"Ker je bilo leto 2020 hidrološko ugodno, je bilo v tem letu več vode porabljene za pogon turbin v hidroelektrarnah. Posledično je bila celotna količina vode, porabljene leta 2020, precej večja kot v predhodnem letu," so sporočili iz Statističnega urada Republike Slovenije.
V industrijskih dejavnostih porabljenih 103.102 milijonov m3 vode
Že omenjene ugodne hidrološke razmere v letu 2020 so povzročile, da je bilo v tem letu v opazovanih industrijskih dejavnostih porabljene več vode kot v prejšnjem letu. Te dejavnosti so rudarstvo, predelovalne dejavnosti, oskrba z električno energijo, plinom in paro ter oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki ter saniranje okolja. Omenjene dejavnosti spadajo na področja dejavnosti B, C, D in E po SKD 2008. Tudi to leto – tako kot vsako – je največji delež porabljene vode predstavljala voda, porabljena za pogon turbin v hidroelektrarnah. Večina te vode, kar 102.093 milijonov m3, je bila torej porabljena v hidroelektrarnah, ki so registrirane med dejavnostmi D po SKD. Manjši del vode, 168 milijonov m3, pa je bil porabljen za pogon turbin v hidroelektrarnah v sklopu podjetij, ki so registrirana med dejavnostmi C po SKD.
V prej navedenih industrijskih dejavnostih je bilo v letu 2020 skupno porabljenih 103.102 milijonov m3 vode ali 15.521 milijonov m3 več kot v letu 2019. Za proizvodnjo se je porabilo 102.286 milijonov m3 vode, za hlajenje 813 milijonov m3 vode ter za sanitarne in druge namene preostale 3 milijone m3 vode.
Več vode kot v letu 2019 je bilo porabljene v rudarstvu (B), in sicer za 1 %, ter v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (D), in sicer za 18 %. Manj vode pa je bilo porabljene v predelovalnih dejavnostih (C), in sicer za 3 %. Tudi pri oskrbi z vodo, ravnanju z odplakami in odpadki ter saniranju okolja (E) je bilo porabljene manj vode kot v predhodnem letu, in sicer za 11 %.
Količina izpuščene odpadne vode iz industrijskih dejavnosti je znašala 826 milijonov m3
Iz industrije je bilo v letu 2020 nazaj v okolje izpuščenih 826 milijonov m3 odpadne vode, kar je 63 milijonov m3 ali 8 % več kot v prejšnjem letu. Velika večina te vode, 769 milijonov m3, je bila le toplotno onesnažena. Pred izpustom je bilo prečiščenih skoraj 23 milijonov m3 odpadne vode.
Največ odpadne vode prečiščene z mehansko-kemično-biološkim postopkom
V industrijskih panogah je bilo z mehansko-kemično-biološkim postopkom prečiščenih 8,6 milijona m3 odpadne vode, kar je bilo skoraj prav toliko kot v predhodnem letu. Z mehansko-kemičnim postopkom je bilo prečiščene 7,3 milijona m3, z mehanskim postopkom 4,6 milijona m3, z mehansko-biološkim postopkom pa 1,1 milijona m3 vode.
Količina prečiščene in neprečiščene odpadne vode iz predelovalnih dejavnosti (C) je bila leta 2020 najmanjša v zadnjih šestih letih, od količine odpadne vode v letu 2019 pa je bila manjša za 4 milijone m3. Vzrok za to je bil verjetno zmanjšan obseg delovanja omenjenih dejavnosti zaradi pandemije covida-19. Pozitivno je, da se razmerje med prečiščeno in neprečiščeno odpadno vodo v zadnjih letih povečuje v korist prečiščene.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV