Avstralskim znanstvenikom je uspel preboj na področju umetne oploditve pri živalih, saj so prvič v zgodovini na ta način ustvarili novo življenje kenguruja. Čeprav ti na srečo še niso na seznamu ogroženih, pa jim grozijo številne nevarnosti, zaradi katerih postajajo vedno bolj ranljiva skupina. Ugotovitve pa bi lahko pomagale tudi pri reševanju nekaterih drugih ogroženih živalskih vrst.
Še ena sezona ogrevanja je za nami. Kmalu bomo iskali načine, kako se ohladiti. Toda preden se ogrevalnim napravam omogoči zaslužen odmor, jih je treba pregledati in servisirati, da bi se izognili težavam, ko spet postane hladno.
Potresi so stalnica našega planeta. Po statistiki naj bi se vsako uro v dnevu nekje na svetu vsaj rahlo stresla tla. To je posledica počasnega premikanja tektonskih plošč, ki ustvarjajo napetosti v zemeljski skorji in zgornjem plašču. Ko ta napetost doseže vrhunec, se zgodi potres. Ker je potres težko vnaprej napovedati, ne škodi da smo nanj pripravljeni.
Medtem ko se Evropa na vse pretege – bolj ali manj uspešno – bori proti uporabi plastike, Amerika, kot kaže, v Trumpovem mandatu temu ne bo sledila. Nedavno zapriseženi novi predsednik je namreč podpisal odlok, s katerim je ponovno dovoljena uporaba plastičnih slamic in plastičnega pribora.
Po nekaterih podatkih naj bi gospodinjstvo, ki šteje tri člane, za kuhanje in pripravo hrane porabilo približno 11 odstotkov vse porabljene energije v gospodinjstvu. Triki, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju, vam lahko, v kolikor jih boste dosledno upoštevali, pomagajo prihraniti kar nekaj energije. Tako boste prispevali k varovanju okolja, hkrati pa vam bo ob koncu meseca hvaležna tudi denarnica.
Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.
Zveza potrošnikov Slovenije na podlagi raziskave iz tujine opozarja, da so v rezanem cvetju pogosto prisotni pesticidi, tudi taki, ki so v EU prepovedani, zato naj potrošniki pred nakupom preverijo poreklo ali izberejo lokalno cvetje. Pozivajo pa tudi k spremembah zakonodaje na tem področju z namenom zaščite javnega zdravja in okolja.
Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?
Če iščete nekaj posebnega za vašo zbirko rastlin, potem je zmajevo drevo nedvomno prava izbira. Če ste že obiskali Kanarske otoke ali Madeiro, ste to čudovito in mistično drevo zagotovo opazili. Subtropsko drevo iz rodu Dracaena ima neverjetno obliko krošnje, najstarejši znani primerek pa je El Drago Milenario na Tenerifih.
Zvončki so med prvimi znanilci, ki sporočajo, da se narava prebuja in da pomlad ni več daleč. Toda vedno milejše zime in zelo malo snega so razlog, da imajo te čudovite spomladanske cvetlice nemalo težav. Nabiranje te ogrožene rastline je zato odsvetovano, v večjih količinah pa celo prepovedano.
Etna, ki se nahaja na italijanskem otoku Sicilija, je trenutno najbolj aktiven evropski vulkan. Ta že leta privablja turiste iz vsega sveta, v teh dneh pa se tja zgrinjajo še posebej velike množice. Toda italijanske oblasti opozarjajo, da na tisoče ljudi – ki si želijo videti zadnji izbruh – močno onemogočajo delo reševalcem.
Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.