Dominvrt.si
Za en koš se najde prostor, za več ponavadi ne.

V kopalnici pa kar vse v en koš? Nikar!

Su.S.
24. 10. 2018 08.03
0

V kopalnici ponavadi ni dovolj prostora za več košev za odpadke in takojšnje ločevanje. To lahko z malo truda in znanja opravimo naknadno. Poglejte, kam sodijo naši ‘kopalniški odpadki’.

Skoraj milijon ton komunalnih odpadkov se sliši ogromno. Toliko smo jih odvrgli v Sloveniji leta 2016, številke pa naraščajo. Zato je ločevanje odpadkov in recikliranje izjemnega pomena v boju za čisto in bolj zdravo okolje, manjšo porabo energije in izrabo naravnih virov. Preventivno lahko začnemo že v trgovini, in sicer s tem, da izberemo izdelke s čim manj embalaže, izdelke v embalaži, ki jo je moč reciklirati ali jo znova napolniti. Sicer pa lahko recikliramo veliko izdelkov, ki jih imamo v kopalnici. Ker tam ponavadi ni veliko prostora, lahko odpadke mečemo v en koš in jih ločujemo naknadno.

Za en koš se najde prostor, za več ponavadi ne.
Za en koš se najde prostor, za več ponavadi ne. FOTO: osebni arhiv

Kartonaste rolice toaletnega papirja ali papirnatih brisače sodijo med papir, vendar ne smejo biti umazane.

Uporabljene papirnate brisače, wc papir in robčki sodijo med biološke odpadke, ki jih sicer zbiramo v papirnatih ali polietilenskih biorazgradljivih vrečkah. Preden vrečko z biološkimi odpadki odložimo v zabojnik za biološke odpadke, jo zapremo. Za recikliranje bo poskrbela narava.

Stekleno embalažo zdravil ali kozmetike odložimo v zabojnike za steklo. Stekleničko izpraznimo ter odstranimo pokrovček oziroma zamašek. Steklo je mogoče stoodstotno reciklirati, pri tem pa ne izgubi na kakovosti, kar pomeni, da ga lahko recikliramo neštetokrat.

Prazna steklenička parfuma seveda sodi v zabojnik za steklo.
Prazna steklenička parfuma seveda sodi v zabojnik za steklo. FOTO: Profimedia

Plastične embalaže je v naših kopalnicah ponavadi največ. Embalažo šampona, tekočega mila, mleka za telo, mehčalcev in detergentov izpraznimo in izperemo, preden jo odvržemo. Če je mogoče, jo tudi stisnemo, da zavzame manj prostora, pri tem pa odstranimo pokrovček oziroma zamašek. V zabojnike za plastiko sodi tudi plastična embalaža zobne paste, dezodoranta in kozmetike. Prazen aluminijast ovoj tablet spada v zabojnik za odpadno embalažo, neuporabljena zdravila pa odnesemo v lekarno oziroma sodijo med nevarne odpadke.

Naj doživijo reciklažo.
Naj doživijo reciklažo. FOTO: Thinkstock

Embalaža čistil za kopalnice prav tako sodi med nevarne odpadke, ki jih odnesemo v zbirni center. Med nevarne odpadke, ki lahko močno onesnažijo podtalnico, sodijo baterije, embalaža odstranjevalcev madežev, sredstva za odstranjevanje vodnega kamna, ostanki kozmetike, lak za nohte in odstranjevalec laka za nohte, embalaža lakov za lase, dezodorantov v spreju, pene za britje in osvežilci zraka v spreju. Pri prepoznavanju nevarnih odpadkov si lahko pomagamo s simboli, ki jih najdemo na embalaži.

Odpadna embalaža čistil sodi med nevarne odpadke.
Odpadna embalaža čistil sodi med nevarne odpadke. FOTO: iStock

Uporabljene plenice, vložki in tamponi sodijo med mešane odpadke. Enako velja za lase in britvice, plastificiran papir, celofan, manjše kose tkanin in usnja, pluto, gumo in sveče.

Plenice sodijo med mešane odpadke.
Plenice sodijo med mešane odpadke. FOTO: Profimedia

Za konec, kopalniška oprema sodi med kosovne odpadke. Pralni ali sušilni stroj pa lahko oddamo tudi trgovcu, pri katerem smo kupili novega.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698