelj
Kot verjetno vsi vemo, se žajbelj najpogosteje uporablja za pripravo čaja. Pitje žajbljevega čaja je še posebej priporočljivo v času bolezni, saj lajša prebavne težave, kot so driska, zaprtost, napihnjenost in napenjanje. Z grgranjem žajbljevega čaja pa si lahko pozdravimo tudi vnete dlesni ali žrelo. Recept za priravo si lahko preberete TUKAJ!
V kolikor imate na vrtu žajblja preveč, zeliščarica Mateja Reš predlaga, da ga destilirate in iz njega pripravite eterično olje (enako lahko naredite tudi s sivko). Iz žajblja lahko pripravite še kadila, to pa storite tako, da ga z vrvico povežete v snope in prižgete. Paziti morate le na to, da ga po končani uporabi ugasnete s pomočjo vode. To naravno kadilo vam bo pomagalo očistiti prostor in se znebiti negativne energije. Vaše energijsko polje se bo tako napolnilo z novo, svežo in predvsem pozitivno energijo.
Zeliščni čaji
Po besedah strokovnjakinje Mateje Reš lahko vsakodnevno pijemo zeliščne čaje, predvsem na osnovi mete in melise, priporoča pa tudi čaje iz malo manj znanih zelišč, kot je na primer perila oz. šiso.
Vsakodnevno lahko pijemo tudi timijanov čaj, ki ima sicer precej močan okus, vendar blagodejno vpliva na dihala in pomaga pri izkašljevanju. Timijanov čaj deluje tudi protibakterijsko in protiglivično, prav tako pomaga nižati raven holesterola v krvi.
Rmanovega čaja sicer ne smemo piti prepogosto, je pa ta zelo koristen pri lajšanju prebavnih težav, menstrualnih bolečin in zniževanju vročine.
Ognjič
Tudi iz ognjiča sicer lahko pripravimo zdravilni čaj, vendar se ga pogosteje uporablja za pripravo ognjičeve kreme. Za pripravo kreme je pomembno imeti v mislih, da je cvetove najprej treba posušiti, šele potem jih lahko damo v olje. V kolikor damo v olje neposušene cvetove, tvegamo, da nam zaradi vlage vse skupaj splesni. Cvetove lahko sušimo na lesu v zračnem, suhem in senčnem prostoru, še pogosteje pa se jih suši kar v sušilniku. Cvetovi se nikakor ne smejo sušiti direktno na soncu!
Kapucinka
Kapucinka je precej vsestranska rastlina. Lahko jo imamo le za okras, lahko pa jo vključimo v svojo prehrano. Iz nje lahko pripravimo pesto, lahko pa jo le dodamo solatam ali juham. Zaradi pozitivnih učinkov na imunski sistem ji nekateri pravijo kar naravni antibiotik. Uporablja se pri lajšanju bronhitisa, gripe in prehlada, dobro deluje tudi na vnetje mehurja in bolezni žolča. Moški jo še posebej radi uživajo, saj pravijo, da krepi spolno moč. Da bi bonitete kapucinke lahko koristili tudi pozimi, Mateja Reš priporoča, da posušene cvetove vložimo v kis za približno tri tedne. V kolikor cvetove pustimo v kisu več časa, se ti lahko začnejo razkrajati.
Oddajo Zelena dežela lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.15 na POP TV, najnovejše epizode pa si lahko ogledate že dan prej na VOYO!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV