Dominvrt.si
Bioplastika

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?

L.M.
20. 10. 2024 05.00
0

Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Vsako leto se na planetu porabi 200 milijonov ton plastike. Je tretji najpogosteje uporabljeni naftni derivat na svetu. Prihaja iz neobnovljivega vira (nafta) in ni biorazgradljiv – da se razgradi, lahko traja več kot 1000 let. 

PVC je vsestransko uporaben in cenovno ugoden material
Preberi še
PVC je vsestransko uporaben in cenovno ugoden material
Iz bioplastike izdelujejo tudi plastenke in drugo  embalažo za živila.
Iz bioplastike izdelujejo tudi plastenke in drugo embalažo za živila. FOTO: Adobe Stock

Bioplastika je biološko razgradljiv material, ki je nastal kot odgovor na vedno glasnejša opozorila o škodljivosti plastičnih odpadkov, ki dušijo planet in onesnažujejo okolje. S temi besedami, ki pa niso vedno nujno resnične, se zagovarja neoporečnost bioplastike.  

Kaj je bioplastika?

Bioplastika (biopolietilen, biopolipropilen, polietilen tereftalat, poliakrid ...) je po videzu in teksturi podobna običajni plastiki, vendar je narejena iz organskih materialov. Enoznačne opredelitve, ki bi natančno opredelila bioplastiko, pravzaprav ni. Nekoliko širše gledano pa lahko rečemo, da ima vsaka bioplastika naslednje tri lastnosti:

- pridobljena je iz obnovljivih materialov ali kmetijskih odpadkov, kot so koruza, sladkorni trs, pšenica, krompir, nekatere vrste pa celo iz alg,

- mogoče jo je kompostirati,

- načeloma je biorazgradljiva.

S čim zamenjati plastiko?
Preberi še
S čim zamenjati plastiko?
Plastika postaja vedno večji ekološki problem.
Plastika postaja vedno večji ekološki problem. FOTO: Dreamstime

Ti naravni polimeri naj bi bili 100-odstotno razgradljivi, enako odporni in prav tako vsestranski kot navadna plastika. Uporabljajo se v kmetijstvu, tekstilni industriji in medicini, nadomeščajo pa tudi plastično embalažo in druge potrošniške izdelke. 

Bioplastika se je uveljavila kot okolju prijazna, saj v primerjavi s klasično plastiko med proizvodnim procesom porabi 65 odstotkov manj energije in ustvari manj emisij toplogrednih plinov. Po nekaterih napovedih naj bi v naslednjih desetih letih bioplastika pokrila 10 odstotkov vseh potreb na svetovnem trgu. 

Prednosti bioplastike:

- zmanjšuje ogljični odtis,

Navadna plastika se lahko razgrajuje tudi do 1000 let.
Navadna plastika se lahko razgrajuje tudi do 1000 let. FOTO: Adobe Stock

- omogoča prihranke energije v proizvodnji,

- vključuje uporabo obnovljivih surovin,

- njena proizvodnja zmanjšuje količino biološko nerazgradljivih odpadkov, ki onesnažujejo okolje,

- ne vsebuje zdravju škodljivih dodatkov, kot so ftalati ali bisfenol A,

- je primerna za stik z živili.

Bioplastika ali biorazgradljiva plastika?

Bioplastika in biorazgradljiva plastika sta termina, ki pogosto povzročata zmedo. Bioplastika je, kot rečeno, narejena iz naravnih materialov, vendar pa ni nujno, da je tudi biorazgradljiva. Nekateri izdelki so lahko označeni ali pa se oglašujejo kot biorazgradljivi, čeprav vsebujejo le manjši delež  biorazgradljive plastike. 

Onesnaževanje s plastiko predstavlja problem, katerega reševanje je tudi dolžnost potrošnikov
Preberi še
Onesnaževanje s plastiko predstavlja problem, katerega reševanje je tudi dolžnost potrošnikov
Izdelki iz bioplastike nadomeščajo plastično embalažo in druge potrošniške izdelke.
Izdelki iz bioplastike nadomeščajo plastično embalažo in druge potrošniške izdelke. FOTO: Adobe Stock

Bo torej bioplastika rešila svet? Najverjetneje ne. 

Za izdelavo bioplastike je treba najprej očistiti zemljo za gojenje surovin, kot sta koruza ali sladkorni trs. To pomeni, da pridelava bioplastike prispeva h krčenju gozdov in zavzema zemljo, ki bi se sicer uporabljala za pridelavo hrane. Kot primer lahko navedemo proizvodnjo bioplastike v državah, kot sta Tajska in Brazilija. V teh predelih namreč za proizvodnjo bioplastike močno krčijo gozdne površine, kar posledično vpliva na biotsko raznovrstnost. Tako kot druge oblike kmetijstva lahko tudi ta prinese s seboj prekomerno uporabo gnojil in pesticidov ter izčrpavanje in onesnaževanje vodnih ter gozdnih virov. 

Bioplastika najverjetneje ne bo rešila sveta.
Bioplastika najverjetneje ne bo rešila sveta. FOTO: Dreamstime

Še ena precej zaskrbljujoča lastnost bioplastike je, da če konča na odlagališčih in ne v postopku kompostiranja in recikliranja, lahko zdrži stoletja in ob tem sprošča metan, močan toplogredni plin.

Kljub temu da se uporabnost bioplastike na trgu širi, pa bo težko povsem nadomestila navadno plastiko

Nobena od vrst bioplastike ni v široki uporabi, ker preprosto ni primerljiva z močjo in drugimi lastnostmi tradicionalne plastike, poleg tega pa je precej dražja. Medtem ko je svetovni trg plastike vreden dober bilijon evrov, ima bioplastika tržni delež 9,6 milijarde evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698