Rušiti na roke ali rušiti s stroji?
Najprej smo bili prepričani, da nam bo še en prostor prišel prav, a ko smo se seznanili z žalostnim stanjem objekta, smo pač spremenili cilje in se odločili, da je prav lepo imeti odprt prireditveni prostor, takšen, o katerem smo prej lahko le sanjali. Če je človek prilagodljiv, je lahko vsaka sprememba pozitivna. Znašli smo se pred še eno dilemo: rušiti na roke ali rušiti s stroji? Rušenje na roke zna biti prav koristno, še sploh, če se pokaže potreba po recikliranju starih materialov. A rušenje s stroji je hitro, učinkovitejše, paša za oči in seveda - varno. Predvsem zadnja postavka je pretehtala.
Slovenci radi priskočimo na pomoč
Na pomoč smo poklicali Romana Žurbija, direktorja podjetja ŽurbiTeam iz Kamnika, in na našo veliko veselje in hvaležnost, je bil takoj pripravljen pomagati. Njegova ekipa je stvari vzela v svoje roke in hiša je padla v približno štirih urah. Bilo je spektakularno, a nič kaj manj spektakularno delo se je pričelo takoj zatem: Ločevanje zrušenega kupa na leseni, gradbeni in železni material. Natančno upravljanje stroja je prelagalo material kot lego kocke. Hiša se bo tako lahko uporabila kot surovina nekje drugje. Skoraj bi lahko rekli, da bo dobila še eno priložnost. Odstranili smo tudi nekatere temelje, eni pa bodo dobili novo funkcijo. Za odvoz in prevzem odpadkov je poskrbelo KPL, za kar se jim iskreno zahvaljujemo.
Drugi dan rušenja nas je pričakalo veliko presenečenje. Pod glavnim vhodom v objekt smo odkrili luknjo, 4 metre široko in 3 metre globoko, v njej pa čisto polno cisterno! Polno … vode. Če bi bila polna kurilnega olja, bi pokrila tretjino tržne vrednosti del, saj odstranitev takšnega objekta stane 15 tisoč evrov. Možni rešitvi sta bili dve: staro cisterno zaplombirati, luknjo zaliti z armiranim betonom ter označiti njeno lokacijo, (v primeru, da bi kdo kdaj želel kopati, ko bi iskal izvir nafte), ali pa cisterno potegniti iz luknje, luknjo pa zapolniti. Mi smo se odločili za drugo možnost.
Sedaj nas čaka finalno urejanje okolice, ki jo bodo lahko opravili prostovoljci, potem pa zopet nazaj na opravila v glavni stavbi.
Za celotno opravljeno delo, material in dobro voljo se podjetjema ŽurbiTeam iz Kamnika in KPL iskreno zahvaljujemo. Brez vas Viška hiška ne bi imela prireditvenega prostora.
Del na Viški hiški je pa še ogromno!
Zato naprošamo vsa podjetja, posameznike, mojstre … da nam - če le lahko - pomagate. Naslednje so takoj po večjih gradbenih posegih na vrsti strojne instalacije, ki so res v zelo slabem stanju. V vmesnem času pa bo objekt ponovno priključen na električno omrežje. Če ste nam pripravljeni ponuditi roko, tudi na prostovoljskih akcijah, naslednja bo v soboto 27. septembra. Javite se prosim na primoz.jamsek@filantropija.org.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV