Ena zavržena vrečka, skodelica za kavo za enkratno uporabo ali ogorek vam morda ne pomenijo veliko, predstavljajo pa velik problem za okolje, še posebej, če upoštevate, da je na odlagališčih po vsem svetu na milijone takih izdelkov. Poleg odlagališč pa del odpadkov konča v naravi.
Odpadki - zlasti plastični - v naravi ostanejo več let, vendar to ne pomeni, da bo ena plastična steklenica ali kos papirja ostala enake oblike do konca. Pod vplivom sončnega sevanja se zaradi oksidacije ali mehanskega procesa odpadki raztrgajo na manjše koščke, ki jih je kasneje težko pobrati. Sčasoma ti delci postanejo tako majhni, da vstopijo s hrano, ki jo zaužijemo in vodo, ki jo pijemo v naše telo, kjer povzročijo škodo. Proces razgradnje iz celotnega produkta na drobne delce in sčasoma popolna razgradnja lahko traja do nekaj sto ali celo milijonov let.
Plastika
Čeprav se uporablja le približno 70 let, je plastika nepogrešljiv del življenja skoraj vsakega izmed nas. Najdemo jo ob skoraj vsem, od embalaže za živila, oblačil, tehnologije, do čistilnih in higienskih izdelkov. Tone reciklirane plastike končajo na odlagališčih in v naravi, popolna razgradnja pa traja do 800 let, ocenjujejo strokovnjaki.
Plastične vrečke se razgradijo že po 10 do 20 letih, vendar pa se izdelki, kot so plenice za enkratno uporabo in zobne ščetke, razgrajajo več kot 500 let. Razgradnja plastičnih slamic, ki smo jih leta uporabljali v neomejenih količinah v naravi, traja do 200 let, dvakrat manj kot razgradnja plastenk, ki bodo v naravi ležale do 450 let, preden se popolnoma razgradijo. Zagotovo boste v naravi naleteli na plastične predmete, našemu planetu pa lahko pomagate tako, da enkrat tedensko zberete ekipo in se skupaj podate na pobiranje tovrstnih odpadkov.
Papir
Za razliko od plastike se papir razgradi veliko hitreje. Praksa je pokazala, da se papir na odlagališčih razgradi v dveh do šestih tednih, odvisno od sestave. Večino papirja, ki konča na odlagališčih, je mogoče reciklirati, kar zmanjšuje sečnjo in potrebe po uporabi novih surovin.
Kovina
Reciklirati je mogoče skoraj vse kovinske predmete, od železa do aluminija, vendar še vedno nekako končajo na odlagališčih ali v naravi, kjer sčasoma propadejo. Kovina ima odlično lastnost, saj jo je mogoče topiti in ponovno uporabiti za izdelavo predmetov enake kakovosti. Če konča v naravi, bo tam ostala najmanj 50 do kar 500 let.
Problem niso le pločevinke za hrano in pijačo, ampak tudi elektronske naprave. Takšne naprave vsebujejo številne kovine, ki so okolju škodljive in nevarne, na primer živo srebro ali svinec. Nevarne kovine lahko ogrozijo naravne vodne vire ali spremenijo lastnosti prsti, v kateri se nahajajo. Če v takšni prsti rasteta zelenjava ali sadje, obstaja velika verjetnost, da bo ista škodljiva kovina, ki smo jo zavrgli v navadne odpadke, končala v našem telesu.
Najpogostejši odpadki v naravi
Med plastičnimi steklenicami in vrečkami v parkih na našem območju najpogosteje najdemo lončke za kavo za enkratno uporabo in ogorke. Medtem ko se bodo dotični lončki razgradili v 30 letih, bo razgradnja ogorkov trajala do pet let. Težava je v tem, da je velik del teh izdelkov papir, zato pogosto mislimo, da ne povzročamo velike škode, ko jih odvržemo v naravo, vendar imajo skodelice za enkratno uporabo na notranjih stenah tanko plast plastike, cigaretni ogorki pa so iz tankih plastičnih vlaken.
Nekatere stvari se nikoli ne bodo razgradile
Ali ste vedeli, da obstajajo stvari, ki se nikoli ne razgradijo, ne glede na to, koliko časa preživite na odlagališču? Ta skupina predmetov vključuje vso stekleno posodo in izdelke iz stiropora. Razgradnja stekla traja do dva milijona let, kar pomeni, da bodo zavržene steklenice ali kozarci v naravi ostali tam, dokler jih nekdo ne počisti. Medtem ko je nekatere vrste plastike mogoče reciklirati do devetkrat, preden izgubijo lastnosti, se lahko steklo tako kot kovina reciklira neomejeno.
Tako kot steklo tudi stiropor v naravi skoraj nikoli ne razpade, kar pomeni, da bo v prsti ležal več sto let. Dejstvo je, da bo kos stiropora v naravi ostal enak še nekaj generacij zatem, ko ste ga odvrgli, zato se vedno, ko kupujete nov izdelek, zapakiran v stiropor, vprašajte, kaj boste z njim naredili.
Vir: missZDRAVA
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV