Ob tem je uporabnike ognjemetov, pirotehnike in kresničk pozvalo, naj se odpovedo tem sredstvom in pripomorejo h kakovosti zraka.
Ministrstvo je v sporočilu za javnost opozorilo, da ti delci ob suhem vremenu lahko v zraku lebdijo več kot teden dni. Tudi ko se že posedejo, pa se ob suhem vremenu zaradi cestnega prometa ali vetra spet vrnejo v ozračje. Padavine sicer delce sperejo iz ozračja in tal, vendar s tem onesnažijo površinske vode in podtalnico.
Kot kažejo meritve kakovosti zraka, koncentracije delcev v ozračju na prehodu v novo leto presežejo dovoljeno dnevno mejo onesnaženosti za delce z velikostmi pod deset mikrometrov PM10, ki jo določa zakonodaja.
Ministrstvo je ob tem spomnilo, da merilne postaje niso postavljene v bližini prireditvenih prostorov v mestih, kar pa pomeni, da so koncentracije teh onesnaževal na kraju prireditev veliko večje.
Onesnaženemu zraku so najbolj izpostavljeni tisti, ki se zadržujejo v bližini ognjemetov, ki jih pripravijo posamezniki. Koncentracija onesnaževal je namreč v teh primerih zelo blizu tlom.
Na ministrstvu so še opozorili, da so delci, ki so posledica ognjemetov, manjši od enega mikrona in lahko zato prodrejo globoko v pljuča in telo.
Izpostavljenost delcem, ki jih povzročajo ognjemeti, lahko sproži težji astmatični napad. Ti lahko pri občutljivejših skupinah bolnikov, kot so denimo otroci, povzroči tudi smrt. Drobni delci, ki vsebujejo kovine, pa lahko tudi pri sicer zdravih ljudeh povzročijo vnetja dihal.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV