Matjaž Javšnik bo tokrat v pogovoru z zeliščarko Patricijo Šenekar odkrival zdravilne lastnosti nekaterih zelišč, naučil se bo pravilnega trganja zelišč, nato pa se bo okrepčal še z naravnost odlično domačo zeliščno frtaljo.
Zelišča se navadno pravilno trgajo z roko, vendar pri nekaterih zeliščih, kot je materina dušica, pa si lahko pomagamo tudi s škarjami, saj bi bilo posamezno trganje lističev in cvetov izredno zamudno.
Materina dušica
Materino dušico oz. divji timijan že dolgo časa poznamo kot ljudsko zdravilo, iz katerega lahko pripravimo tinkturo, sirup, čaj ali mazilo. Pripravki iz nje izredno dobro razkužujejo dihala in pomirjajo kašelj. Gre za precej močno zelišče, zato z njeno uporabo ne gre pretiravati.
Kopriva
Zdravilni učinki koprive, ki jo najdemo praktično na vsakem vrtu, so izredno raznoliki. Z njeno pomočjo si lahko okrepimo lase, blagodejno vpliva na prostato, pomaga pa nam tudi pri čiščenju ledvic. Mnogi ne vedo, da lahko uporabimo tudi semena kopriv, ki so nekakšen rastlinski estrogen, namenjen predvsem ženskim težavam. V semenih najdemo tudi veliko vitaminov (A, B2, C in K1), od mineralov pa se v njih nahajajo železo, natrij in kalcij. Ker nimajo prav posebej izrazitega okusa in vonja, jih lahko dodamo v marsikatero jed. Poskusite tudi sami!
Vratič
Poznamo več vrst vratiča, najpogostejša je dišavnica, ki ji rečemo dišeč vratič, največ zdravilnih učinkov pa ima beli vratič, ki še posebej učinkovito lajša migrene, mnogi pa si z njim pomagajo tudi pri odpravljanju vrtoglavice in šumenja v ušesih, zbijanju vročine in zobobolu.
Šetraj
Pri nas poznamo dve vrsti, in sicer kraški in vrtni šetraj. Vrtni šetraj je enoletnica s precej izrazitim okusom, vendar v kolikor ste ljubitelji ostrega poprastega okusa, ga lahko vključite tudi v frtaljo.
Melisa
Gre za trajnico, ki lahko zraste tudi do 80 cm visoko. Je sredozemska rastlina, vendar danes gojena uspeva po vsej Evropi, uporablja pa se predvsem za pomirjanje in boljši spomin, izredno močno pa je tudi njeno protivirusno delovanje.
Trajni česen
Tudi česen ima ogromno zdravilnih učinkov, uporablja se predvsem za zniževanje holesterola in čiščenje krvi, preganja pa tudi viruse, bakterije in glive.
Frtalja ali zeliščna omleta
V kolikor nimate idej za popoldanski prigrizek, se lahko odločite za pripravo zeliščne omlete ali frtalje. Potrebujete le malo sestavin, priprava pa je izredno hitra.
Kako sta se Matjaž in Patricija lotila priprave svoje zeliščne frtalje, si lahko ogledate v spodnjem video posnetku. Morda vas bo ravno ta posnetek prepričal, da jo pripravite tudi sami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV