Visoke grede niso novost, a so vse bolj priljubljene, predvsem pri ljubiteljskih vrtičkarjih, ki se z gojenjem sadja in zelenjave šele spoznavajo. Z zdravo prstjo in ustrezno nego lahko dvignjene gredice obrodijo velik pridelek na majhnem prostoru. Preverite, katere so še prednosti visokih gred.
Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.
Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.
Slovenija velja za deželo gozdov. Mnogi jo imenujejo tudi zelena dežela, saj tu najdemo lepe in neokrnjene narave na pretek. Toda v kolikor želimo svojo deželo ohraniti čisto tudi za tiste, ki na svet prihajajo za nami, moramo paziti, da sodobno potrošništvo, pretirano izkoriščanje naravnih virov in onesnaževanje okolja ne uničijo vse lepote okoli nas.
Voditelja oddaje sta vsem dobro poznana Tanja Postružnik Koren in Matjaž Javšnik.
Prihaja nova magazinska tedenska oddaja Zelena dežela!
Veliko ljudi med nami razmišlja o manjši uporabi plastike v gospodinjstvu in tudi sicer, v vsakdanjem življenju. Večina se nas tako ali drugače trudi skrbeti za okolje ali vsaj zmanjšati škodljivosti. Vrtičkarji pa velikokrat pozabljamo, koliko plastike uporabljamo za naše gredice in za samo vrtnarjenje, in to iz večino neopravičljivih razlogov, saj marsikatere elemente po enkratni uporabi tako rekoč zavržemo. A obstaja dobra novica, vse te stvari lahko zamenjamo z okolju prijaznimi nadomestki.
Sajenje ni samo spomladanska aktivnost. Če se sprašujete, kaj lahko sadimo jeseni, bi bil grobi odgovor – skoraj vse. Predstavljamo vam vrste rastlin, ki jih je pravzaprav priporočljivo saditi v jesenskem času.
Največ za okolje naredite, če ne proizvajate smeti oziroma če se potrudite, da jih proizvedete čim manj. Namesto da nekaj, kar ne potrebujete več, zavržete, pomislite, ali to lahko uporabite kako drugače.
V zadnjem času v medijih močno odmevajo razprave o plastiki, zmanjševanju njene uporabe in o alternativah, s katerimi bi lahko pripomogli k varovanju okolja. Na globalni ravni se veliko govori okoli tega, kako bi lahko številna podjetja zmanjšala svoj vpliv onesnaževanja s plastiko, posledično pa velikokrat s prstom kažemo prav na njih, čeprav bi lahko tudi kot posamezniki in navadni smrtniki storili marsikaj, da bi se onesnaževanje že ta trenutek prenehalo.
Biti okolju prijazen ni tako težko. Vsak dan lahko storite veliko majhnih stvari, ki pomagajo ohraniti naš planet. Predstavljamo vam seznam desetih dejavnosti, s katerimi lahko bolje skrbite za okolje.