Dominvrt.si
Recikliranje

Zato ločevanje odpadkov nima nobenega smisla

L.M.
07. 04. 2024 05.00
4

V boju proti vse hujšim podnebnim spremembam moramo določene ukrepe sprejemati tudi posamezniki na ravni gospodinjstva. Od tega, da uporabljamo manj plastike, do uporabe okolju prijaznih čistil ter ločevanja odpadkov, glede na material, iz katerega so izdelani. Vsi ti načini gotovo pripomorejo k lepšemu in čistejšemu planetu, a če želimo, da so ti ukrepi zares smiselni in učinkoviti, se moramo izogniti najpogostejšim napakam pri recikliranju, ki jih mnogi od nas vsakodnevno počnemo.

Medtem ko so ukrepi, kot je recikliranje, pomembni za zmanjšanje našega ogljičnega odtisa, mnogi med nami delamo napake, zaradi katerih ločevanje odpadkov postane brez smisla. Razkrivamo pet najpogostejših napak pri recikliranju.

Recikliranje
Recikliranje FOTO: Shutterstock

Z embalaže ne odstranjujemo etiket

Medtem ko je denimo karton načeloma mogoče reciklirati, je lahko težava ta, da na njem ostane lepilni trak, ki pa lahko povzroči resne posledice. Lepilnega traku ni mogoče reciklirati, ker je običajno izdelan iz polipropilena, ki je vrsta plastike. Če pustimo lepilni trak na materialih, ki jih je mogoče reciklirati, kot sta karton in papir, postane embalaža nepovratna in tako konča na odlagališču. Zato pri recikliranju s kartona vedno odstranite ves lepilni trak, da se izognete temu, da bi kljub vašemu trudu denimo škatla romala na smetišče. Poiščite okolju prijazne alternative lepilnemu traku, na primer trakove iz bambusa in konoplje, ki so biorazgradljivi. Rjavi papirnati trak je tudi dobra alternativa, ker ne vsebuje plastike in ga je lažje reciklirati.

Očistite ostanke hrane

Večina živilske embalaže je izdelana iz materialov, ki jih je mogoče reciklirati, kot so steklene posode, aluminijaste pločevinke in celo kartonske škatle. Pogosta napaka je, da izdelek preprosto zavržemo, ne da bi ga prej očistili. Poskus recikliranja nečesa z ostanki hrane lahko onesnaži druge materiale, ki jih je v osnovi mogoče reciklirati, a ne, če so umazani. Zato izperite vse izdelke, ki jih je mogoče reciklirati, da se izognete tej težavi. Če tega ne storite, namreč tvegate, da boste ogrozili celotno vrečko za smeti, in je vaš trud pravzaprav brez smisla. 

Nepravilno ločevanje odpadkov

Če poskušamo reciklirati nekaj, česar dejansko ni mogoče reciklirati, tvegamo onesnaženje vseh drugih materialov, ki v osnovi so reciklabilni. Pa ne samo to, nepravilno ločevanje povzroča zmanjšano učinkovitost v procesu recikliranja, saj je treba blago, ki ga ni mogoče ponovno predelati, ročno izločiti iz verige, kar je zamudno in negativno vpliva na okolje. 

Ovojni papir mečemo v smetnjak za papir

Barvni darilni papir ne sodi v zabojnik za papir.
Barvni darilni papir ne sodi v zabojnik za papir. FOTO: Adobe Stock

Dekorativni ovojni papir je pogosto obarvan in laminiran ter lahko vsebuje bleščice in plastiko, ki je enostavno ni mogoče reciklirati. Nekateri ovojni papirji so zelo tanki in ne vsebujejo dovolj vlaken, da bi jih bilo mogoče reciklirati. Najboljši način, da se izognemo napakam pri recikliranju ovojnega papirja, je, da prenehamo uporabljati živobarvni papir. Uporaba rjavega papirja za zavijanje daril je najboljša alternativa, saj ga je mogoče enostavno reciklirati, če na papirju ni črnila. Drug način je, da namesto ovojnega papirja preprosto uporabimo darilne vrečke, saj jih je, čeprav jih je težje reciklirati, mogoče znova in znova uporabiti.

Baterije odlagamo v zabojnik za smeti

Marsikdo zmotno domneva, da je baterije mogoče odvreči v enega izmed zabojnikov za recikliranje, vendar temu ni tako. Pravzaprav je lahko nevarno že samo odlaganje baterij med običajne gospodinjske odpadke. Baterije namreč vsebujejo okolju škodljive kovine, zato lahko ob predrtju baterije škodljive kovine prodrejo v zemljo in pridejo do vodnih zalog. Številni supermarketi ponujajo poseben zabojnik za baterije, kjer lahko brezplačno pustite vse izrabljene baterije. Bolj varčen in okolju prijazen način pridobivanja baterij je naložba v polnilne baterije, ki bodo neizogibno trajale dlje od standardnih baterij.

Živilsko embalažo moramo, preden jo zavržemo, vedno očistiti.
Živilsko embalažo moramo, preden jo zavržemo, vedno očistiti. FOTO: Shutterstock
Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Preberi še
Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Imate tudi vi koš za smeti postavljen na tem mestu? Premaknite ga.
Preberi še
Imate tudi vi koš za smeti postavljen na tem mestu? Premaknite ga.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698