Plastenke? Ne, hvala!
Samo en pogled na trgovske police nam razkrije prevlado, ki so jo plastenke začele pridobivati že daljnega leta 1960. Praktične in cenovno ugodne so kot nalašč za vse hitrejši tempo življenja, a težava je, da jih po uporabi tudi hitro zavržemo. V svetu vsako leto zavržemo okoli 3 milijone ton, recikliramo jih le nekaj odstotkov. A tudi predelava odpadne plastike ne more trajati v neskočnost, saj pride do fragmentacije in posledično do neuporabnosti materiala. Kar seveda pomeni, da plastika na koncu vseeno pristane na odlagališčih odpadkov. Ker ni biološko razgradljiva, tam vztraja še 500 let, pri čemer v zemljo pronicajo toksini, ki onesnažujejo pitno vodo in prst, poleg tega ogroža živali, jih poškoduje, tudi ubije.
Običajne plastenke so ponavadi izdelane iz polietena tereftalata (PET), iz katerega v pijače dokazano migrira rakotvorni antimon, ta proces pa se s časom in ob visokih temperaturah še pospeši. Poleg milijonov odpadnih plastenk so problematični oziroma energetsko potratni tudi njihova proizvodnja, polnenje ter transport, kar pomeni velik ogljični odtis. Seveda pa ne smemo pozabiti, da so prav plastenke morda edina rešitev za prebivalce, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov nimajo dostopa do pitne vode.
Bidoni bi lahko bili boljša rešitev, saj so namenjeni večkratni uporabi in izdelani iz trših plastik, pri katerih ne prihaja do migracij antimona. Morda pa se spomnite nedavnih raziskav, ki so potrdile, da številni bidoni v vodo izločajo bisfenol A. Ta povzroča sladkorno bolezen in kardiovaskularne bolezni, ter vpliva na plodnost. Resda odtlej precej proizvajalcev ne uporablja več oporečnih materialov, a problem morda ni rešen v celoti. Vprašanje je tudi, katere so še druge škodljive komponente, ki jih morda sploh še niso odkrili. Problematični so tudi manj kakovostni kovinski bidoni, saj premazi, s katerimi notranjost zaščitijo pred rjavenjem, pogosto vsebujejo prav omenjeni bisfenol A.
V steklenici, prosim.
Steklenice so v primerjavi s plastenkami vsekakor boljša izbira, saj so bolj prijazne okolju, vsekakor pa zdravju. Namenjene so večkratni uporabi, res pa se lahko razbijejo, a steklo lahko recikliramo v neskončnost, poleg tega ne vsebuje nobenih škodljivih snovi, ki bi se izločale v našo pijačo in škodovale našemu zdravju. Zato tudi ne boste zaznali neprijetnega vonja, pijača bo po okusu bolj sveža. Dodatne prednosti so, da jih lažje očistimo in na njih ne nastajajo praske, v katerih se, tako kot denimo v plastenkah, nabirajo mikrobi. Steklenico lahko mirno postavite v pomivalni stroj in jo operete pri visokih temperaturah.
Ko se boste naslednjič odpravili v trgovino, v nakupovalne vozičke zato naložite pijačo v stekleni embalaži, ki jo boste ob naslednjem nakupu vrnili. Da se boste med vsakodnevnimi opravki in hitenjem izognili nepotrebnim nakupom plastenk, rajši kupite stekleni bidon. Mimogrede ga boste lahko s svežo vodo napolnili pri prvi pipi, ki jo boste zagledali. Tako boste bolje poskrbeli za okolje in zase. Morda boste v trgovinah celo našli bidon iz nerjavečega jekla, ki je prav tako odlična izbira. Resda sta oba težja in dražja od plastičnega, a nakup se vam bo vsekakor obrestoval.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV