Če ste ta nasvet zasledili tudi vi in se ob tem spraševali, ali res lahko v greznico dodate kvas, ki se sicer uporablja pri peki kruha, je odgovor, da. Res je, da kvas ne more škoditi greznici in lahko celo delno pripomore k njenemu boljšemu delovanju, toda stvar vseeno ni tako preprosta.
Kako deluje greznica?
Ko se v greznico stekajo človeški iztrebki, se v njej razvija ogromno različnih vrst mikroorganizmov, ki se štejejo v milijonih ali celo milijardah. Ti mikrobi so se prej razvili v primarno anaerobnem okolju, našem črevesnem sistemu. Najpogostejše so bakterije, naravno prisotne pa so tudi glive, praživali in drugi mikroorganizmi. Vrsta mikroorganizmov, ki bodo uspevali v greznici, je odvisna od okolja in vira hrane.
Na splošno so mikroorganizmi, potrebni za čiščenje odpadne vode v greznici, že prisotni v naših odpadkih. Dodajanje mikrobov v obliki posušenega kvasa deluje na podoben način, kot da bi v ocean spustili čajno žličko soli. Z dodajanjem kvasa bi torej le povečali število kvasovk, ki so sicer tam že naravno prisotne.
Kaj pravzaprav kvas sploh je?
Kvasovke so užitne enocelične glive, sicer namenjene kvašenim pekovskim izdelkom in sorodne plesni, ki spodbuja zorenje modrega sira.
Poleg tega se kvas uporablja za fermentacijo alkohola, vključno z žganimi pijačami, pivom in vinom, ter za proizvodnjo antibiotikov za medicinsko in veterinarsko uporabo. Za večino teh aplikacij je identificiran poseben sev kvasa, ki je odličen pri razgradnji specifičnega sladkorja. Zato mnogi verjamejo, da lahko razgradi tudi odplake v greznici.
Kvasovke razgrajujejo škrob, ne pa tudi maščob.
Kvas ne spodbuja razmnoževanja bakterij, kot nekateri verjamejo, ampak razgrajuje škrob. Ta pa predstavlja le majhen odstotek odpadkov v greznici.
V splošnem torej dodajanje kvasa v greznico ustvarja mikrobno skupnost, ki ob povišani koncentraciji kvasovk ustvarja tekmovanje za vire hrane. Ker pa imajo naravne bakterije prednost 'domačega' okolja, novi organizmi postanejo vir hrane za naravne mikroorganizme.
Kvas ne more nadomestiti profesionalnega čiščenja greznice.
Kvas v nasprotju z vsesplošno razširjenim mnenjem ne bo razgradil maščob, niti odplak mila, kaj šele trdnih snovi v rezervoarju, kot so pesek, mivka, koščki plastike in podobno. Teh kvasovke, encimi ali bakterije ne morejo razgraditi, zato se kopičijo in jih je treba fizično odstraniti. Če povzamemo, kvas verjetno ni škodljiv za vašo greznico, vendar dokazov, da bi bilo dodajanje res učinkovito, pravzaprav ni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV