Da bi zmanjšali emisije ogljika, so znanstveniki skozi zgodovino preizkušali različne metode, pri čemer so uporabljali drevesa ali pa ogromne stroje, ki bi črpale CO2 iz zraka, ter druge kompleksne metode, ki vključujejo gojenje in zakopavanje ogromnih količin alg v ocean. Podjetja, raziskovalci in ameriška in druge svetovne vlade so porabili milijarde dolarjev za raziskovanje in razvoj teh pristopov, vendar se je na koncu vedno izkazalo, da so ti predragi ter obenem premalo učinkoviti, da bi znatno zmanjšali emisije ogljika in postali trajna rešitev.
Podjetje Billa Gatesa ima rešitev za podnebno krizo
Podjetje, ki ga je leta 2015 ustanovil Bill Gates, trdi, da je odkrilo preprost način za pridobivanje ogljikovega dioksida iz atmosfere in shranjevanje za več tisoč let. Ta vključuje izdelavo opek iz mletih rastlinskih delov, kar je za predelovalno industrijo, ki se ukvarja s črpanjem ogljika iz zraka pravzaprav revolucionarno odkritje.
Strokovnjaki so navdih dobili črpali v Lego kockah
Graphyte, novo podjetje, ki ga je ustanovila investicijska skupina Billa Gatesa, Breakthrough Energy Ventures, je nedavno objavilo, da so razvili novo metodo pretvarjanja drobnih lesnih sekancev in riževih kosmičev v kose dehidriranega rastlinskega materiala. Ti bloki rastlinskega materiala, nasičeni z ogljikom, ki so videti kot Lego kocke v velikosti čevljev, lahko nato zakopani globoko pod zemljo preživijo tudi več sto let.
Velika prednost omenjenega revolucionarnega postopka je predvsem cena, saj podjetje pravi, da bi lahko za približno 100 dolarjev shranili tono ogljikovega dioksida. To je znesek, ki je dolgo veljal za mejnik še sprejemljive cene za odstranjevanje ogljikovega dioksida iz zraka.
Z novo metodo bi lahko dosegli znatno manjše izpuste ogljikovega dioksida na svetovni ravni. Cilj je izločiti od pet do deset gigaton ogljikovega dioksida do sredine ali konca stoletja, kar je med 12 do 25 odstotkov tega, kar človeštvo trenutno vsako leto izpusti.
Opeke, v katerih je shranjen ogljikov dioksid
Graphytov pristop izkorišča moč rastlin in dreves za pridobivanje ogljikovega dioksida iz zraka s fotosintezo. Čeprav so drevesa in rastline pri shranjevanju ogljika odlični, ga dolgoročno ne morejo skladiščiti – ko rastlina zgori ali zgnije, se tako shranjeni ogljik sprosti nazaj v zrak in tla.
Strokovnjaki predvidevajo, da bi se temu procesu razgradnje lahko izognili tako, da bi od pridelovalcev vzeli rastlinske odpadke in jih temeljito posušili ter sprva odstranili vse mikroorganizme, ki bi lahko povzročili razgradnjo in sproščanje toplogrednih plinov.
Nato bi v procesu, ki mu pravijo karbonsko ulivanje, odpadke stisnili in oblikovali v 'lego' kocke za enostavno shranjevanje približno 10 metrov pod površjem zemlje. Podjetje trdi, da lahko z ustreznimi sistemi sledenja bloki tam ostanejo več stoletij, če ne celo tisoč let.
Kako učinkovita in ekonomična je ta metoda tudi v praksi, pa bo seveda pokazal čas.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV